CHP'li Kılıç, can kayıplarına yol açan otobüs kazalarını Meclis'e taşıdı

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, son günlerde yaşanan ve can kayıplarına yol açan trafik kazalarını Meclis gündemine taşıdı. 

CHP'li Kılıç, can kayıplarına yol açan otobüs kazalarını Meclis'e taşıdı
11 Ağustos 2021
11:06

 "Şoförlerin insanca yaşam koşulları sağlanmalı; günde 9 saatten fazla çalışmaları, otobüs bagajında uyumaları engellenmelidir. Otogar, mola yerleri, varış noktalarında banyo yapıp, uyuyabilecekleri dinlenme odaları zorunlu kılınmalıdır" diyen Kılıç konuyla ilgili hazırladığı araştırma önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Kılıç yaptığı yazılı açıklamada, 6 Ağustos 2021 Cuma günü Manisa'nın Soma İlçesi’nde meydana gelen trafik kazasında 6 yolcunun hayatını kaybettiğini, 42 yolcunun yaralandığını; 8 Ağustos 2021 Pazar günü saat 04.40 sıralarında Balıkesir’de yolcu otobüsünün yoldan çıkarak takla atması sonucu meydana gelen kazada ise 15 kişinin hayatını kaybettiğini, 17 kişinin de yaralandığını ifade etti. Yine aynı gün İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde servis midibüsünün şarampole yuvarlanması sonucunda oluşan kazada 8 kişi vefat ederken, 11 kişinin yaralandığını kaydeden Kılıç, “10 Ağustos'ta Ağrı'dan İzmir'e giden yolcu otobüsünün Uşak'ta sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybederek şarampole yuvarlanması sonucunda ise 33 kişi yaralanmıştır” dedi.

Bu kazaların ayrı ayrı nedenlerine bakıldığı zaman, bir dizi ihmaller sonucu meydana geldiğinin görüleceğini belirten Kılıç, “Balıkesir’deki kazada yaşamını yitiren şoför Kerem Başol’un seferden geldikten sonra dinlenmeden başkasının yerine zorla sefere çıkartıldığı iddia edilmektedir. Şoförün yola çıktıktan sonra, otobüsün arızalı olduğu yönünde arkadaşlarına mesaj attığı da belirtilmektedir” dedi.

Otobüslerde emniyet kemerinin zorunlu olduğunu ancak tam olarak uygulanmadığını vurgulayan Kılıç, elektronik denetleme sistemine geçilerek otobüsteki tüm kemerler takılmadan otobüsün hareket etmemesinin sağlanması, otobüs şoförlüğü mesleğine gemi kaptanlarında ve pilotlarda olduğu gibi kaptanlık statüsü getirilmesi; ilk yardım, güvenli sürüş, psikoteknik gibi başlıkları içeren nitelikli eğitimin zorunlu tutulması gerektiğini belirtti.

Kılıç'ın açıklaması şöyle:

“Bu konunun en önemli paydaşlarından olan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun da talepleri olan; şoförlerin insanca yaşam koşulları sağlanmalı; günde 9 saatten fazla çalışmaları, otobüs bagajında uyumaları engellenmelidir. Otogar, mola yerleri, varış noktalarında banyo yapıp, uyuyabilecekleri dinlenme odaları zorunlu kılınmalıdır. Haftada bir günü evlerinde geçirecekleri şekilde izin yapmaları sağlanmalıdır. Otobüs şoförlerine düşük maaş verilmesinin önüne geçilmeli, kayıt dışı yolcu taşımacılığı engellenmelidir. Tüketici için biletlere tavan ücret getirilirken; otobüs firmalarının yaşaması için de kilometre maliyetinin altında bilet satışı yasaklanıp, taban ücret getirilmelidir. AEBS adı verilen otomatik fren zorunluluğu sistemi, şerit takip sistemi, yakın takip sistemi, sürücünün dikkatsiz yorgunluğunu algılayan direksiyon titreten sistemler otobüslerde zorunlu olmalıdır. 

Sürücü sivil havuzu oluşturulmalı; şoförlerin kaza geçmişi, ceza geçmişi, alkol, uyuşturucu kullanımı, kırmızı ışık, hız ihlallerini içeren geçmişleri burada yer almalı ve işe alımlarda otobüs firmalarının buna göre karar vermesi imkanı getirilmelidir. Otobüslerin yenilenmesi için firmalara kolaylıklar sağlanmalı; beş yaşından büyük ikinci el otobüslerin yurt dışına ihracatı teşvik edilmeli; bu şekilde otobüsünü yenileyen firmalara KDV ve ÖTV indirimi getirilmelidir. Ağır taşıt güvenlik sistemlerinde kullanılabilecek eşdeğer parçalar, yapılması yasak tamiratlar saptanmalı, kopya/sahte parçaların üretimi, ithalatı ve takılması önlenmelidir. Çağdaş bir kaza kırım sistemi kurulmalı ve uzmanlar yetiştirilmelidir. Otobüslerdeki takograf verilerinin değiştirilmesi ve sürücülerin başka şoförlerin ehliyetlerini kullanmaları engellenmelidir.”

Kılıç, Bulgaristan’da 2018 yılında 17 kişinin ölümüne neden trafik kazasının ardından Ulaştırma Bakanı, Bölgesel Geliştirme Bakanı ve İçişleri Bakanının istifa ettiğini ifade ederek, Türkiye’de de toplumu üzüntüye boğan karayolları ve demiryollarındaki büyük trafik kazalarının ardından, başta bakanlar olmak üzere bütün sorumluların istifa etmesi gerektiğini vurguladı. 

Son dönemdeki bu otobüs kazalarında yaklaşık 30 kişinin hayatını kaybettiğini dile getiren Av. Sevda Erdan Kılıç, Eylül ayında okulların açılmasının planlandığını, midibüs veya otobüs binlerce servis aracının yollara çıkacağını, bu nedenle öğrenci ve öğretmenlerin güvenliği için bu araçların kontrollerinin mutlaka yapılması gerektiğini bildirdi.

Kılıç, “Bir kişiyi dahi trafik kazalarına kurban veremeyiz. Titizlikle yürütülecek bir araştırma ve konunun paydaşlarının görüşleri bu gibi olayları minimum seviyede tutmamızı sağlayacaktır.” dedi.

Fransa’da bazı illerde ilkokullardaki maske zorunluluğu kaldırılıyor

Fransa’da 4 Ekim'den itibaren vaka sayısının her 100 bin kişide 50'ye gerilediği illerdeki ilkokullarda maske zorunluluğu kaldırılacak.

Savunmaya saldırıya dair 'gizli tanık'tan beyan alındı

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın dava duruşmasında polisin fiziki saldırısına maruz kalan savunma avukatlarına dair bir “gizli tanık”tan beyan alındığı oraya çıktı.

Antalya Kitap Fuarı 15 Ekim’de açılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Kitap Fuarı, 15-24 Ekim tarihleri arasında ‘Gelecek Bilgiyle Yeşerecek’ sloganıyla Cam Piramit’te 11’inci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.