Diyarbakır Barosu'ndan Hafıza ve İnsan paneli

Diyarbakır Barosu'nun, "Hafıza ve İnsan" panelinde konuşan Şair Hicri İzgören, Unutmamak direnmektir. Yaşadığımız vahşetlerin unutulmasına izin vermemeli hafızalaştırmalıyız" dedi.

Diyarbakır Barosu'ndan Hafıza ve İnsan paneli
11 Kasım 2021
17:36

Diyarbakır Barosu, "Hafıza ve İnsan" başlığı altında Tahir Elçi Konferans Salonunda panel düzenledi. Avukat Şahin Altuner'in moderatörlüğünü yaptığı panele, şair Hicri İzgören ile gazeteci şair Vecdi Erbay katıldı.  Şiirin sanattaki yerine değinilen panelde İzgören ve Erbay konuşma aralarında sık sık kendi yazdıkları şiirleri katılımcılar ile paylaştı.

Panelde ilk olarak söz alan avukat Şahin Altuner, Ahmet Güneştekin'in Sur'daki Hafıza Odası sergisinin ardından hafıza kavramının çokça tartışıldığına dikkati çekerek, "40 yıldır yüksek gerilimli yerlerde yaşayanlar için hafıza kavramı çok önemlidir. Söyleyecek bir sözünüz ve sanatınız var ise acınız çoktur. Bir estetik varsa bir sınıfı temsil eder" dedi.

Şiirin sanattaki yerine değinen Altuner, bütün sanat dallarının başlangıcının şiir olduğunu ve varlığını koruyacağını söyledi.

Daha sonra söz alan gazeteci Vecdi Erbay da şiirin önemine değinerek, "Kürdistan da nelerin olup bittiğini dize aralarından çıkarabiliyoruz. Geçmişte de bana 'hafızayı en iyi nasıl koruyabiliriz' sorusu gelmişti. Bende bunun sanatla mümkün olacağını söyledim. Sanat hafızayı diri tutmak açısından çok önemlidir. Örneğin Koma Amed'in Derguş albümü bir tarihe işaret ediyor. Ve herkes o albümden bir şeyler alıyor" diye belirtti.

Sonrasında söz alan şair Hicri İzgören ise, "Devlet veya herhangi bir kurum sürekli bir şeyleri kutsallaştırır ve siz onu eleştiremezssiniz çünkü o onların kırmızı çizgileridir. Bir de bunun tersi sıradanlaştırma durumu vardır.  Herkesin acıları vardır ama biz Kürtlerin acısı iki kat daha fazladır" dedi.

"Unutmamak direnmektir" diyen İzgören, "Günlük yaşamımızda birbirimize hatırlattığımız veya ‘unut gitsin’ dediğimiz şeyler vardır. Ama bazı yaşanan vahşetler vardır ki onlara 'unut gitsin' diyemeyiz, unutmaya meyilli olanlara hatırlatmayı görev bilmeliyiz. Yaşadığımız vahşetlerin unutulmasına izin vermemeli hafızalaştırmalıyız " şeklinde konuştu.

Panel, katılımcıların sorduğu sorulara verilen cevaplarla son buldu.

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.