Bismil'de tekstil, mevsimlik işçiliğin önüne geçti

Bismil'de sayıları 30'a yaklaşan tekstil firmaları, yarattıkları 2 bin 500 kişilik istihdam gücü ile mevsimlik işçi göçünün önüne geçiyor. İstihdam edilenlerin yüzde 80'inin kadın olması ise başka bir övünç kaynağı.

Bismil'de tekstil, mevsimlik işçiliğin önüne geçti
26 Ekim 2020
13:51

Diyarbakır'ın Bismil ilçesi kente yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta, pamuk tarlalarıyla dikkat çeken bir yerleşim. 116 bin nüfusa sahip ilçe, tekstilin hammaddesi pamuğu iyi değerlendiren girişimcilere de ev sahipliği yapıyor. Kentte faaliyet gösteren 28 tekstil firması, yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam yaratıyor. Üstelik istihdam edilenlerin yüzde 80'i kadınlardan oluşuyor. 

Kısa adı BİSTİAD olan Bismil Tekstil İş Adamaları Derneği Başkan Yardımcısı Engin Bulut, 28 firmanın faaliyetlerini daha sağlıklı yürütmesi için, Bismil Tekstil Kent projesinin mutlak suretle hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Bulut "Maddi olarak  her hangi bir talepte bulunmuyoruz. Tek isteğimiz Bismil’deki tekstilciler için ya bir tekstil kentin oluşturulması ya da organize bir yerin ayrılması.Yer istemekteki  amacımız, ürettiğimiz  ürünleri ihrac etmek..Hedeflerimiz büyük. Ürettiğimiz ürünleri sadece yurt içi pazarında değil, aynı zamanda yurt dışı pazarına da sunmak  istiyoruz. Şuan Bismil'de tekstilde aylık 8 milyon liralık iş hacmi var. Bu kazanç Bismil’in ekonomisine katkı sunuyor. Firmalar olarak kurumsallaşmak istiyoruz. Çalışanlarımızın servis, maaş, yemek, sigorta ve bütün haklarını veriyoruz. Türkiye’nin Batısı’ndan her hangi bir farkımız yok" dedi.

Çalışanların yüzde 80’nin kadınlardan oluştuğuna dikkat çeken Bulut, “Kadınların emek verdiği yerde verimlilik de çok daha fazla. Bizler de iş verenler olarak Bismil’deki kadınlara destek veriyoruz. Daha önce üretimimiz azdı, fakat şuan 1’e 10 fark kattığımızı söylebilirim. Şuan daha kaliteli bir aşamaya geldik. Ama koronavirüsden kaynaklı herkes gibi bizler de sıkıntı yaşadık. Çalışmalara ara verildi, işçilerimiz de ekonomik olarak zorlandılar. Özellik de doğuda olduğumuz için daha çok zorlandık. Kalite anlamında da geride değiliz, Batıdaki firmalarla ayın kalitede ürünler çıkarıyoruz” diye konuştu. 

Bismil'in tekstil ile geleceğinin şekillenebileceğini dile getiren Bulut "Şuanda tekstilde yakaladığımız başarı nedeni ile buradaki insanlarımızın il dışına gidip iş aramalarının önüne geçtik. Özellikle insanlarımız çay ve fındık toplamak için mevsimlik olarak il dışına gidip çalışıyorlardı. Şu anda 28 firma olarak iyi şartlar sunduğumuz için kimse il dışına çıkmak istemiyor. Tekstile yapılacak yatırmlar ile hem ilçemiz Bismil, hem ilimiz Diyarbakır, hem bölgemiz ve hem de ülkemiz kazanacaktır" dedi.

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

4 ilde miting yapacak olan KESK: Türkiye'de ILO sözleşmesine göre asgari ücret belirlenmiyor

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi. Yeşil, Türkiye'nin onayladığı ancak gereklerini yerine getirmediği Birleşmiş Milletler'in bir ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi, 1994 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi

Merkez Bankası verilerine göre; Türk lirası, tarihin en düşük reel değerine geriledi. Ekim ayında 60,37 seviyesindeki reel efektif döviz kuru, kasım ayında 54,33 oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.