Çavuşoğlu: Talibanı tanıma konusunda aceleci değiliz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Afganistan'a ilgisiz kalamayacağını belirterek, "Taliban’la aşamalı bir angajman politikası uyguluyor. Tanıma konusunda ise aceleci değiliz” dedi.

Çavuşoğlu: Talibanı tanıma konusunda aceleci değiliz
04 Kasım 2021
13:17

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Afganistan ilgisiz kalabileceğimiz bir ülke değil. Krizi bulunduğu yerde yönetemezsek sonuçları hepimizi doğrudan etkileyecek. Taliban’la aşamalı angajman, insani konularda destek ve uluslararası alanda aktif diplomasi izliyoruz. Kaldı ki uluslararası toplumun geneli de Taliban’la aşamalı bir angajman politikası uyguluyor. Tanıma konusunda ise aceleci değiliz” dedi. Osman Kavala ile ilgili açıklama yapan 10 büyükelçiye de değinen Çavuşoğlu, “Bu hadsiz girişime hemen tepkimizi gösterdik. Bu tür hadsiz çıkışlara müsamaha göstermeyeceğimizi bir kez daha herkes gördü” diye konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı’nın 2020 kesin hesabı ve 2022 bütçesi görüşmeleri başladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Komisyon’da sunum yaptı. Çavuşoğlu’nun sunumda yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

 Afganistan ilgisiz kalabileceğimiz bir ülke değil. Tarihi bağlarımızın yanı sıra soydaşlarımız, yatırımlarımız ve birçok alanda mevcudiyetimiz var. Terör, göç ve uyuşturucu tehditlerinin kaynağında bertaraf edilmesi, ekonomik çöküşün ve insani krizin önlenmesi gerekiyor. Krizi bulunduğu yerde yönetemezsek sonuçları hepimizi doğrudan etkileyecek. İşte bu nedenlerle Taliban’la aşamalı angajman, insani konularda destek ve uluslararası alanda aktif diplomasi izliyoruz. Kaldı ki uluslararası toplumun geneli de Taliban’la aşamalı bir angajman politikası uyguluyor. Tanıma konusunda ise aceleci değiliz. Sahadaki uygulamaları takip ediyoruz. Geçici Hükümet’in Dışişleri Başkanvekili ile Ankara’da görüştüğümde, kalıcı istikrar için kapsayıcı ve tüm kesimlerin temsil edildiği bir hükümet kurulmasının önemini vurguladık. Kadınların durumu ve kız çocuklarının eğitimi başta olmak üzere insan haklarına riayet telkininde bulunduk. Afganistan'da üniversiteye giriş sınavı birincisi kız öğrenci Selgey İsmail, YTB desteğiyle ülkemizde tıp eğitimi alacak. Bir kız babası olarak, buna özel önem veriyorum. Pasaport verilmesine yardımcı olduk. Afgan halkının dünyayla bağlantısının kopmaması da önceliklerimiz arasında. Bu bakımdan hayati bir işlevi bulunan Kabil Havaalanı konusunda Katarlı ve Afgan muhataplarımızla görüşmelerimiz sürüyor."

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

HDP, TÜİK'in Kılıçdaroğlu'na kapılarını kapatmasını eleştirdi: Görülmemiş bir rezalet

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜİK’e alınmamasını; “Ana muhalefet partisi genel başkanı TÜİK’e ziyarete gidiyor. Çok doğaldır. Bundan doğal bir şey olamaz. Ama kapılar kapanıyor. İçeri alınmıyor. Böyle bir rezalet görülmemiş bir şey” sözleri ile değerlendirdi.

TÜİK, kapısını Kılıçdaroğlu'na açmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu saat 11.00'da kendisine randevu vermeyen TÜİK'e gitti. Ancak Kılıçdaroğlu TÜİK binasına alınmadı. TÜİK binası önünde açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bu sabah açıklanan aylık 3.51, yıllık 21.31. Bu rakamlar güven vermiyor" dedi

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.