BM'den Kıbrıs açıklaması: Gerginliği kışkırtan adımlardan vazgeçilmeli

Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs'ta kapalı olan Maraş'ın Türklerin yönetiminde açılması yönündeki açıklamalarına tepki gösteren BM, gerginliği kışkırtan adımlardan vazgeçilmesi çağrısı yapıldı.

BM'den Kıbrıs açıklaması: Gerginliği kışkırtan adımlardan vazgeçilmeli
22 Temmuz 2021
12:44

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs'a yaptığı ziyarette savaşın yaşandığı 1974'ten bu yana kapalı olan Maraş'ın Türklerin denetiminde yeniden açılacağını belirtmişti. 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Antonio Guterres, Ankara ile Kuzey Kıbrıs'ın kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılması yönündeki planlarından endişe duyduğu açıklandı. Guterres'in sözcüsü Farhan Haq, 1974 harekâtından önce 17 bine yakın Rum'un evlerini terk etmek zorunda kaldığı kapalı Maraş'a yönelik tutumlarının değişmediğini belirterek ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına dikkat çekti.

Guterres'in Türkiye ile Kıbrıslı Rumların kararından derin endişe duyduğunu belirten Haq, "Genel Sekreter tüm taraflara tekrar tekrar, gerginliği kışkırtan ve Kıbrıs meselesine kalıcı bir çözüm bulunması için taraflar arasında süregelen ortak zemin arama çabalarını tehlikeye sokabilecek tek taraflı adımlardan kaçınmaları için çağrısında bulunmuştur" dedi.

Haq, BM'nin Maraş'a yönelik pozisyonunun değişmediğini ve bu tavrın ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla doğrultusunda alındığının altını çizdi. 

Gazetecilere yönelik artan saldırılar protesto edildi

Özgür basın emekçileri, kendilerine yönelik artan polis saldırılarına karşı suç duyurusunda bulunarak, gerçekleri yazmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Dedeoğulları ailesi avukatı: Katliam WhatsApp grubu kurularak planlandı

Irkçı saldırıda katledilen Dedeoğulları ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut, katliamın Whatsapp grubu kurularak organizeli yapıldığını söyledi.

Mardin'de meydana gelen kazada iki kişi yaşamını yitirdi

 Midyat'da medyana gelen trafik kazasında iki kişi yaşamını yitirdi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.