'Demokrasi karşıtı uygulamalar emeklilerin ücretini eritti'

Demokrasi karşıtı uygulamaların tetiklediği ekonomik krizin emekli maaşlarını erittiğini kaydeden Tüm Emekliler Sendikası, yarın ek zam talebiyle alanlarda olacak.

'Demokrasi karşıtı uygulamalar emeklilerin ücretini eritti'
31 Mart 2021
10:14

Tüm Emekliler Sendikası, derinleşen ekonomik krizde emeklilerin yaşamlarını idame ettiremez durama geldiğini belirterek, yarın ek zam talebi için 115 şubesiyle alanlara çıkacak. Tüm Emekliler Genel Başkanı Salman Hürkardeş, demokrasi, insan hakları ve özgürlüğün olmadığı bir ortamda emeklilerin sorunlarının da yoğunlaştığını söyledi. Hürkardeş, “Yaklaşık 13 milyon emekliden 8 milyonu bugün asgari ücret altında yaşamaktadır.  Yaşanan kriz koşullarında hala bin 500 liraya talim eden emekliler var. Kifayetsiz, yetersiz zamlar bu kesime yansımadı, emeklilerin hiçbir derdine derman olmadı” diye konuştu.

Hürkardeş, “Kurulan pazarlara bakınca emeklilerin büyük çoğunluğunun pazara gidemediğini görüyoruz. Ya geç saatte gidip ucuzlayan ürünlerden alıyor ya da çürük ürünleri almaya çalışıyorlar. Bu şekilde geçinip gidiyorlar. Bizim bu 1 Nisan’daki basın açıklamalarımız insani ve onurlu bir yaşam için ek zam talebini içerecek” ifadelerini kullandı.

Emek mücadelesinin demokrasi mücadelesiyle organik bağları olduğunu belirten Hürkardeş, “HDP’yi kapatma davasını, Gergerlioğlu’na yapılan demokrasi dışı hareketleri kabul etmiyoruz. Demokrasi ve ekmek mücadelesi iç içedir ikisi için birlikte mücadele etmek gerekiyor” dedi. Demokrasi karşıtı uygulamaların sonucu doların yükselmesiyle emekli maşlarının eridiğini söyleyen Hürkardeş, ekledi: “Demokrasi olmadan kimse emeğinin karşılığını alamaz. Merkez Bankası’nın başkanının bir gece operasyonu ile görevden alınmasıyla dolar 8 liraya dayandı. Kısmi bir devalüasyon yaşandı. Emekliler bu koşullarda yaşayamıyor. Biz buna karşı milyonarı örgütlenmeye çağırıyoruz. Örgütlenmekten demokrasi mücadelesi vermekten başka bir şansımız, yolumuz yok. Siyasi partilerin, emek örgütlerinin, emeklilerin ortak mücadele vermesi gerekiyor.  Umudu birlikte büyütmek gerekir.”

Eskiden emekli olmanın bir yasası, kanunu olduğunu anlatan Hürkardeş, “Eskiden kıdem tazminatı yüzde 75’lerde ikin şimdi yüzde 35’lere düştü. Emekli olsan bile alacağın kıdem tazminatı son derece komik bir hale geldi. Diğer taraftan emekliliği hak ettiği halde yaşa takılanlar var; ekonomi nedenlerle emeklilikte yaşa takılanlar milyonlar oldu. Tüm bunlara dikkat çekeceğimiz açıklamamıza tüm kamuoyunun katılmaya çağırıyoruz. Emeklileri ise haklarını elde edebilmek, toplu sözleşmelerde söz hakkına sahip olmak için örgütlenmeye çağırıyoruz. Örgütlenmekten, mücadeleden başka bir yolumuz yok” şeklinde konuştu.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

Ali Kenanoğlu: Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile yurtdışına gönderilen sözde “Alevi uzmanı” kişi sayısı kaçtır ve bunların kaçı geri dönmemiştir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, kısa bir süre önce kamuoyuna yansıyan gri pasaport aracılığıyla yapılan ve Diyanet’e uzanan insan kaçakçılığının sözde Alevi boyutuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’na soru önergesi verdi. Kenanoğlu soru önergesinde “Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi Alevi vakıf veya dernekleri ile sözde Aleviliği yurtdışında doğru anlatma projeleri üzerinden protokol yapılmıştır?” diye sordu.

Gazeteci İnci Aydın yargılandığı davada beraat etti

Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü İnci Aydın, "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.