Cazibe Merkezi olarak belirlenen illerde yeni yatırımlar için süre uzatıldı

Diyarbakır'ın cazibe merkezi programından yararlanma süresi 2021 yılı sonuna kadar uzatıldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cazibe Merkezi olarak belirlenen illerde yeni yatırımlar için süre uzatıldı
07 Ekim 2020
15:54

07.10.2020 tarih ve 31267 sayılı resmi gazetede yayınlanan Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar 3063 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla 24 ilin yer aldığı Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi “31/12/2021” tarihine kadar uzatıldı.

Yatırımcı sayısının artmasında çok önemli bir destek olan Cazibe Merkezi Programı bu yılın sonu itibariyle tamamlanacaktı. Diyarbakır daha önceden Cazibe Merkezi Programı kapsamındaki iller arasına alınmış ve Organize Sanayi Bölgesi’ne çok sayıda yatırımcı gelmişti. Konuyla ilgili karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu Karar kapsamında desteklenecek imalat sanayi yatırımlarının (US-97 Kodu: 15-37) organize sanayi bölgesi veya endüstri bölgesinde gerçekleştirilmesi ve asgari 2 milyon TL yatırım tutarı şartını sağlaması gerekiyor.

Yatırımlar İçin Sadece Cazibe merkezi Desteklerinden Yararlanma Şartı

Cazibe merkezi programı kapsamındaki destek unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanamayacak. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanılan veya yararlanılacak yatırım harcamaları için, bu karar kapsamındaki desteklerden yararlanmak üzere Bakanlığa müracaat edilemeyecek.

Bu konudaki tek istisnai durum, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sadece sübvansiyonlu kredi desteğinden yararlanan yatırımlar, sübvansiyonlu krediye faiz veya kâr payı desteği sağlanmaması kaydıyla, bu Karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanabilecekler.

Cazibe merkezi programı kapsamındaki destek unsurlarının uygulanmasına ilişkin düzenlemelere aykırı davranılması halinde, Cazibe merkezi programı kapsamındaki destek unsurlarından yararlanılan destekler ilgili mevzuat çerçevesinde geri alınacak.

Daha Önce Düzenlenmiş Yatırım Teşvik Belgeleri

Uygulama süresi 31.12.2021 tarihine kadar uzatılan bu destek imkânlarından, daha önce düzenlenmiş ve tamamlama vizesi yapılmamış teşvik belgesi sahibi işletmeler de yararlanacaklar.

Cazibe merkezi illerde yapılacak yatırımlar için sağlanan destek unsurları şöyle: "Katma Değer Vergisi istisnası (Makine ve teçhizatlar için), Gümrük Vergisi muafiyeti , Kredi Faiz desteği, Vergi İndirimi (İndirimli Gelir/Kurumlar Vergisi), Sigorta Primi İşveren hissesi desteği, Sigorta Primi İşçi hissesi desteği, Gelir vergisi (stopaj) desteği, Enerji desteği, İnşaat-Yapı Harçları Muafiyeti, Emlak Vergisi Muafiyeti, Damga Vergisi Muafiyeti, Yatırım Yeri Tahsisi"

Kapsamdaki iller ise şöyle: 

"Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van"

 

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.