'Dar gelirlilerin gıda enflasyonu yüzde 35-40 aralığında'

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), ekim ayı enflasyonuna ilişkin, “Dar gelirlilerin gıda enflasyonu yüzde 35-40 aralığında. Emeklilerin gıda enflasyonu yüzde 34,9” açıklaması yaptı.

'Dar gelirlilerin gıda enflasyonu yüzde 35-40 aralığında'
03 Kasım 2021
16:34

DİSK-AR, TÜİK tarafından yüzde 27,41 olarak açıklanan ekin ayı gıda enflasyonunun, emeklilerde yüzde 34,9 olduğunu açıkladı. Buna göre; düşük gelirli ikinci yüzde 20’lik grubun gıda enflasyonu ise yüzde 35,3 oldu. En düşük gelirli yüzde 20’nin gıda enflasyonu ise yüzde 40,5 olarak açıklandı. DİSK-AR’ın enflasyon açıklaması şöyle:

"Pahalılık durmuyor. Enflasyonda tırmanış sürüyor. TÜİK, resmi enflasyonu yüzde 19,89 olarak açıkladı. Üretici fiyat artışları ise yüzde 46,31’e fırladı. Resmi gıda enflasyonu, yüzde 27,41 olarak açıklandı. TÜFE-ÜFE farkı, yüzde 26,4 oldu.

Dar gelirlinin mutfağında yangın var. DİSK-AR tarafından hesaplanan dar gelirlilerin gıda enflasyonu, yüzde 35-40 aralığında. Emeklilerin gıda enflasyonu, yüzde 34,9. Düşük gelirli 2. yüzde 20’lik grubun gıda enflasyonu yüzde 35,3, en düşük gelirli yüzde 20’nin gıda enflasyonu ise 40,5 oldu.

Gıda enflasyonunda, 2005’ten bu yana ekim aylarındaki en yüksek ikinci artış oldu. Gıda fiyatları, son iki yılda yüzde 48,4 arttı. Son iki yılda resmi genel enflasyon yüzde 34,1 artarken gıda fiyatlarındaki artış yüzde 50'ye yaklaştı.”

 

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.