Delta varyantı Bingöl’de yayılıyor

 Aşı oranının düşük olduğu, “bilgilendirme” çalışmasının yapılmadığı Bingöl’de, Delta varyantının yayılmasıyla yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerine çıktı. 

Delta varyantı Bingöl’de yayılıyor
08 Ağustos 2021
16:28

Ülkede coronavirüs salgınında Delta varyantı etkisini artırırken, bölge kentlerinde aşı oranının düşük olması nedeniyle vaka sayıları hızla yayılıyor.  Ülke genelinde vakaların en çok arttığı il sıralamasında üçüncü olan Bingöl’de, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, haftalık bin 256 kişi salgına yakalanıyor. Kentte ilk ve ikinci doz aşıyı yapanların toplam oranı yüzde 33’e tekabül ediyor. 

Yer yer stantlar kurulurken, yurttaşların aşı konusunda bilgilendirilmesi için çalışma yapılmadığı belirtildi. 

5 katlı Bingöl Devlet Hastanesi’nin 2 katı Kovid-19 hastaları için ayrılırken, hastanenin yoğun bakım ünitesinin doluluk oranının yüzde 80’inin üzerine çıktığı belirtildi. Kentteki vaka sayısı, bir aydır ciddi bir artış göstermeye devam ediyor.   

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bingöl Temsilciliği üyesi Ramazan Nazlier, Bingöl’de artan vakalarının yüzde 90’nının delta varyantı olduğunu aktararak, vakaların hızlı bir şekilde kentte yayıldığını söyledi. Nazlier, şöyle konuştu: “Yurttaşların aşı olmaması nedeniyle virüs etkili bir şekilde yayılıyor. Halk gerekli tedbirleri almıyor. Bunun sebebi ise yetkili resmi kurumların yeterli önlemleri almamasından kaynaklanıyor.”

Bingöl’de aşı olma oranının düşük olduğunu ve halkta aşı olmaya karşı bir bilinçlendirme çalışmasının yapılmadığını ifade eden Nazlier, “Yetkili kurumlar aşı konusunda yurttaşlara karşı bir bilgilendirme çalışması yapmıyor. İnsanlar sosyal medyadan aşıyı öğrenmeye çalışıyor. Dolayısıyla aşıya dair kimi sosyal medya hesaplarından yapılan olumsuz açıklamalar, yurttaşlarda bir karşıtlığa yol açıyor. Bu konuda halk aşıya temkinli yaklaşıyor” diye belirtti. 

 

Diyarbakır'da sağlıkçılar, 'İnsanca yaşamak, insanca çalışmak' için iş bıraktı

Amed Sağlık Platformu üyeleri, hastanelerde bir günlük iş bıraktı.

'Bir çocuğun maddi sebeplerden dolayı ölüm riskiyle karşı karşıya gelmesi kabul edilemez'

İstanbul'da Y.M.G.'ye doğumundan 1 ay sonra 'Kistik Fibrozis' tanısı konuldu. 3 yaşındaki çocuğun, Ivacaftor etken maddeli ilacı kullanmasının zorunlu ve hayati önem taşıdığı belirtildi. İlacın yurt dışından getirilmesi gerektiği ve tek dozunun yıllık maliyetinin 300 bin dolar olduğu öğrenilirken, aile SGK tarafından karşılanmasını talep etti.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.