Çiftyürek: Kürtler birlik olmadıklarından dolayı Lozan’da kaybetti

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürt ulusal birliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çiftyürek: Kürtler birlik olmadıklarından dolayı Lozan’da kaybetti
10 Ağustos 2021
10:03

Bölgede yaşanan gelişmelerin Lozan Antlaşması’nın 100’üncü yıldönümünün yansımaları olduğunu belirten KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürtlerin Lozan’a ulusal birliği sağlayarak, köklü projelerle gitmesi gerektiğini söyledi. 

Kürt halkının kazanımlarını koruyabilmesi için ulusal birliği sağlaması gerektiğini vurgulayan Çiftyürek, “Siyasi partiler, Kürt halkının kazanımları için kendi görev ve sorumlulukları için neler yapıyorlar? Şu parti ya da bu parti olmadan ulusal birlik olmaz diye bir şey yok. Eksiklik olur ama birlik yine de olur. Lozan’a dönük parçalar üstü birliği düşünmemiz gerekiyor” dedi.

Öncelikle her parçada birliğin sağlanması gerektiğine işaret eden Çiftyürek, “Parçalarda birlik sağlanırsa, ulusal birlik sağlanır. Ama biz bugün ne Kuzey’de ne de Güney’de birlik sağlamış değiliz. Bunun için biz bugün Kuzey’de salt seçim ittifakı temelinde birlik için bir araya gelmiş değiliz. Biz her parçada ittifakı kalıcı hale getirirsek, işte o zaman parçalar üstü birlik görüşülür. Ama bugün parçalar üstü birliğe ilişkin hiçbir adım yok. Bu durum sadece Rojava’da deneniyor. Bugün buna dönük görüşmeler sancılı geçse de önemli. Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) arasında geçen görüşmelerin olumlu olması durumunda Kürt halkının birlik zemini güçlenir” diye belirtti. 

Kürdistani İttifak Çalışması’nın somut adımlar atması gerektiğini vurgulayan Çiftyürek, “Önce mevcut durumumuza bir gömlek dikelim. Biz yürüdükçe, büyüdükçe, genişledikçe, ulusal ittifak oturdukça, halkla bütünleştikçe, biz de gömleğimizi genişletiriz. Peşinen çok büyük bir gömlek ya da dar bir gömlek dikmeye gerek yok. Şimdi gerçekliğimiz neyse, politik ve tüzüksel işleyiş olarak ona göre bir çerçeve çizelim. Kürtler birlik olmadıklarından dolayı Lozan’da kaybetti. Bu tespitin bütün Kürt siyasetini yönlendirmesi gerekiyor. Buradan Rojava’ya çağrıda bulunmamız lazım. Bir basınç oluşturmamız lazım. Bizim Güney Kürdistan’ın ve Rojava’nın statülerini kalıcılaştırmamız gerekiyor” diye konuştu. (MA)

Fransa’da bazı illerde ilkokullardaki maske zorunluluğu kaldırılıyor

Fransa’da 4 Ekim'den itibaren vaka sayısının her 100 bin kişide 50'ye gerilediği illerdeki ilkokullarda maske zorunluluğu kaldırılacak.

Savunmaya saldırıya dair 'gizli tanık'tan beyan alındı

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın dava duruşmasında polisin fiziki saldırısına maruz kalan savunma avukatlarına dair bir “gizli tanık”tan beyan alındığı oraya çıktı.

Antalya Kitap Fuarı 15 Ekim’de açılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Kitap Fuarı, 15-24 Ekim tarihleri arasında ‘Gelecek Bilgiyle Yeşerecek’ sloganıyla Cam Piramit’te 11’inci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.