Çukurova'da mısır hasadı: Rekoltenin düşük olması bekleniyor

ZMO Adana Şubesi Başkanı Feyzullah Korkut, bu yıl yaşanan aşırı sıcakların mısır rekoltesinde düşüşe sebep olabileceğini belirterek, "Her koşulda üretim yapmaya devam eden üreticimizin korunması için mısır bu yıl üreticiden en az 2,11 TL’ye alınmalıdır" dedi. 

Çukurova'da mısır hasadı: Rekoltenin düşük olması bekleniyor
05 Ağustos 2021
12:32

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şubesi Başkanı Feyzullah Korkut, bu yılki mısır hasadıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.  Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Dünya mısır verimi ortalaması 580 kg/da iken, Türkiye verim ortalaması 700-1000 kg/da aralığında değişmektedir. Son 10 yılda mazottaki fiyat artışı yüzde 216, üre gübrede yüzde 292, DAP gübrede yüzde 262, 20:20:0 kompoze gübrede yüzde 277 olurken, mısır fiyatlarında artış yüzde 185 olmuş, mısır üreticisi yoksullaşmıştır. Mısırda kendi kendimize yeterli bir ülke olmayıp, yumurta ve kanatlı üretimi ile büyükbaş hayvan sayısındaki artışa paralel yem hammaddesi talebindeki artışın da etkisiyle mısırda 'dışalımcı ülke' konumundayız. Akdeniz 2 milyon tonun üzerindeki üretim miktarı ile halen en önemli bölge olma konumunu korumaktadır. Bölgede yüksek üretime sahip illerde verim bin 100 kg ile ülke ortalamasının üzerindedir. 1,1 milyon ton ile en büyük üretici Adana ve 386 bin ton ile komşu ilimiz Osmaniye’dir." 

Bu yılki sezonda yüksek sıcaklığa bağlı verim düşüklüğü yaşanacağını belirten Korkut,  “Her koşulda üretim yapmaya devam eden üreticimizin korunması için mısır, üreticiden en az 2,11 TL’ye alınmalıdır. Üretici emeğinin karşılığını aldığı zaman ülkemiz ithalat kıskacından kurtulur ve tarımsal faaliyetin devamlılığı sağlanabilir" diye belirtti. 

Diyarbakır OSB, Afrika pazarı için İstanbul’a çıkarma yaptı

15-16 Eylül 2021’de İstanbul’da düzenlenen Dünya Sektörlerarası İşbirliği Forumu'na Diyarbakır OSB’den 27 firma katıldı.

İzmir'de 43 sınıfta eğitime ‘koronavirüs’ arası

İzmir'de koronavirüs nedeniyle 43 sınıfta eğitime ara verildi. Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şubesi Başkanı Veysel Beyazadam, yetersiz önlemlerin bulaş riskini arttıracağı uyarısında bulundu.

Bir yılda 178 bin 138 kişi bireysel kredi borcunu ödeyemedi

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, bireysel kredi ve bireysel kredi kartı borcunu ödememiş kişi sayısındaki artışı açıkladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.