Boğaziçi’nden Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi’nin kurulma kararının iptali için Danıştay’a başvuru

Boğaziçili akademisyenler, Melih Bulu'nun Boğaziçi’ne rektör atanmasının ardından üniversitede hukuk ve iletişim fakültelerinin kurulmasının önünü açan Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nin iptali için de Danıştay'a başvurdu.

Boğaziçi’nden Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi’nin kurulma kararının iptali için Danıştay’a başvuru
29 Mart 2021
14:39

Başvuruya ilişkin açıklamalarda bulunan akademisyenler, "Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan atama yetkisi kısa ve uzun vadede telafisi güç, hatta imkânsız zararlarla karşı karşıya kalınmasına neden olacaktır" ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamada, ““Tepeden inme fakülte açma kararı almak, atamalar gerçekleştirmek anayasal ilkeler ve kurallarla bağdaşmamaktadır. Yükseköğretim Kanunu’na, hukuka açıkça aykırıdır ve kamu yararı gözetmekten uzaktır. Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan atama yetkisi kısa ve uzun vadede telafisi güç, hatta imkânsız zararlarla karşı karşıya kalınmasına neden olacaktır. Bu nedenle 22 Mart 2021 tarihinde yaptığımız ikinci başvuruda, yürütmeyi durdurma talebinde de bulunulmuştur” denildi.

Demokratik ve özgür üniversite taleplerini yükseltmeye devam edileceğine vurgu yapılan açıklamada, “2 Ocak 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararının iptali için Danıştay’a başvurduğumuz ilk davanın ardından, 22 Mart 2021 tarihinde bir kez daha Danıştay’a başvurduk ve 6 Şubat 2021 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile üniversitemiz bünyesinde kurulan iki yeni fakültenin, Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi’nin kurulma kararının iptal edilmesini talep ettik” ifadelerine yer verildi.

Elazğı'da 3 cadde Covid-19 tedbirleri kapsamında trafiğe kapatıldı

Elazığ’daCovid-1) tedbirleri kapsamında vatandaşların yoğun olarak kullandığı 3 cadde araç trafiğine kapatıldı.

Elazığ Valiliği Covid-19 tedbirleri kapsamında 3 işlek caddeyi trafiğe kapattı

Elazığ’da Covid-19 tedbirleri kapsamında yoğun olarak kullanılan 3 cadde araç trafiğine kapatıldı

Ticaret Bakanlığı: Nanoksia Biyoteknoloji firmasından dezenfektan alımı usulüne uygun yapıldı

Ticaret Bakanlığı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 9 milyon liralık dezenfektan alındığı yönündeki haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.