CHP'nin 35 milletvekilinden araştırma önergesi: Türkiye Paris İklim Anlaşmasını derhal imzalaması gerekiyor

Avrupa Birliği üye ülkeleri, gelecek dönem için Avrupa Yeşil Mutabakatı oluşturmayı planlıyor. Mutabakat, ülke sınırlarında karbon vergisi getirmeyi öngörüyor. CHP Milletvekili Murat Bakan, iklim krizine dikkat çekerek, Türkiye’nin yeni karbonsuz ekonomi düzeninde yerini alması gerektiğini belirtti.

CHP'nin 35 milletvekilinden araştırma önergesi: Türkiye Paris İklim Anlaşmasını derhal imzalaması gerekiyor
04 Haziran 2021
10:57

CHP’li 33 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na, “Türkiye’nin oluşacak yeni karbonsuz ekonomik düzende yerini alabilmesi, bu riski fırsata çevirebilmesi” amacıyla Meclis Araştırması önergesi verdiklerini ifade etti. 

CHP’li Bakan, Sınırda Karbon Düzenlemesi'nin, düşük maliyetle üretilen yüksek emisyonlu ürünler ile düşük emisyonlu ancak yüksek maliyetle üretilebilen alternatif ürünlerin rekabet gücünü̈ aynı seviyeye getirmeyi amaçladığını söylerken, fikrin ilk kez 2003 yılında Londra’da faaliyet yürüten Yeni Ekonomi Vakfı tarafından gündeme taşındığını aktardı.

Avrupa Birliği üyesi birçok ülkede fikrin olumlu karşılandığını fakat sınırda karbon düzenlemesinin hayata geçirilmediğini hatırlatan Bakan, derinleşen iklim krizinin etkisiyle 2019 yılında düzenlemenin, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Yeşil Mutabakatı’nda tekrar gündeme geldiğini belirtti. Bakan, ithalatta karbon vergisi uygulamasının gelecek ay Avrupa Birliği tarafından açıklanmasının beklendiğini de ekledi.

Sınırda karbon vergisi düzenlemesi konusunda Türkiye’nin de adım atması gerektiğini söyleyen CHP’li Bakan ANKA’ya şu değerlendirmeyi yaptı:

"İklim krizinin derinleşen etkisi dünya ülkelerini çeşitli önlemler almaya itiyor. Bunlardan bir tanesi, AB ülkelerinde önümüzdeki dönem için belirlenen Avrupa Yeşil Mutabakatı. Avrupa Yeşil Mutabakatı; sera gazı emisyonlarının düşürülmesi ve bununla ilgili katı tutum alınmaması durumunda sınırda karbon vergisi uygulamasını getiriyor. Bu Türkiye için hem riskleri barındırıyor hem de fırsatlar getiriyor."

"Bu bakımından Türkiye’nin, önümüzdeki dönemde oluşacak yeni karbonsuz ekonomik düzende yerini alabilmesi, bu riski fırsata çevirebilmesi açısından öncelikle imzaladığı ama parlamentosunda onaylamadığı Paris İklim Anlaşmasını derhal imzalaması gerekiyor. Yanı sıra, AB 2030 yılına kadar yüzde 55, 2050 yılına kadar da karbon nötr kıta olmayı hedefliyor. Türkiye’nin de bu noktada mutlak azaltım hedefiyle bir niyet beyanında bulunması gerektiğini düşünüyoruz.”

HDP Eş Genel Başkanlarından Kobani Davası açıklaması: Mesele Türkiye'nin geleceğidir

Kobani Davası’na ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Mesele Türkiye’nin geleceğidir. O yüzden diyoruz ki, AKP hükümeti istediği sonucu buradan asla alamayacaktır” dedi.

Kiraz üreten çiftçiler pazar sıkıntısına çözüm bulunmasını istiyor

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Altınyaka Mahallesi'nde kiraz üreten çiftçiler, geçen yıl pandemi sebebiyle yaşanan pazar sıkıntısına bu yıl tedbir alınmasını bekliyor.

TÜİK verilerine göre tarım ürünleri üretici fiyat endeksi yıllık yüzde 20,20 arttı

TÜİK, Tarım-ÜFE verilerini yayımladı. Çiftçinin üretim maliyetlerinin farklı girdi kalemleri dahil edilerek hesaplanan verilerde bir önceki aya göre düşüş kaydedilirken yıllık maliyetlerde artış oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.