DBP'den 'kırmızı liste' açıklaması: Suçlamaların bir dayanağı yok

Kamuran Yüksek ve Nadir Yıldırım’ın İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “terörden arananlar” listesinde 10 milyon TL ödüllü kırmızı kategoriye eklenmesine DBP’den tepki geldi.

DBP'den 'kırmızı liste' açıklaması: Suçlamaların bir dayanağı yok
01 Haziran 2021
11:31

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “terörden arananlar” listesine son olarak iki Kürt siyasetçi eklendi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) 26’ncı dönem Milletvekili Nadir Yıldırım listenin kırmızı kategorisine alınıp, haklarında 10’ar milyon TL ödül konuldu.

DBP tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

 “Devletin mafya elemanlarına teslim edildiği, militarist bir anlayışının geliştirildiği, ırkçılık politikaları ile siyasete yön verildiği bir Türkiye yaratıldı. Kürt sorununun çözümü için değil de, Kürt sorununun çözümsüzlüğü konusunda bir çaba gösterildiği, mafyavari örgütlenmeler ile devlet aygıtlarının yönetildiği, halkları lehine değil de bir avuç yandaş için devletin tüm olanaklarının seferber edildiği bir ülke modeli oluşturulmuştur

Birçoğu üzerinde ise kurgu suçlamalar siyaset yasağı getirilerek demokratik siyaset alanındaki çalışmaları engellenmektedir. Bunlar yetmiyormuş gibi şimdi de önceki dönem eş genel başkanımız Sayın Kamuran Yüksek ve HDP 26. Dönem vekili olan Sayın Nadir yıldırım ‘terörde arananlar kırmızı listesine’ dâhil edilmektedir.

Kendi kirliliklerini halklara saldırarak kapatacağını sananlar, bu ülkede on binlerce faili meçhul katliamın hesabını vermeden suçlarına yenilerini eklemektedirler. Biz Kürt halkı olarak on binlerce faili meçhulün faili olan bu kirli siyaset-mafya ittifakına ‘sizlerin gerçek yüzlerinizi biliyoruz. Sizlerden korkmuyoruz. Terörize edilecek olan Kürt halkı değildir, sizlerin kirli ittifakıdır’ diyoruz. Kirli yüzlerinizi gizlemek için Kürt siyasetçilerine verdiğiniz hukuk dışı cezalar bizler için yok hükmündedir diyoruz. Son yıllarda AKP-MHP ittifakı ‘terör suçundan arananlar’, ‘kırmızı, gri, sarı listeler’, ‘vatan hainleri’ vb birçok kavram icat ederek kendisinden olmayanı terörize etme çabasındadır. Bu ülkede muhalifler, gazeteciler, demokratik siyaset yürütenler, işçiler, emekçiler, ekolojistler, öğrenciler, AKP-MHP kirli ittifakını desteklemeyenleri, kendisinden olmayanları bu kavramlarla terörize ederek yıpratma çabasındadır. Kendi iktidarı için ülkeyi uçuruma sürükleyen bu iktidar, herkese terör yaftasını yapıştırmaktadır. Bu suçlamalarının bir dayanağı olmadığını ve bizler için hükümsüz bir karar olduğunu vurguluyoruz. Kürt siyasetçilerine verilen hukuk dışı cezalar, baskılar ve kriminizalize etme çabaları bizleri hak ve adalet yolundan asla geri koyamayacaktır. Bizler sizlerin saraylarda aldığınız kararları tanımadığımızı bir kez daha ilan ederken, demokratik mücadele ile sizlerin bugüne kadar yaptığınız kirliliklerinizi ortaya dökeceğimizi ve sizlerden de hesap soracağımızı belirtiyoruz.”

Emine Şenyaşar: 3 yıldır adaleti arıyorum ama bulamadım

Katliamın 3’üncü yıldönümünde adliye önüne gelen Şenyaşar ailesi, “3 yıldır adaleti arıyorum, ama bulamadım” dedi. 

Kobani Davası’nda reddi hakim talebine ret

Kobani Davası’nda avukatların ve siyasetçilerin üst mahkemeye taşıdığı reddi hakim talebi reddedildi. 

Diyarbakır'da 9 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır'da birçok eve yapılan baskınlarda 9 kişi gözaltına alındı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.