Diyarbakır Barosu Başkanı'ndan gözaltındaki akademisyene destek

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, “Bijî Kurdistan” paylaşımında bulunan akademisyenin görevden alınmasına tepki gösterdi.

Diyarbakır Barosu Başkanı'ndan gözaltındaki akademisyene destek
06 Kasım 2021
13:32

Sosyal medya hesabından “Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan)” paylaşımında bulunduğu için görevinden uzaklaştırıldıktan sonra polislerce gözaltına alınan Elazığ Fırat Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum’a, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren’den destek geldi.

Hakkında alınan Rektörlük kararını dün sosyal medya hesabından “Hukuki hassasiyetlerle değil siyasi kaygılarla görevden uzaklaştırıldım” notuyla paylaşan Kutum, bu paylaşımın ardından gözaltına alınmıştı. 

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, akademisyen Kutum’un bu mesajını alıntıladığı paylaşımında, “İfade özgürlüğü gibi temel bir hakka yönelik bilim ve aydınlanma yuvası olarak görülen üniversiteleri yöneten anlayış maalesef bu. Demokrasi ve özgürlükler açısından bir utanç belgesi” ifadelerini kullandı. 

Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan Kutum’un edinilen bilgilere göre, henüz ifade işlemlerine başlanmadığı öğrenildi.

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.