CHP'li Öztunç: Seli, doğru politikalarla engelleyebiliriz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Rize'de yaşanan sel felaketine ilişkin, "Yağmur yağar. Yağmurun yağmasına engel olma gücü hiçbir kulun yoktur, ama seli engelleyebiliriz. Seli, doğru politikalarla engelleyebiliriz" dedi.

 CHP'li Öztunç: Seli, doğru politikalarla engelleyebiliriz
15 Temmuz 2021
13:46

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Rize’de yaşanan sel felaketine ilişkin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Karadeniz İklim Eylem Planı’nın uygulanmadığını belirterek, "Karadeniz İklim Eylem Planı var, ama kâğıt üstünde. Eyleme gelince maalesef yok. İnsan kaynaklı doğa tahribatları, yanlış imar ve yapılaşma politikaları, yanlış su yönetimi politikası, dere ıslah çalışmaları, hidroelektrik santrallere (HES) izin verilmesi bu felaketleri tetikliyor. Yağmur yağar. Yağmurun yağmasına engel olma gücü hiçbir kulun yoktur, ama seli engelleyebiliriz. Seli, doğru politikalarla engelleyebiliriz" dedi.

'Eylem planı devreye sokulmadı'

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Rize’de yaşanan sel felaketini ANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi:

Karadeniz Bölgesi’nde daha önce yaşanan sel ve heyelan felaketlerine dikkat çeken Öztunç, "Geçtiğimiz yıl Giresun'da sel felaketi yaşanmıştı. Yine üç bakan gitmişti. Üç bakan orada açıklamalar yapmış, kepçenin üzerinde çıkmışlardı. Ve, 'Artık Karadeniz Eylem Planı'nı devreye sokacağız' demişlerdi. Aradan bir yıl geçti, bu defa Rize'de aynı sel felaketi yaşandı. Hiçbir şekilde eylem planı devreye sokulmadı" dedi. 

'Seli engeleyebiliriz'

Çayeli'nde yaşanan sel felaketini anımsatan Öztunç, şunları söyledi:

“Rize’de son 20 yılda sel felaketi nedeniyle, 76 yurttaşımız canını yitirdi. Karadeniz İklim Eylem Planı var, ama kağıt üstünde var. Eyleme gelince maalesef yok. İnsan kaynaklı doğa tahribatları, yanlış imar ve yapılaşma politikaları, yanlış su yönetimi politikası, dere ıslah çalışmaları, hidroelektrik santrallere (HES) izin verilmesi bu felaketleri tetikliyor. Yağmur yağar. Yağmurun yağmasına engel olma gücü hiçbir kulun yoktur ama seli engelleyebiliriz. Seli, doğru politikalarla engelleyebiliriz." 

'Rize afet bölgesi ilan edilmeli'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Karadeniz İklim Eylem Planı’nın uygulanmadığını belirten Öztunç, “TOKİ halen, dere yataklarında rant peşinde koşuyor. DSİ, dereleri beton kanalına çevirmeye devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğü, ağaçları kesmeye, kestirmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, HES’lere, taş ocaklarına izin veriyor. Rize bir an evvel acil eylem planına alınmalı ve acilen afet bölgesi ilan edilmelidir" çağrısı yaptı. 

Konya'daki ırkçı katliamı yapan Mehmet Altun 6 gün sonra yakalanabildi

Konya'da Kürt ailye ırkçı saldırıda bulunarak 7 kişiyi katleden Mehmet Altun yakalandı.

Azra'nın katil zanlısının iş yerine saldırı

Antalya’da 21 yaşındaki üniversitesi öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu'nu katleden Mustafa Murat Ayhan'ın iş yerine saldırı düzenlendi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde orman yangını

Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Kuzuculu Mahallesi Şifalısu mevkiindeki ormanlık alanda, henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İtfaiye ekiplerine haber verilmesi üzerine bölgeye ekipler sevk edildi. Yangına 2 helikopter, 5 arazöz ve 3 yer ekibi müdahale ediyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.