CHP'den Van raporu: 800 esnaf sicil kaydını sildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ekonomi Masası üyeleri, 15 Mart'ta Van'da ziyaret ettikleri esnaf ve meslek odalarının sorunlarına ilişkin hazırladığı raporu tamamladı.

CHP'den Van raporu: 800 esnaf sicil kaydını sildi
22 Nisan 2021
09:18

11 başlıkta toplanan raporda, esnafın yaşadığı ekonomik zorluklar, pandemi nedeniyle halen kapalı tutulan Kapıköy Sınır Kapısı, 10 yılı aşkın bir süredir yapımı tamamlanmayan çevre yolu, stadyum ve otogar gibi sorunlara yer verildi. CHP Van İl Başkanı Mehmet Kurukcu, partisinin hazırladığı raporu değerlendirdi.

Kent esnafının yaşadıkları ekonomik sorunlar karşısında iktidar partisinden bir beklenti içerisinde olmadığını belirten Kurukcu, pandemi sürecinde yaşanan sorunlara değindi. Bu süreç içerisinde kentte 800 esnafın sicil kaydını sildiğini aktaran Kurukçu, 20-25 bin TL arasında kira veren esnafa yapılan 750 TL’lik desteğin dertlere derman olmadığını kaydetti. Esnafın yaşadığı sorunların başında kira ve ödenmeyen çeklerin geldiğini ifade eden Kurukcu, "Bunun yanında çalışanını işten çıkaran esnaf sayısı da fazla. Son bir yıl içinde 800 esnafımız sicil kaydını silmesi, esnafların çok büyük bir ekonomik kriz içerisinde olacağını gösteriyor" dedi. 

Kentteki sorunlara dair dönemsel olarak faaliyet raporu hazırladıklarını aktaran Kurukcu, son hazırladıkları raporu da partinin Genel Merkezi'ne sunduklarını ifade etti. Raporda öne çıkan başlıklar arasında çevre yolu, otopark, otogar, stadyum, imar, yapı ruhsatı, kent meydanı, Van Gölü’nün korunması, güven, ulaşım ve hayvancılık geldiğini dile getiren Kurukcu, "Bu sorunların hepsini yerinde inceledik. Çevre yolunun yapılamamasını yerinde inceledik. Rapor kapsamında tüm sivil toplum örgütlerini ziyaret ettik. Sorunların çözümü noktasında elimizden geldiğince çaba sarf edeceğiz" dedi.

Ülkedeki bütün sınır kapılarının açık olduğunu ancak bölgedeki kentlerde bulunan kapıların kapalı tutulduğuna dikkati çeken Kurukcu, bu kapılardan birisinin de Van'da olduğunu kaydetti. Bu durumdan kaynaklı kentteki 170 otelden 150’sinin iş göremez halde geldiğini vurgulayan Kurukcu, "Kapının kapalı olması büyük bir sorun. Neden sadece Doğu ve Güneydoğu’daki 3 kapı kapalı?. Esnaf iktidardan artık umudunu kesmiş. Beklentileri de yok. 5 yıl önce 20 otel varken şimdi 170 otel var. Bu oteller çoğu İranlı turistler için açıldı. Eğer sınır kapısı açılırsa bile bunun kontrollü bir şekilde açılmasını istiyoruz. İranlı turistler Van için çok önemlidir" dedi. 

Çevre yolunun yapılamaması ve bu yoldan kaynaklı yapılan kamulaştırmaların da başlıca sorunlar arasında geldiğini kaydeden Kurukcu, "10 yıldır çözülemeyen sorunlar aslında en fazla 2 yılda çözülür. Yine stadın olmaması da sorun. Trabzon’da deniz doldurulup üstüne stadyum yapılıyor ama Van’da takımımız 2'nci ligde olmasına rağmen bir stadyumumuz yok" diye kaydetti. (MA)

Erdoğan: 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geldiğimiz noktada durum ürkütücü bir hal almış" dedi.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya: İnşaat sektörü desteklenmelidir

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, inşaat malzemelerindeki fiyat artışının durdurulması talebinde bulunarak sektörün desteklenmesini istedi.

DİSK-AR: İşsizlik Sigortası Fonu amacına uygun kullanılmadı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Nisan 2021 dönemine ait yayınladığı İşsizlik Sigortası Fonu Bülteni’ne dair değerlendirme yazısı yayınladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.