'Bu ülkede insanlar geçinemiyor, yaşayan ölüleriz'

'Tasarruf tavsiyelerine' tepki gösteren İzmirli yurttaşlar, "Halk sefalet içerisinde, bizler yaşayan ölüleriz" diyerek ekonomik krizden dolayı halkın belini doğrultamadığına vurgu yaptı.

'Bu ülkede insanlar geçinemiyor, yaşayan ölüleriz'
08 Kasım 2021
09:22

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, tüketici fiyatları Ekim ayında aylık bazda yüzde 2,39 artarken, yıllık enflasyon yüzde 19,58'den yüzde 19,89'a yükseldi. Enflasyonun artmasıyla birlikte ülke, her yeni güne zamlarla başlar oldu. Ekonomik kriz ve zamlarla alım gücü iyiden iyiye tükenen halk, artık ay sonunu getiremiyor.

İzmir’deki yurttaşlar, yoksulun daha yoksul, zenginin ise daha da zenginleştiğini belirterek, durumun gittikçe kötüye gittiğini belirtti. 

Daha önce arabalarla alışveriş yaptıkları pazardan artık eli boş döndüklerini söyleyen Funda Özdemir, “Bir de elektrik, su, doğalgaz faturaları var. Yani her yönüyle hayat bize zehir olmuş durumda. Tek isteğimiz eşit gelir dağılımı olsun. Saraydakiler saltanat sürürken, halk sefalet içerisinde yaşıyor. Bizi yönetenler asgari ücreti bir aylığına alıp geçinsinler bakalım nasıl geçiniyorlar. Asgari ücreti bir yemek parasına veren insanlar, bizlere ‘tasarruf edin, porsiyonları küçültün’ diye akıl veriyorlar. Bu ülkede insanlar geçinemiyor" diye tepki gösterdi.  

11 yıldır emekli olan Ayhan Dadaş ise sürekli yapılan zamlardan şikayet ederek, şöyle devam etti: "Emekliliğimden bu yana cebime doğru düzgün para girdiğini hatırlamıyorum. Hep bankalara, devlete borçluyuz. Şimdi her şeye zam yapılıyor. Önceden 5 torba kömür alıyorduk şimdi onu bile alamıyoruz. Doğalgaz kullanmaya kalksak ona da sürekli zam yapıyorlar. Mutfak alışverişlerinden birini alabiliyorsak diğerini alamıyoruz. Çoğu zamanda boğazımızdan kesiyoruz. Bir kilo peynir alıyorsun kilosu 70 TL olmuş. Bu şekilde geçim olur mu? Bundan sonra daha fazla zam geleceğini düşünüyoruz. Bizler yaşayan ölüleriz." 

 

 

MEB'den illere ana sınıfı genelgesi: Köylerde 5 çocuk için ana sınıfı açılabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılmasına ilişkin yeni bir düzenleme yaptı. Düzenlemeye göre, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılabilmesi için gerekli olan öğrenci sayısı 10’dan 5’e düşürüldü.

ABD, Pekin Kış Olimpiyatlarını diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu

ABD, 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını “Çin'de devam eden insan hakları ihlalleri” gerekçesiyle diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu. 

4 ilde miting yapacak olan KESK: Türkiye'de ILO sözleşmesine göre asgari ücret belirlenmiyor

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi. Yeşil, Türkiye'nin onayladığı ancak gereklerini yerine getirmediği Birleşmiş Milletler'in bir ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.