Bulut: Sağlık Bakanlığı müdahale etmezse, ilaçta temin sorunu yaşayacak

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, piyasadaki döviz kuru ile bir Euro için 4,5 liraya sabitlenen ilaç döviz kuru arasındaki makasın büyümesinin eczanelerde ilaç temini sorununu ortaya çıkarmasını TBMM gündemine taşıdı.

Bulut: Sağlık Bakanlığı müdahale etmezse, ilaçta temin sorunu yaşayacak
26 Ekim 2021
12:20

Bulut, “Eczacı ilacı temin edemiyor, üretici etken maddeyi alamaz halde, vatandaş eczane eczane dolaşarak ilacı temin etmeye çalışıyor. Bu gidişle, bu ilaçların hiçbiri bulunmaz hale gelecek. Sağlık Bakanı bu sürece müdahale etmezse yarın Türkiye, ilaçta temin sorunu yaşayacak” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, eczanelerdeki ilaç sorununu; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Bulut, önergesinde Merkez Bankası’nın politika faizini enflasyona rağmen düşürmesi, siyasi istikrarsızlık ve ekonomik krizin; piyasadaki döviz kuru ile bir euro için 4,578 liraya sabitlenen ilaç döviz kuru arasındaki makasın büyümesine yol açtığını belirtti.

Eczanelerdeki yetişkin insülin, romatizma, ateş düşürücü, ağrı kesici, antibiyotik, grip ilaçlarının raflarının açık verdiğini belirten Bulut, eşdeğeri bulunmayan ilaçlarda sıkıntı yaşandığını, depoların eczanelere azar azar ilaç vermeye başladığını, döviz kurundaki artışın ayrıca dışarıdan hammadde temin eden yerli ilaç üreticilerini de etkilediğini ifade etti.

Bulut, “Hastalar eczane eczane ilaç aramak sorunda kalırken, eczacılar, ilaç depolarından ilaç istediklerinde 'Bu ilaçlar yeteri kadar stoklarda bulunmuyor' cevabını almakta, ilaç yokluğu nedeniyle tedavisi yarım kalan vatandaş ilaca ulaşımda güçlük çekmektedir. Vatandaşlar, eczanelerde ilaç bulamadığı için eczacıları suçlamakta, eczacı ile vatandaş karşı karşıya getirilmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Bulut'un, Bakan Koca’ya yönelttiği sorular ise şöyle:

"Piyasada bulunmayan, az temin edilen ilaçlar hangileridir? Döviz kurundaki artış nedeniyle vatandaşın ulaşamadığı ilaca erişimi için Bakanlığınız tarafından alınan önlemler nelerdir? Bakanlığınızın piyasada bulunmayan ilaçların teminine yönelik herhangi bir girişimi var mıdır? İlaç erişimine yönelik sıkıntıyı önlemek için ilaç kurunun yıl içerisinde belli periyodlarla ilaç fiyatlarına yansıtılması yönünde bir çalışma yapılacak mıdır? Bakanlığınıza ilaca erişemediği gerekçesiyle kaç vatandaş şikâyet başvurusu yapmıştır? İlacın çok önemli, vazgeçilmez ve stratejik bir ürün olduğu gerçeğinden hareketle yerli ilaç üretiminin desteklenmesine yönelik yapılan çalışmalar nelerdir?"

Bulut, ayrıca şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ekonomik kriz, kurdaki artış şimdi ilacı vurdu. Eczacı, depolardan ilaç temininde; 10 adet ilaç siparişinin ancak ikisini, üçünü alır halde. Vatandaş, bir reçetesini bir eczaneden alamaz halde. Beş kalem ilacı birkaç eczaneden temin edebiliyor. Bunun sebebi kurdaki artış. Şu anda ilaçta, ilaç fiyatlandırma kuru 4,5. Dolardaki kur iki katına çıkmış durumda.

Eczacı ilacı temin edemiyor, üretici etken maddeyi alamaz halde. Vatandaş eczane eczane dolaşarak ilacı temin etmeye çalışıyor. Bu, bugünkü durum. Bu gidişle, bu ilaçların hiçbiri bulunmaz hale gelecek. En basit soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesiciler… Tümü ile ithal edilen ilaçlar zaten ciddi sıkıntıda. Kanser ilaçları, şu anda eczanelerde minimum seviyeye düşmüş durumda. Şayet Sağlık Bakanı bu sürece müdahale etmez ise yarın Türkiye, ilaçta temin sorunu yaşayacak.”

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.