CHP’li Akın’dan sanayi abonelerine yapılan doğalgaz zammına tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; sanayiye yapılan enerji zamlarıyla kara kış henüz başlamadan zamların yağmaya başlayacağına söyledi. Akın, "Bu artışlar market raflarına, çarşı ve pazara da doğrudan yansıyacak. Hayat pahalılığı daha da artacak; vatandaş temel ihtiyaçlarını alırken bu zammın faturasını ödemek zorunda bırakılacak” dedi.

CHP’li Akın’dan sanayi abonelerine yapılan doğalgaz zammına tepki
01 Kasım 2021
11:29

BOTAŞ konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı sabit tutarken; sanayi tarifesini yaklaşık yüzde 48; elektrik üretim santrallerinin tarifesini ise yaklaşık yüzde 47 oranında arttı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, sanayi ve elektrik üretim santralleri tarifelerine yapılan zamları vatandaşın ihtiyaçlarını karşılarken çarşı, pazar ve marketlerde ödeyeceğine dikkat çekti.

CHP’li Akın, açıklamasında özetle şunları dile getirdi:

"Kara kış başlamadan; zamlar yağmaya başlayacak

İktidar geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği sözde denetimlerle zincir marketlere fahiş fiyat artışları nedeniyle ceza keserken; market fiyatlarını daha da artıracak bir karar aldı. Sanayinin temel girdisi olan enerjiye yapılan fahiş zam; temel gıda ürünleri başta olmak üzere iğneden ipliğe bütün ürünlerin fiyatlarının daha da zamlanmasına neden olacaktır. Fahiş fiyat artışlarının nedeni iktidarın yanlış politikaları olduğu bir kez daha ortaya çıkarken; bu kararla henüz kara kış başlamadan zamlar yağmaya başlayacak.

Vatandaş zamların faturasını markette ödeyecek

Sanayi ve elektrik üretim santrallerinin ana girdisi olan enerjiye yapılan zamlar; bütün sektörlerde domino etkisi yaratarak enflasyonu daha da artıracaktı. 2021 yılında sanayi doğalgaz tarifesine yapılan zammın etkisi kara kış aylarında etkisini gösterecek. Vatandaşlarımız yapılan son zamların faturasını; çarşı-pazarda ve market kasalarında aldıkları temel gıda ürünlerine yapılan zamlarla ödemek zorunda kalacak.

Sanayi tarifesindeki artış yüzde 115’i buldu

Sanayi doğalgaz tarifesi 2021 yılı içerisinde Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yüzde 1’er oranında artarken; Temmuz ayında yüzde 20, Ekim’de yüzde 15 ve son olarak Kasım ayında da yüzde 48 oranında zamlandı. Sanayi doğalgaz tarifesi böylece 2021 yılı içerisinde yüzde 115 oranında zamlanmış oldu. Başka bir deyişle bu yıl içerinde sanayinin temel girdisi olan doğalgaza iki kattan daha fazla zam yapılmış oldu.

Santral tarifesi yüzde 148,5 oranında arttı

Elektrik santrallerinin doğalgaz tarifesi ise 2021 yılı içerisinde Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında yüzde 1’er oranında; Mayıs ayında yüzde 12; Haziran ayında yüzde 5; Temmuz ayında yüzde 20; Ekim ayında yüzde 15 ve son olarak Kasım ayında da yüzde 47 oranında zamlandı. Buna göre elektrik santrallerinin doğalgaz tarifesi 2021 yılı içerisinde yüzde 148,5 oranında arttı. Böylece elektrik santrallerinin kullandığı tarife neredeyse 2,5 kat artmış oldu.

Elektrik zammı ile ve akaryakıtta ÖTV zammı kapıda

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu; henüz 2021 yılının dördüncü dönem elektrik tarifesini hala açıklamamıştır. Elektrik üretim santrallerinin doğalgaz tarifesine bu yıl içerisinde yapılan zamlar ve döviz kurundaki artış üretim maliyetlerini fahiş oranda artırmıştır. Kuraklık nedeniyle ülkemizde elektrik üretiminin yarısı doğalgaz santralleri tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle elektrik üretimindeki maliyet artışı önümüzdeki aylarda elektrik tarifelerinde fahiş zamları kaçınılmaz kılmaktadır. Eşel mobil sistemindeki ÖTV payının bitmesiyle akaryakıt ürünlerine artık neredeyse her hafta zam gelmeye başlamıştır. İktidarın bu yıl içinde yeni bir ÖTV zammı yapacağı iddia edilmektedir."

Meksika'da havai fişek fabrikasında patlama: 6 ölü, 18 yaralı

Meksika'nın Puebla kentindeki kaçak olarak faaliyet gösteren bir havai fişek atölyesinde patlama meydana geldi. Patlamada 6 kişi yaşamını yitirdi, 18 kişi yaralandı.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji, Doğu Akdeniz için kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.