DİTAV'dan çağrı: Dicle Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi açılsın

DİTAV, Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde Turizm Fakültesi’nin açılması için yazılı bir açıklama ile çağrıda bulundu.

DİTAV'dan çağrı: Dicle Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi açılsın
03 Mayıs 2021
11:24

(HABERM MERKEZİ) Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) tarafından yapılan yazılı açıklamada şehrin turizm kapasitesine vurgu yapılarak, “Diyarbakır da kendi projeksiyonu açısından uzun zamandır beklentisine cevap istiyor. GAP İdaresinin raporlarında da varlık bulduğu gibi Diyarbakır Turizm açısından bölgenin en verimli hinterlandına sahip” denildi.

30 Nisan tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Batman Üniversitesinde Diş Hekimliği Fakültesi, Mardin Artuklu Üniversitesinde de Tıp Fakültesi açılacağına yönelik kararın hatırlatıldığı açıklamada, benzer bir kararın da Dicle Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi için de verilebileceğine dikkat çekildi.

Diyarbakır’ın turizm açısından bölgenin en verimli hinterlandına sahip olan olduğu üzerinden durulan açıklamada, “Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin 2015 yılından bu yana UNESCO tarihi ve kültürel miras kalıcı listesinde yer alması. Son yıllarda bölge turizminin parlayan yıldızı olan Zerzevan Kale Şehri ve Mithras Tapınağı’nın 2020 yılında UNESCO Tarihi ve Kültürel Miras Geçici Listesine alınması Diyarbakır’a turizm ilgisini hayli arttırmıştır. Kentin kalbi sayılan Suriçi İçkale Amida Höyük ve Artuklu Sarayı kazılarında kentin şehir yerleşkesi olarak bilinen 5.000 yıllık tarihi 8.100 yıl evveline endekslenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Diyarbakır çok zengin Kültür, İnanç ve Gastronomi Turizmi potansiyeli ile çoktandır Turizm Fakültesi’ni hak eden bir şehirdir. Kadim Karacadağ eteğinde Mezopotamya Altın Üçgeni Turizm Destinasyonunun önemli bir kenti olan Diyarbakır’da bu vesileyle Dicle Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi açılması acil bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Konu ile ilgili kentin bütün atanmış, seçilmiş kurum ve kuruluşları ile kamu ve kanaat önderlerinin, entelektüellerinin ve kent halkının mutabakatı elzemdir.

Konu ile ilgili DİTAV -Diyarbakır Tanıtma Kültür Yardımlaşma Vakfı olarak Dicle Üniversitesinde Turizm Fakültesi açılması için kamuoyu oluşturulmasını öneririz...

DİTAV Diyarbakır Yönetim Kurulu”

Şenyaşar Ailesi: Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz

Şenyaşar ailesi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün resmi Twitter hesabnı ve Adalet Bakanlığının hesabını etiketleyerek, “Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

TJA: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Erdoğan: 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geldiğimiz noktada durum ürkütücü bir hal almış" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.