Demirören’in Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık kredi TBMM gündeminde

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Sedat Peker’in son videosunda Demirören’in Ziraat Bankası’ndan aldığı ve geri ödemediğini iddia ettiği 750 milyon dolarlık krediye ilişkin, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Demirören’in Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık kredi TBMM gündeminde
07 Haziran 2021
10:51

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle verilen önergenin açıklama kısmından Çıray şu ifadelere yer verdi: “Sormak lazım Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıflar Bankası yönetim kurullarında en az on yıl bankacılık ve finans kariyeri bulunmayan, ekonomi ve finans alanlarında bir yüksekokuldan mezun olmamış kaç kişi vardır? Böyle devlet yönetimi olmaz. Türkiye artık bu ucube rejimi, antidemokratik yönetim anlayışını ve hukuksuzlukları daha fazla taşıyamaz. Artık mızrak çuvalı deldi. İlk seçimde iktidardan inecek ve bu millete hesap verecekler. Ziraat Bankası’nın asli görevi tarım sektörünü ve çiftçiyi desteklemek olması gerekirken, iktidar medyasının ve yandaş şirketlerin para aklama bankasına dönüşmüş.

Bu krediyi onaylayan kişi olan zamanın Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın bugün Turkcell yönetim kurulunda ve aynı zamanda Ziraat Bankası iştiraklerinden olan Ziraat Katılım Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Bu konu gündem olduğunda Turkcell ve Ziraat Bankası birbirinden farklı açıklamalar yapmış ve durumu açıklığa kavuşturmak yerine daha da karanlık hale getirmişlerdi. Bugün Turkcell’in en büyük hissedarı olan Varlık Fonu ise şeffaflıktan ve denetimden uzak bir yolsuzluk organına dönüşmüş durumda.

Demirören’in Ziraat Bankası’ndan aldığı ve ödemediği iddia edilen 750 milyon dolarlık krediyi ödeyebilmesi için İstanbul/Kemerburgaz’da bulunan Kemer Country’de tarla durumunda olan bir arazinin Demirören’in üzerine geçirileceği, sonrasında ise bu arazinin arsa olarak imara açılıp değerinin artırılacağı iddia ediliyor. Eğer bu doğruysa ve bu yöntemi meşrulaştırıp kredi tahsilatı bu şekilde yapılırsa banka yetkilileri de en az borçlu kadar bu suça ortak olacaktır.”

Çıray, Elvan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruları sıraladı:

“Söz konusu medya grubunun satışında Demirören Medya’nın Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar kredi aldığı ve ödemediği doğru mudur? Eğer doğruysa bu kredi şu anda hangi aşamada tutulmaktadır? Kredinin geri ödeme planının detaylarını kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?

Söz konusu kredi için bir karşılık ayrılmış mıdır? Bu kredi eğer geri ödenmediyse sorunlu kredi olarak kayda geçirilmiş midir ve sorunlu kredi oranına hiç dahil edilmiş midir?

Söz konusu kredi gerçek dışı olarak kapatılıp açılmış mıdır ve bu işlem kaç kere yapılmıştır?

Bu kredi bankanın sermaye yeterliliği rasyosuna yansımış mıdır?

Bu kredi kullandırılırken teminat veya kefalet alındı mı? Eğer teminat alınmadıysa kredide imzası bulunan iki yetkili, kredi GMY, GM ve YK üyelerine usulsüzlük sebebi ile soruşturma açıldı mı?

Risk yönetiminden sorumlu müdür, teftiş kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyelerinin yapılan söz konusu kredi işleminden haberleri var mıdır? Eğer yoksa buna kim engel olmuştur?

Kemerburgaz’da yolsuzluk yapılarak imara açılmak üzere zimmete geçirileceği iddia edilen bir arsa var ise söz konusu kredinin geri ödenmesinde bu yöntemin kullanılmasını meşru buluyor musunuz?”

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.