Bitlis esnafı: Yüzlerce yıllık camiler, kemerler ve dükkanlar yıkılmak isteniyor

CHP Ekonomi ve Esnaf Masası üyesi milletvekilleri bölge ziyaretleri kapsamında Siirt’in ardından Bitlis’e geldi.

Bitlis esnafı: Yüzlerce yıllık camiler, kemerler ve dükkanlar yıkılmak isteniyor
09 Haziran 2021
17:07

CHP Ekonomi ve Esnaf Masası üyesi milletvekilleri bölge ziyaretleri kapsamında Siirt’in ardından Bitlis’e geldi. CHP Ekonomi Masası Başkanı CHP Sözcüsü Faik Öztrak ve Esnaf Masası Başkanı Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba beraberindeki heyet, Bitlis’te vatandaşla esnafla görüştü.

Heyet, şehirde dere üzerinde olduğu gerekçesiyle yıkılmak istenen tarihi dükkanları, kemerleri, camileri ziyaret ederek esnafın sorunlarını dinledi.

Milletvekillerine derdini anlatan 120 yıllık meşhur büryan yemeği dükkanının esnafı Azmi usta, şunları söyledi:

“Suçumuz devletin yanında olmak mı, insanlara ne yapmışız biz? Hep devletimizin yanında durduk, beni buradan şu köşeye götürsünler benim potansiyelim yarı yarıya düşecek, ben öleceğim ya” sözleriyle isyan etti. Azmi usta, “Ailede 6. Kuşağım. Riskli alan diyorlar. Bir deprem dediler şimdi de dere yakını diyorlar. Dere yakınından uzağım. Buranın manevi değerini kimse parayla alamaz. Ben dedemin, babamın kemiklerinin sızlamasının peşindeyim, paranın peşinde değilim.”

Belediye kiracısı bir esnaf, “Derenin üstündeki bütün yapılar sağlam.  200 yıllık yapılara şimdi çürük diyorlar. Yıkılmasını istemiyoruz, ekmeğimize sahip çıkmak istiyoruz. 2019 yılında hatırı sayılır paralar verilip tamir edildi şimdi yıkılıyor. Yeni verilen yerde iş yapamayız” dedi.

Başka bir vatandaş, “Hakkımızı Helal etmiyoruz. Her taraf yıkılıyor, telef oluyor. Bitlis’te her tarafı yıktı ekmeğimiz yok. Böyle adalet olur mu?” dedi.

Bir başka esnaf, “Ruslar bile geldi cami yıkmadı, bunlar 800 yıllık camileri yıkmaya gelmişler” sözleriyle sitem etti. Buğday satarak geçimini sağlayan bir esnaf, “Bizler dördüncü beşinci kuşağız, dedelerimizden kalan dükkanlar bunlar. Yıkımdan sonra bizler nereye gideceğiz? Gösterdikleri yerler kümes hayvanı beslenecek olan yerler” diye konuştu.

Kilimci, “Devlet bana zulüm yapıyor” diyerek şu sözlerle isyan etti:

“Hiçbir yasal düzeneği yok. 20 yıldır onlara oy verdik memlekete ne yapmışlar? Olanı da yıktılar. Bıktık artık bunlardan. İlla intihar mı edelim, ölelim mi?  Bizden önceki kuşak çiftçilik yapıyordu tarımı bitirdikleri gibi esnafı da bitirdiler. Benim bütün hesaplarım açıktır. Bin liralarını aldıysam bana haram olsun. Onlara lazımsa ben onlara vereyim. Hukuk da yok, gelmiş bana 50 bin TL para çıkarmış, ‘dükkanı boşaltıyorsun’ diyor. Bana resmi evrak göster, neye dayanıyorsun?”

Başka bir buğday esnafı, “Burası babamdan bana kaldı. Bizden de evlatlarımıza kalacak tek ekmek teknesi burasıdır. Zorla 200 bin liraya burayı almaya çalışıyorlar. Bir dükkanın kirası olsa 6-7 bin TL. Biz bu parayı alsak iki yıl sadece kiraya veriyoruz, sonra biz ne yapacağız?” dedi. Öztrak, esnafın sitemine, “Sizden ne aldılarsa hepsini size geri vereceğiz” karşılığını verdi.  

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Ziya Selçuk: 'Çocuk işçiliğine' dair sorunlar, nitelikli eğitimle çözülebilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Paneline katıldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.