DİSK, 1 Mayıs bildirisinde taleplerini açıkladı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yayımladığı 1 Mayıs bildirisinde 10 acil talep sıraladı.

DİSK, 1 Mayıs bildirisinde taleplerini açıkladı
15 Nisan 2021
15:53

Pandemi ve ekonomik krizin iş yaşamı üzerinden bıraktığı etkilerden dolayı zor günler geçiren emekçilerle biriikte 1 Mayıs haftası boyunca işyerlerinden meydanlara kadar taleplerini haykıracaklarını aktaran DİSK, yayımladığı bildiride şu 10 talebi sıraladı:

Tüm çalışanlar derhal aşılanmalı, salgınla mücadelede şirketlerin çıkarları, siyasi hesaplar değil, halk sağlığı esas alınmalı.

Kovid-19, çalışırken hastalığa yakalanan emekçiler için iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilmeli, salgınla mücadelede bedel ödeyenlerin hakkı ödenmeli.

İşten çıkarma yasağının tüm istisnaları kaldırılmalı, milyonlarca işçinin haksız-hukuksuz biçimde işten atılmasına yol açan Kod-29 zulmüne son verilmeli.

Ücretsiz izin dayatmasına son verilmeli, tüm işçiler en az asgari ücret kadar kısa çalışma ödeneği desteği alabilmeli.

İşsizlik Sigortası Fonundan işverenlere yapılan destek ve teşvikler durdurulmalı, fon sadece işçilere tahsis edilmeli.

Pandemi süresince asgari ücret vergi ve kesintilerden muaf tutulmalı, asgari ücretin brütü net olarak ödenmeli, böylece tüm çalışanlara ayda en az 750 TL ek gelir sağlanmalı.

İşsizliği azaltmak için, gelir kaybı olmaksızın çalışma süreleri kısaltılmalı, haftalık çalışma süresi 37,5 saate düşürülmeli. İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılmalı.

Acil olmayan mega projeler iptal edilmeli, sermayenin vergi ayrıcalıkları kaldırılmalı ve böylece pandemide işçilere, emekçilere daha fazla sosyal destek sağlanmalı. Adil bir vergi düzeni için; tüm temel tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki adaletsiz dolaylı vergiler kaldırılmalı.

Örgütlenme, toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılmalı.

İstanbul Sözleşmesi ile 6284 sayılı Yasa etkin şekilde uygulanmalı. Uluslararası Çalışma Örgütünün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı Sözleşmesi onaylanmalı.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya: İnşaat sektörü desteklenmelidir

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, inşaat malzemelerindeki fiyat artışının durdurulması talebinde bulunarak sektörün desteklenmesini istedi.

DİSK-AR: İşsizlik Sigortası Fonu amacına uygun kullanılmadı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Nisan 2021 dönemine ait yayınladığı İşsizlik Sigortası Fonu Bülteni’ne dair değerlendirme yazısı yayınladı.

İran karpuzu Diyarbakır'da alıcı görmüyor

İran’dan Diyarbakır’a getirilen kilosu 7,5 TL'ye satılan karpuzlar, dilimlenmesine rağmen halk tarafından ne alınıyor ne de tadılıyor. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.