CHP'li Ağbaba'dan Yeni Ekonomik Program eleştirisi

CHP'li Ağbaba'dan Yeni Ekonomik Program eleştirisi
30 Eylül 2020
12:10

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıkladığı Yeni Ekonomi Programını “İktidar emekçilere saldırı dalgasını tekrar başlatıyor. YEP’te açıklanan iş gücü piyasalarının esneklikleştirilmesi ile kıdem tazminatı hedef alınıyor” sözleriyle eleştirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıkladığı Yeni Ekonomi Programını (YEP)  “İktidar emekçilere saldırı dalgasını tekrar başlatıyor. YEP’te açıklanan iş gücü piyasalarının esneklikleştirilmesi ile kıdem tazminatı hedef alınıyor” sözleriyle eleştirdi.

Ağbaba yazılı olarak yaptığı açıklamada Albayrak’ ın açıkladığı YEP ile her yıl 1,3 milyon istihdam hedefi ile işsizliği 2023 yılında yüzde 10,9 düşüreceğini açıkladığına dikkat çekerek “Lakin bu açıklamasında geçen yıl ki 2,5 milyon istihdam hedefinin nasıl buharlaştığına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. Göreve geldiği 2018 yılı Temmuz ayından bugüne istihdamın 2,7 milyon kişi azaldığı düşünüldüğünde açıkladığı 1,3 milyon hedefine herhalde kendisi de inanmamaktadır. Ayrıca istihdam da esneklik ve kısmi süreli çalışma açıklaması ilerleyen dönemde emekçilere yeni bir saldırının da başlatılacağının açık ve net bir ifadesidir. Esneklik denilen şey iş güvencesinin ve kıdem tazminatının gaspıdır” dedi.

İktidarın daha önce de gündeme getirdiği “belirli süreli iş sözleşmesi” tartışmasını yeniden gündeme getirmeye çalıştığını vurgulayan Ağbaba şu tespitleri yaptı: 

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının da son günlerde dile getirdiği yeni istihdam sürüm paketi ile kıdem tazminatına yönelik yeni saldırılar planlanmaktadır. Geçmişte yapacakları hukuksuzluklara kılıf uydurmak için gerekirse yasayı arkadan dolaşırız diyen AKP iktidarı, kıdem tazminatı meselesinde de aynı sinsi taktiği izlemektedir. Belirli süreli iş sözleşmesi ile özellikle 25 yaş altı genç çalışanlar ve 50 yaş üstü çalışanların belirli süreli iş sözleşmeleri ile istihdam edilmesini sağlayarak bu şekilde çalışanların kıdem hakkını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Mevcut 4857 sayılı iş kanununa göre kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve iş güvencesi, yalnızca belirsiz süreli iş sözleşmeleri ile çalışan işçiler için geçerli olduğunu düşündüğümüzde bu yaş grubu çalışanların hem kıdem hakkı hem de iş güvencesi ortadan kaldırılacaktır. İktidar daha önce açıklanan ekonomik programlarda ve kalkınma planlarında açıkça yer alan kıdem tazminatında reform söylemlerini şimdi ‘’esneklik’’ adı altında gündeme getirmeye çalışmaktadır. Kıdem tazminatını budamayı kafasına koymuş olan iktidar şimdi bu gibi planlarla kıdem hakkını parça parça ortadan kaldırmayı hedeflemektedir”

“DAMAT BAKAN’IN PROGRAMINDAN EMEKÇİYE KÖLELİK VE AÇLIKTAN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞMEYECEKTİR”

Ağbaba, Berat Albayrak ‘döviz kuru benim için hiç önemli değil’ cümlesine atıfta bulunarak, “Ekonomiden de yoksul yurttaşların ve emekçilerin derdinden de ne kadar anladığını bir kez daha ortaya koymuştur. Damat Bakan’ın beni ilgilendirmediği dediği kurun her artması emekçileri daha fazla aç bırakmakta, cebimizden daha fazla vergi çıkmasına neden olmaktadır. Kısacası Damat’ın inşallah ve maşallahlı ekonomi yönetiminin neticesinde ülke olarak her geçen gün daha fazla fakirleşmekteyiz. Ayrıca bu program kapsamında hedeflenen esnek istihdam projesinin tüm çalışma yaşamına ilerleyen dönemlerde yaygınlaşması ile hangi yaşta olursa olsun tüm emekçilerin iş güvencesi elinden alınacak, emeğinin de gasp edilmesine sebep olacaktır. Kısacası emekçilere müjde olarak sunulan şey hem kölelik koşullarında güvencesiz bir çalışma yaşamı hem de açlıktır. Esneklik adı altında emekçiye kurulan tuzak 84 yıllık kıdem hakkını ortadan kaldırmaktır” dedi.

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.