DFG Mart ayı 'Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri' raporunu açıkladı

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mart ayı "Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri" raporunu açıkladı.

DFG Mart ayı 'Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri' raporunu açıkladı
06 Nisan 2021
12:20

Rapora göre, 1 gazeteci öldürüldü, 6 gazeteci gözaltına alındı, 106 gazetecinin ise yargılaması devam ediyor. Mart ayının da basın özgürlüğünü yaralayan uygulamalarla geride kaldığına değinen açıklamada, gazetecilik mesleğinin hedef alındığına dikkat çekildi.

Gazeteciliğin hedef alınmasıyla toplumun da hedef alındığı belirtilen açıklamada, “Basın emekçilerine yönelik baskıların temel amaçlarından biri de halkın gözünü ve kulağını kapatmaktır. İktidar, toplumun geçekleri görmesini engellemek, doğruları duymasının önüne geçmek istiyor. Tüm bu yönelimlerin kaynağı da bu istektir” denildi.

‘Reklam cezaları ve erişim engeli'

Gazetecileri susturmak amacıyla özellikle yargının yoğun bir çaba içerisinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bir ay içerisinde yüzü aşkın gazeteci yargılandıkları davalardan hakim karşısına çıkarken, gazetecilere çeşitli davalardan cezalar verildi. Raporumuzda da görüleceği üzere yine en dikkat çekici uygulamaların başında gazetelere yönelik verilen ilan reklam cezaları, televizyonlara da RTÜK eliyle verilen cezalar göze çarpıyor. Ayrıca internet haberciliğinin yaygınlaştığı bir süreçte bu mecrada sesini duyurmaya, haber yapmaya çalışan gazetecilerin haberleri de çeşitli gerekçelerle engelleniyor” ifadeleri yer aldı.

"Gazetecilerin tamamı serbest bırakılmalı"

Helikopterden atılan köylülerin gördüğü işkenceyi haberleştirdikleri için 6 ay tutuklu kalan, gazeteci Adnan Bilen,  Cemil Uğur, Şehriban Abi ve Nazan Sala ilk duruşmada tahliye edildiği hatırlatılan açıklamada, “Bu, geç kalınmış bir karardı. Arkadaşlarımız hiç tutuklanmamalı aksine ortaya çıkardıkları gerçeklerden dolayı ödüllendirilmeliydi. JinNews muhabiri Beritan Canözer dün gözaltına alınan kadınlar arasındaydı. Bu durumu kabul etmediğimizi belirtiyor, Beritan’ın biran önce serbest bırakılması gerektiğini vurguluyoruz. Gazetecilerin tamamı serbest bırakılmalı ve mesleklerini yapmaya devam etmelidir” diye belirtildi.

"Gazeteci, temel ilkeler çerçevesinde her türlü haberi yapabilmeli"

Yaşanan gelişmeler nedeniyle Nisan ayının da basın ve ifade özgürlüğü açısından baskılarla geçeceğine dikkati çeken açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “AKP-MHP iktidarının bu politikaları basın özgürlüğünü tamamen ortadan kaldıracak bir boyuta ulaştı. Toplumun karanlığa hapsedilmemesi için baskı politikalarından vazgeçilmeli, hem gazetecilerin hem de toplumun haklarına saygı duyulmalıdır. Gazeteci, temel ilkeler çerçevesinde her türlü haberi yapabilmeli, toplum da yaşananları tüm yönleriyle doğru bir şekilde görebilmeli, okuyabilmelidir.” 

Gazetecilere yönelik hak ihlalleri şu şekilde sıralandı:

* Gözaltına Alınan Gazeteciler: 6

* Saldırıya Uğrayan Gazeteciler: 1

* Öldürülen Gazeteciler: 1

* Haber Takibi Engellenen Gazeteciler:  3 olay

* Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteciler: 2

* Cezalandırılan Gazeteciler: 11 kişiye 29 yıl 6 ay 16 gün hapis, 14 bin 080 TL para cezası   

* Yargılaması Devam Eden Gazeteciler: 36 dosya, 106 gazeteci 

* İlan Reklam Cezası Verilen Gazeteler: 2 gazeteye 7 gün ceza

* RTÜK Cezaları: 2 TV’ye 4 ceza

* İnternet Erişim Engeli: 120 haber, 2 internet sitesi

* Tutuklu Gazeteci Sayısı (06 Nisan 2021 itibariyle): 76

Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

Mardin'de ‘sahte avukat’ dolandırıcılığı

Mazıdağı'nda kendisini avukat olarak tanıtarak onlarca kişiyi dolandıran Abdurrahman B., fark edilmesinin ardından tutuklandı. 

Hekimlerden çağrı: Salgını fırsata çevirmek isteyen özel hastaneler kamulaştırılmalı

İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için ücret talep edilmesine ilişkin şikayetlerin artması üzerine açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.