DEVA Partisi’nden HSK seçimi açıklaması:  Seçilen adayın hangi partinin desteğini neden aldığı açıklanmalı

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu’nun, ‘TBMM tarafından HSK’ya Seçilecek Üyelerin Seçimi’ için yazılı basın açıklaması yaptı. Yeneroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “HSK için seçim süreci demokratik opluma yakışır şekilde şeffaf yürütülmeli, aday tercihleri ve nitelikleri kamuoyu ile paylaşılmalıdır!” çağrısında bulundu.

DEVA Partisi’nden HSK seçimi açıklaması:  Seçilen adayın hangi partinin desteğini neden aldığı açıklanmalı
21 Mayıs 2021
14:47

HSK’nın Adalet Bakanı ve Bakan Yardımcısı haricindeki 11 üyesinin görev süresi 7 Haziran'da sona ereceği için üyelerin belirlenmesi amacıyla seçim süreci başladı. Meclis Başkanlığı'na 118 kişi HSK üyesi olmak için başvuruda bulundu. HSK üye seçiminde HDP dışındaki partiler uzlaştı: 7 üyenin 4'ü cumhur ittifakı, 3'ü millet ittifakından seçileceği deklere edilmişti.

Yeneroğlu yaptığı yazılı açıklamada HSK seçimlerine ilişkin şu görüşleri paylaştı:

“Dün TBMM Karma Komisyonu, TBMM tarafından Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) seçilecek 7 üyenin üç katı kadar adayı belirlemiştir. HSK üye seçimlerinde muhalefet partilerine kontenjan verilerek, siyasi partiler arasında uzlaşma sağlandığı kamuoyuna yansımıştır.

HSK’nın mevcut yapısı, yargının bağımsızlığı önündeki en büyük engeldir. Hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik devletlerde yargının, yasama ve yürütmeden ayrı ve onlardan bağımsız bir kuvvet olması, kuvvetler ayrılığı ilkesinin temel bir gereğidir. Ülkemizde ise yargının bağımsızlığının teminatı olması gereken HSK’nın yapısı, yargının bağımsızlığı önündeki en büyük engeldir. Daha yakın zamanda Cumhurbaşkanı’nın bir savcıyı Anayasa Mahkemesi üyesi yapmak istemesi üzerine HSK araçsallaştırılmıştır.

Bu durum Avrupa Yargı Kurulları Ağının HSK hakkındaki “Tabela Kurula” dönüştüğüne ve Venedik Komisyonu’nun da son raporunda yer verdiği son anayasa değişikliği ile yargı bağımsızlığının ciddi tehdit altında olduğuna ilişkin tespitlerinde de açıkça ifade edilmektedir.

İktidarın çoğunluğu koalisyon ortağıyla birlikte sağlayamayacağı ve süreci kura seçimine bırakmamak adına uzlaşma yöntemini tercih ettiği açıktır. On üç üyeden oluşan HSK’nın Başkanı, Adalet Bakanıdır. Adalet Bakanı yardımcısı da Kurulun tabiî üyesi. Kurul üyelerinin dördü Cumhurbaşkanınca, yedi üyesi TBMM’ce seçilmektedir.

TBMM tarafından yapılacak seçimlerde ise önce üçte iki, sonra beşte üç çoğunluk aranmaktadır. Bu çoğunluk da sağlanamadığı takdirde, en çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulü ile seçim tamamlanmaktadır. Dolayısıyla iktidarın bu çoğunluğu koalisyon ortağıyla birlikte sağlayamayacağı ve süreci kura seçimine bırakmamak adına uzlaşma yöntemini tercih ettiği açıktır.

Tüm partilerin ortak olarak destekleyeceği, yasalara bağlı hukukçuların aday olarak belirlenmesine özen gösterilmelidir. Uzlaşma kültürü demokrasiler için önemlidir. Fakat yargı bağımsızlığını temin eden bir yüksek kurulun yapısı oluşturulurken tüm partilerin ortak olarak destekleyeceği, gerekli liyakata sahip, kişilere veya gruplara tâbi olmak yerine hukukun üstünlüğüne inanan, anayasaya ve yasalara bağlı hukukçuların aday olarak belirlenmesine özen gösterilmesi esas olmalı.

DEVA Partisi olarak, “HSK yapısı yeniden ele alınmalı ve yürütmenin aday belirlemede etkinliği kaldırılmalıdır.” diyoruz.

DEVA Partisi olarak, parti programımızda da belirttiğimiz üzere, HSK yapısı yeniden ele alınmalı ve yürütmenin aday belirlemede etkinliği kaldırılmalıdır. HSK üyelerinin, tek başına cumhurbaşkanı, meclisteki bir siyasi parti çoğunluğu veya yargıda gruplaşmalara neden olacak yöntemlerle belirlenmesi hukuk devleti anlayışı ve yargı bağımsızlığı ideali ile çelişmektedir.

İktidara geldiğimizde, demokratik ve adil bir sistem oluşturacağımızı bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunarız

İktidara geldiğimizde, hukukun üstünlüğü ve sınırlı iktidar ilkesi doğrultusunda yüksek yargı kurullarında tarafsızlığın, bağımsızlığın ve çoğulculuğun sağlanması amacıyla, üye seçiminde kaynak çeşitliliğini esas alan demokratik ve adil bir sistem oluşturacağımızı bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunarız.

Seçilen adayı, hangi partinin neden desteğini aldığının kamuoyu ile şeffaf şekilde paylaşılması gerekliliğini milletimizin takdirine sunuyorum.

Haftaya TBMM Genel Kurul’unda yapılacak seçimlerden önce HSK için aday gösteren tüm siyasi partilere sürecin şeffaf yönetilmesi ve kamuoyu önünde gerçekleştirilmesi çağrısında bulunuyoruz. Bu minvalde hangi partinin desteği ile seçilirse seçilsin her bir adayın; hangi sebeple seçildiği, mesleki ve akademik yeterliliğinin kamuoyuna karşı gerekçelendirilmesinin sağlanması ile hangi partinin neden desteğini aldığının kamuoyu ile paylaşılması gerekliliğini milletimizin takdirine sunarım. “

HDP Eş Genel Başkanlarından Kobani Davası açıklaması: Mesele Türkiye'nin geleceğidir

Kobani Davası’na ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Mesele Türkiye’nin geleceğidir. O yüzden diyoruz ki, AKP hükümeti istediği sonucu buradan asla alamayacaktır” dedi.

Koca: Bugün 750 bin kişi Covid-19 aşısını yaptırmak için randevu aldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün 750 bin kişinin Covid-19 aşısı için randevu aldığını açıkladı.

CHP'li Toprak: Marmara Eylem Planı yandaşa ve Katar’a yeni kazanç kapısı

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, iktidarın Marmara Eylem Planı’nın 7 ve 9’uncu maddelerinin gizlenen asıl amacı açığa çıkarttığını belirterek; “Katar ile Su Anlaşması’nın hedefleri bu planla hayata geçirilmektedir” dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.