Delta Plus varyantı Diyarbakır'da mı?

Diyarbakır'da bir hastaya gönderilen "hızla yayılan türe ait mutasyon" mesajı ile bir sağlıkçının Delta varyantıyla karşılaştığını yazması, Bakan Koca'nın "söylemem" dediği illerden birisinin Diyarbakır olma ihtimalini güçlendirdi.

Delta Plus varyantı Diyarbakır'da mı?
08 Temmuz 2021
13:58

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün yaptığı açıklamayla koronavirüs (Kovid-19) salgının "Delta Plus" varyantına ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Delta Plus 3 kişide, 3 farklı ilde görüldü, bunlardan biri İstanbul, Ankara'da yok. Diğer iki ili söylemeyeyim" ifadelerini kullandı. Bakan Koca'nın açıklamadığı iller merak konusu olurken, bu yerlerden birisinin Diyarbakır olduğu belirtildi. Söz konusu varyantın Diyarbakır'da görüldüğünün açıklanmamasının ise, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yarın "toplu açılış" için kente yapacağı ziyaretle bağlantılı olduğu kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı'nın "Hayat Eve Sığar" uygulaması üzerinden kentte koronavirüs salgınına yakalanan bir kişiye, "COVİD-19 numune sonucunuz hızlı yayılan türe ait mutasyon pozitif olduğu için veya hızlı yayılan türe ait mutasyon pozitif vakanın temaslısı olduğunuz için izolasyon süreniz (0) tarihinde sonlanacaktır. Eğer izolasyon sürecinizin başlangıcından sonraki 14'üncü günüden itibaren vereceğiniz kontrol testi sonucu NEGATİF olarak bildirilirse izolasyon süreciniz daha erken sonlanabilecektir" mesajı gönderildi. Mesajdaki "hızlı yayılan türe ait mutasyon"un Delta Plus varyantı olduğu kaydedildi. 

Kentte filyasyon ekibinde yer alan bir sağlık çalışanı da, sanal medya hesabı üzerinden Delta varyantıyla karşılaştığını söyledi. Sağlık çalışanı, paylaşımında " Bugün ilk kez Delta varyantıyla karşılaştım filyasyonda. Tulum ve siperlikle bu sıcaklıkta asansörü olmayan binaların yedinci katına çıkıp nimune almak. Yorumsuz..." ifadelerini kullandı.

ABD, Portekiz, İsviçre, Rusya ve Çin'in de aralarında bulunduğu birçok ülkede görülmeye başlanan Delta varyantının "Delta plus" adı verilen mutasyonu, vakaların ulusal düzeyde yeni piklere ulaşması ve normalleşme adımlarının ertelenmesi riskini artırıyor. Delta Plus, virüsün daha kolay yayılacağını ve antikor tedavisine karşı daha dirençli olabileceğini gösteren araştırmalara dayanarak Hindistan’da “endişe verici varyant” kategorisinde değerlendiriliyor.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji, Doğu Akdeniz için kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Yeni zamla birlikte motorinin litre fiyatı benzini solladı

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS), motorine bu gece yarısından geçerli olmak üzere 66 kuruş zam yapılacağını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.