Deyr Yakup Manastırı her geçen gün biraz daha yok oluyor

Urfa'da barışın mekanı olarak kabul edilen Deyr Yakup Manastırı, çöp, hayvan gübresi ve definecilerin kıskancında her gün biraz daha yok oluyor.

Deyr Yakup Manastırı her geçen gün biraz daha yok oluyor
28 Mart 2021
11:12

Urfa’nın Eyyübiye İlçesi'ne bağlı Selçuklu Mahallesi’nin batısından güneyine doğru uzayan dağ silsilesi üzerinde yer alan ve 2'nci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Deyr Yakup Manastırı her gün biraz daha yok oluyor. Koruma altına alınmadığı için kaçak kazıların merkezi haline getirilen manastır, kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta. Bakımsızılıktan ve yapılan kaçak kazılar ile harabeye dönen manastır, kimi zaman bölgedeki köylüler tarafından hayvan barınağı olarak kullanılıyor. Her dönem farklı tarihlerde kenti yöneten belediye başkanları tarihi manastır için, "Restore edilecek. Koruma altına alınacak" sözlerini verse de, gelinen aşamada manastırın korunmasına yönelik bir adım atılmış değil. 

Kentin çevresini saran dağ silsilesinin merkezinde bulunan, kentin tamamına hakim olan bir noktada inşa edilen manastır, her ne kadar inşa edildiğinde 2 katlı olsa da, bakımsızlık, deprem ve yağmur sularından kaynaklı şimdilerde taş yığınına dönüşmüş. Manastırın inşa edildiği bölgede tarihi mağaralar, eski yol, su sarınçları ve taş atölyelerinin yanı sıra çok sayıda tarihi kalıntıya rastlamak mümkün. Önceleri bölgede yaşayan insanların barınma yeri olarak kullandıkları mağaralar bugün hayvan barınağı olarak kullanılıyor. Manastırın kuzeybatısında bir anıt mezar yer alıyor. Bu anıt mezarının doğuya bakan penceresinin altında Grekçe (Eski Yunanca) ve Palmira Süryanicesi ile yazıldığı belirtilen iki satırlık kitabe bulunuyor.

Bölgede yaşayan yurttaşlar, yakın tarihe kadar kavgalı olan ailelerin manastıra gelerek burada verdikleri barış yemeği ile aralarındaki husumete son verdiklerini, yine yeni evlenen çiftlerin düğün öncesi buraya gelerek ziyarette bulunduğunu kaydetti. Ancak uzun süredir burada sürdürülen her iki gelenekte yok olmuş. 

Bir dönem bölgede yaşayan halkın inanç yeri olan, 744 metrekare alanda inşa edildiği belirtilen manastır ve çevresindeki tarihi yapılar şimdilerde hayvan pisliği ve çöp yığını ile dolmuş. Önceleri 2 katlı olan Deyr Yakup Manastırı'ndan geriye sadece birkaç dini motif ve hasar görmüş 2 yapı kalmış. Manastırın küçük bir bölümüne giriş sağlanırken, burası da defineciler tarafından yapılan kazılar ile delik deşik edilmiş ve duvar dibine yapılan kazılar ile birçok noktada çökme yaşanmış. Bu tarihi yapıya ulaşmak için ise, patika yol kullanılıyor. Şu ana kadar bu tarihi yapıya ilişkin kapsamlı bir arkeolojik çalışma ise yapılmamış. 

Ali Kenanoğlu: Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile yurtdışına gönderilen sözde “Alevi uzmanı” kişi sayısı kaçtır ve bunların kaçı geri dönmemiştir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, kısa bir süre önce kamuoyuna yansıyan gri pasaport aracılığıyla yapılan ve Diyanet’e uzanan insan kaçakçılığının sözde Alevi boyutuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’na soru önergesi verdi. Kenanoğlu soru önergesinde “Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi Alevi vakıf veya dernekleri ile sözde Aleviliği yurtdışında doğru anlatma projeleri üzerinden protokol yapılmıştır?” diye sordu.

Gazeteci İnci Aydın yargılandığı davada beraat etti

Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü İnci Aydın, "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Kılıçdaroğlu Torbalı Belediye Başkanı Uygur'un cenazesine katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur için, Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.