Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin: Kent maden ve taş ocaklarıyla talan ediliyor

Hozat’ta mera olarak kullanılan bölgede mermer ocağı çalışmalarının başlatılmasına karşı harekete geçen Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin, kentin maden ve taş ocaklarıyla talan edildiğini belirtti.

Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin: Kent maden ve taş ocaklarıyla talan ediliyor
29 Ağustos 2021
13:16

ÖZel bir şirketin Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Inciğa (Altınçevre) ve Kîlîsa (Yenidoğdu) köyleri ile Gugkurik mezrası arasında bulunan Şamik Tepesi’nde kurmak istediği mermer ocağının çalışmaları itirazlara rağmen başladı. Verimli tarım arazileri nedeniyle “Hozat’ın Çukurovası” olarak nitelendiren bölgedeki çalışmalara köylüler tepkili.

Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin ise, mermer ocağı açma çalışmalarına başlanan alanın verimli tarım arazileri ile çevrili olduğuna dikkat çekerek, çalışmalar sırasında kullanılacak dinamitlerin etkisiyle özelikle yeraltı su kaynaklarının yok olacağını belirtti. 

“Dersim baraj, birinci ve ikinci sınıf maden ocaklarının saldırısı altında şu an” diyen Çetin, bölgedeki köylülerle toplantılar yaptıklarını ve yurttaşların mermer ocağını istemediğini kaydetti. Çetin, “Hozat’ın sebze ve meyvesi bu verimli alandan karşılanıyor. Kurulmak istenen mermer ocağının sulara, tarıma, hayvancılığa zarar vereceği de kesin. Köylüler buradan çıkacak tozun sebze ve meyve tarlalarına zarar vereceğinin farkında ve haklı olarak buna karşı” ifadelerini kullandı.

Köy muhtarlarının kendilerine vekalet vermesiyle mermer ocağına karşı hukuki süreci yakın zamanda başlatacaklarını belirten Çetin, “Hozat Belediyesi’nin şirkete itfaiye raporu vermesi gerekiyor, çünkü o mermeri suyla çıkaracaklar. Ancak belediye şirkete böyle bir rapor vermemiş. Hukuki olarak her şey bitmiş değil ve fiili olarak köylülerin de buna karşı bir çıkışı var. Usulsüz alınan imzalara ilişkin menfi tespit davası açıldığında insanlar mahkemeye gelip, ‘bu imzalar bize ait değil’ dediği zaman toplanan imzalar geçersiz sayılacak. Ama burada en önemli nokta mermer ocağının doğaya vereceği zarara karşı köylülerin asıl mücadelesi olacak. Ocağın işletilmesi için diğer belgelerin tamam olup olmadığını araştırıyoruz. Buna ilişkin çalışmalarımız devam ediyor ve bunun takipçisi olacağız” dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü, 'Euro' ile geçilecek

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, temeli 18 Mart 2017'de atılan ve hizmete 18 Mart 2022'de açılması beklenen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş fiyatını açıkladı.

EŞİK: Danıştay kadınların hayatlarıyla oynuyor

EŞİK, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının iptal edilmesine dönük yaptıkları başvuruya ret yanıtı veren ve kararı 84 sonra bildiren Danıştay'a tepki gösterdi.  

'Barınamayan' öğrenciler parklarda

CHP İzmir milletvekilleri Mahir Polat ve Bedri Serter, yüksek ev kiraları ve yurtların yetersizliği nedeniyle kalacak yer bulamayan üniversite öğrencilerinin İzmir’de başlattığı "Barınamıyoruz, sokaklardayız" eylemine destek verdi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.