DİTAV’dan Amida Höyük Ziyareti

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) Diyarbakır Şubesi yönetim kurulu ve vakıf üyeleri Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağından sonra bu kez de Amida Höyük ve Artuklu Sarayı kazı alanını ziyaret etti.

DİTAV’dan Amida Höyük Ziyareti
02 Nisan 2021
21:32

Diyarbakır Suriçi'nin kalbi olarak genel kabul gören eski kenti çepeçevre kuşatan 5,5 kilometrelik surların içindeki  kalenin en yüksek noktası olan ve halk arasında Virantepe ve Hemadek olarak da anılan kadim Amida Höyük kazıları üç yıldır yürütülüyor.

Amida Höyük kazı başkanı Profesör İrfan Yıldız ; “üç yıl içinde kentin bilinen tarihi değişti. Şimdiye kadar beşbin yıllık bir tarihi arka plandan söz ediliyordu. Artık tereddütsüz 8.100 yıllık bir kent yerleşkesinden rahatlıkla söz edebiliyoruz. Henüz son bulguları netleştirmemekle birlikte 9.500 yıllık bir geçmişe doğru uzandığımızı da rahatlıkla ifade edebilirim” dedi.

DİTAV üyeleri  kazı alanını dolaşırken en çok ilgilerini çeken şeyin, höyük içindeki su kaynağı ve Sibernetik biliminin atası Eb-ül İz El Cezeri’nin suyu pompalamak için yaptığı robotun konuşlandığı tünel olduğunu dile getirdiler.

Kazı Başkanı İrfan Yıldız Artuklu Sarayı hakkında ise şu bilgileri verdi; “Biz kazıya başladığımızda bütün bildiğimiz buranın geçmişinde bir Artuklu Sarayının olduğu idi. Çünkü 1960 yılında Oktay Aslanapa ve ekibi tarafından yapılan kazılarda sarayın kimi kalıntılarına ulaşılmış sonra da yarım bırakılarak üzeri kapatılmıştı. Artuklu sarayının geçmişi 900 yıllıktır. Oysa biz kazdıkça dört ayrı döneme ait dört katmandan oluşan dört ayrı saray tespit ettik. Dördü de ayrı ayrı zamanlarda biri diğerinin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Hurri-Mittani, Sonra Roma, sonra da Artuklu Sarayları. Kabul salonları, sütunlu girişleri, divanhaneleri ve diğer tüm mekânları...”

Ali Kenanoğlu: Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile yurtdışına gönderilen sözde “Alevi uzmanı” kişi sayısı kaçtır ve bunların kaçı geri dönmemiştir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, kısa bir süre önce kamuoyuna yansıyan gri pasaport aracılığıyla yapılan ve Diyanet’e uzanan insan kaçakçılığının sözde Alevi boyutuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’na soru önergesi verdi. Kenanoğlu soru önergesinde “Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi Alevi vakıf veya dernekleri ile sözde Aleviliği yurtdışında doğru anlatma projeleri üzerinden protokol yapılmıştır?” diye sordu.

Gazeteci İnci Aydın yargılandığı davada beraat etti

Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü İnci Aydın, "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Kılıçdaroğlu Torbalı Belediye Başkanı Uygur'un cenazesine katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur için, Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

1 Yorum
ahmet özgenç
20/04/2021

Çok sevindim.. Ellerine emeklerine sağlık Hocamızın ve ekibinin. BU kazılarla ilgili ayrıntılı fotoğraflar ile elde edilen bilgi, belge ve fotoğraflar da paylaşılırsa daha yararlı olur düşüncesindeyim.. Tekrar DİTAV Başkan, yönetim ve üyelerine saygı ve kucak dolusu sevgilerimle..