DİSK-AR: İşsizlik oranı yüzde 28,3

DİSK-AR’ın “2021 İşsizlik ve İstihdamın Görünümü” raporunda geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 28,3 olduğu, kadın işsizliğinin ise erkeklerden yüksek olduğu kaydedildi. 

DİSK-AR: İşsizlik oranı yüzde 28,3
13 Nisan 2021
13:22

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), derinleşen yoksulluğa dikkati çekmek amacıyla hazırladığı “2021 İşsizlik ve İstihdamın Görünümü” raporunu yazılı açıklama yayınladı. Geniş tanımlı işsiz sayısının 10 milyonu aştığı belirtilen raporda, hem dar hem geniş tanımlı işsizlikte artışın devam ettiğinin altı çizilerek, geniş tanımlı işsiz sayısının bir yılda 3 milyon kişiye ulaştığı aktarıldı. Raporda, geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 28,3 olarak paylaşılırken, kadınlarda geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 35,6, erkeklerde ise yüzde 24,4 olduğu vurgulandı.

Raporda, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Şubat 2021 dönemi gösterge işsizlik oranı olarak ifade ettiği mevsim etkisinden arındırılmış “dar tanımlı işsizlik” oranının yüzde 13,4, TÜİK’in “âtıl işgücü” olarak adlandırdığı, DİSK-AR’ın ise “geniş tanımlı işsizlik” olarak ifade ettiği oran ise yüzde 28,3 olarak açıklandı.  Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranının son bir yılda 0,8 ve bir aylık dönemde ise 0,7 arttığına dikkat çekilerek, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranının ise son bir yılda 7,5 puan arttığı ve bir aylık dönemde ise 1,2 puan azaldığına işaret edildi.

Raporda, “TÜİK verilerine göre mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsiz sayısı Şubat 2021 döneminde 4 milyon 236 bin olarak gerçekleşti. Böylece Şubat 2020’de 4 milyon 22 bin ve Ocak 2021’de 3 milyon 986 bin olan mevsim etkilerinden arındırılmış dar tanımlı işsiz sayısı bir yılda 214 bin kişi ve bir ayda 250 bin kişi arttı. TÜİK verilerinden yaptığımız hesaplamaya göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı Şubat 2021’de 10 milyon 20 bin olarak gerçekleşti. Şubat 2020’de 7 milyon 70 bin ve Ocak 2021’de 10 milyon 511 bin olan mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısında son bir yılda 2 milyon 950 bin kişi arttı” ifadelerine yer verildi.

Son olarak cinsiyete göre işsizlik oranlarının paylaşıldığı raporda, kadın işsizliğinin tüm türlerde erkeklerden yüksek olduğu kaydedildi. Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı erkeklerde yüzde 12,3 iken kadınlarda yüzde 15,6 olarak belirtilen raporda, dar işsizlikte kadınlar erkeklerden 3,3 puan yüksek iken, geniş tanımlı işsizlikte kadınların erkeklerden 11,2 puan daha yüksek olduğu vurgulandı. 

TJA: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Erdoğan: 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geldiğimiz noktada durum ürkütücü bir hal almış" dedi.

Hakkari'de pancar toplayan kadın hayatını kaybetti

Pancar toplanmaya giden Sikal Temel adlı kadın, tepeden yuvarlanarak hayatını kaybetti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.