Ders zili çaldı, okula kepçe girdi

Mersin'de eğitimin başladığı gün bir okulun bahçesinde yapılan inşaata tepki gösteren veliler, “İki yıldır devlet neredeydi?” diye sordu. 

Ders zili çaldı, okula kepçe girdi
11 Eylül 2021
09:17

Pandemiden kaynaklı 3 dönemdir yüz yüze eğitime kapalı okullarda başlatılan inşaat ailelerin tepkisine yol açtı. Mersin’in Merkez Toroslar ilçesine bağlı Turgut Türkalp Mahallesi’ndeki Bahriye İlkokulu’nun bahçesinde yapılmak istenen ortaokul inşaatı tepki topladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 2017 yılında yıkım kararı aldığı Bahriye Ortaokulu’nun yıkımına 2019 yılında başladı. Böylelikle öğrencileri, eğitimlerini devam ettirmek için yıkım kararı sonrası aynı okulun bahçesinde bulunan Bahriye İlkokulu’na nakledildi. Hem ilkokul hem de ortaokul öğrencileri 2018’den beri aynı okulda eğitim görüyor. 

Mart ve Nisan aylarında başlaması gereken okul inşaatı, ihaleye itiraz üzerine 6 Eylül’e uzadı. Aileler, yaklaşık 4 yıldır öğrencilerin hijyen ve güvenlik koşullarından uzak aynı okulda eğitim gördüğünü belirterek, okul inşaatının pandemi dönemi yerine eğitim döneminde başlamasına tepki gösterdi. Bu durumu sorumsuzluk olarak gören aileler, “İki yıldır bu devlet neredeydi?” diye sordu. 

Bahriye ilkokulunun şantiye alanına döndüğüne dikkati çeken Elif Güney (28), 1 ve 3’üncü sınıfa giden iki çocuğu olduğunu belirterek, “Milli Eğitim Bakanı yüz yüze eğitim için okullar hazır demişti bu mu hazırlık?” diyerek tepkisini dile getirdi. Okulda temizlik kurallarının da hiçe sayıldığını belirten Güney, “Okulun hali içler acısıdır ve bütün veliler şikayetçi. Yani tek merak ettiğimiz iki yıldır bu devlet neredeydi. Okulda 20 sınıf var ve bütün öğrenciler küçük bir alanda teneffüs yapmak zorunda kalıyor. Okul inşaatı yapılırken çocukların güvenliğine yönelik bir tedbir alınmamış. Müdürlerin bile inşaattan haberi yok. Orada yetkili birileri var ama onlar bile durumdan haberdar edilemiyor. Herkes kendi kafasına göre hareket ediyor” diye konuştu.  

Kızının okula yeni başladığını ve tedirgin olduğunu dile getiren Sultan Kar, “Kızım bu sistemde nasıl okuyacak? Arkamdaki bu manzarayı görüyorsunuz. Milli Eğitim Bakanı’na sesleniyorum: Çocuklarımıza bir şey olursa kim hesap verecek. MEB açıklama yaptı, okullar hazır diye, hani nerde hazırlık. Çocuklarımız uzaktan eğitimle doğru dürüst bir eğitim almadıkları gibi herhangi bir destek almadılar. Okul iki senedir kapalı bu inşaat, neden o zaman yapılmadı ve neden bu zamana kadar bekletildi? Çocuklarımız bu rezilliği hak etmiyor. İki senedir çocuklarımız pandemiden dolayı eve hapisti şimdi de okulun içine hapis” ifadelerinde bulundu. 

Çocuğunun 3’üncü sınıfa geçtiğini anlatan Berivan Acat, inşaattan gelen seslerden dolayı çocukların derse adapte olamadığını söyledi. Okulla ilgili birçok şikayet olduğunu aktaran Acat, şöyle devam etti: “Pandemiden dolayı okullar uzun süre kapalıydı. İnşaatın bu zamana bırakılmasını anlamak mümkün değil. Ben çocuğumu okula bırakırken acaba başına bir şey gelecek mi diye endişe içindeyim. Kapıda bir güvenlik dahi yok. Biz velilere hiçbir bildirim yapılmadı. Biz şikâyetimizi okul idaresine bildirdiğimizde bunun MEB ve valiliğin kararı olduğunu onlarında ellerinden bir şey gelmediğini söylediler.” 

Çocuklarını eğitim ve öğretim görmeleri için okula gönderdiklerini hatırlatan Songül Demir, şunları dile getirdi: “Bu şartlar altında öğretmen nasıl ders anlatsın, çocuk aldığı dersi nasıl anlasın. Bu inşaata karar veren Milli Eğitim ve valilik hiç mi bunu düşünmüyor. Çocuklar teneffüse dahi çıkmakta güçlük çekiyor. Çıkarsalar bile okulun bahçesi inşaat alanına dönmüş durumda. Bu durumda ne müdürün ne de öğretmenlerin bir suçu yok. MEB, her şey hazır diyordu, hazırsa bu inşaat neyin nesi. İki senedir yapılmayan okul şimdi de yapılmasın. Okullar kapanınca yapsınlar bu şekilde olmaz.  Acil bir çözüm bulunmasını istiyoruz.”

“Çocuklarımıza reva mı, hangi çocuk bu kötü sistemi hakkediyor” diyen Şükran Oğuzhan, Milli Eğitim Bakanlığı’na seslenerek “İki yıldır aklınız neredeydi? Okullar açılınca mı aklınıza şantiyeye başlamak geldi” dedi. Oğuzhan, sorunun bir an önce yetkililer tarafından çözülmesini istedi. Konuya dair ulaştığımız okul yönetimi ise beyanda bulunmak istemedi.

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.