DEDEF: Yakılan tarihimiz, canlarımız ve geleceğimizdir

Dersim'de devam eden yangınlara dikkat çekmek için Kadıköy’de açıklama yapan DEDEF, yetkililerin yangına müdahaleye izin vermemesine tepki göstererek çağrıda bulundu.

DEDEF: Yakılan tarihimiz, canlarımız ve geleceğimizdir
29 Ağustos 2021
23:24

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Dersim'de 12 gündür devam eden orman yangınlarına dikkat çekmek için Kadıköy Rıhtım’da açıklama yaptı. Açıklamaya, Halk Evleri, Munzur Çevre Derneği, Bingöl Peri Vadisi Dernekleri Platformu, Patika, Sosyalist Meclisler Federasyonu temsilci ve yöneticileri katıldı. "Yakılan tarihimiz, canlarımız ve geleceğimizdir" pankartı ve "Dersim 12 gündür yanıyor, AKP seyrediyor " dövizi açan kitle sık sık, "Cudi'den Dersim'e onuruna sahip çık" ve "Orman yangınları politiktir" sloganları attı. 

DEDEF Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Yeğin, Dersim’de devam eden yangının binlerce hektarlık alanın yok olmasına neden olduğunu söyleyerek, kolluk kuvvetlerinin “yasaklı bölge" gerekçesiyle kent halkının söndürme çabalarını engellediğine dikkat çekti.

Hiçbir devlet kurumunun bölge kentlerindeki yangınlara zamanında müdahale etmediğinin altını çizen Yeğin, “Yangının devam ettiği an itibariyle bölge halkından gelen bilgiler arasındadır. Sadece Dersim'de değil Bingöl, Yayladere, Cizre ve Şırnak bölgeleri de günlerce yanmış ve müdahaleye izin verilmemiştir. Bölgemizde operasyondan kaynaklı yaşanan yangınlar, her yıl yüzlerce hektar orman alanının kaybolmasına neden olurken, yangınla mücadelede büyük miktarda masraflara, ekolojik dengenin bozulmasına, canlı yaşamına, yaban hayatının önemli ölçüde tahrip olmasına neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Batıda ormanları söndürmek adına yapılan çalışmaların aynısının bölge kentlerinde de yapılması gerektiğini belirten Yeğin, “Yangın yayılmadan ve geç kalınmadan havadan ve karadan acil müdahale edilmesini istiyoruz. Ormanlarımızı kül eden yangın değildir, savaşlar, rantlar ve doğanın devletin öncelikler listesinde yer almamasıdır. Buradan bir kez daha söylüyoruz; yanan orman alanlarının yerine maden ocaklarının açılmasını değil, bir an önce fidan dikimi yapılıp eski haline döndürülmesini istiyor ve takipçisi olacağımızı belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

1915 Çanakkale Köprüsü, 'Euro' ile geçilecek

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, temeli 18 Mart 2017'de atılan ve hizmete 18 Mart 2022'de açılması beklenen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş fiyatını açıkladı.

EŞİK: Danıştay kadınların hayatlarıyla oynuyor

EŞİK, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının iptal edilmesine dönük yaptıkları başvuruya ret yanıtı veren ve kararı 84 sonra bildiren Danıştay'a tepki gösterdi.  

'Barınamayan' öğrenciler parklarda

CHP İzmir milletvekilleri Mahir Polat ve Bedri Serter, yüksek ev kiraları ve yurtların yetersizliği nedeniyle kalacak yer bulamayan üniversite öğrencilerinin İzmir’de başlattığı "Barınamıyoruz, sokaklardayız" eylemine destek verdi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.