Diyarbakır ‘Hafıza Odası’ için hazırlanıyor

5 Haziran’da ressam Ahmet Güneştekin'in “Hafıza Odası” sergisiyle yeniden açılışı gerçekleşecek olan Mardinkapı’daki Keçi Burcu çevresindeki peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları hızlandırıldı.

Diyarbakır ‘Hafıza Odası’ için hazırlanıyor
13 Nisan 2021
09:54

(TİRAJ) 2015'den beri kapalı tutulan Keçi Burcu, 6 yılın ardından ilk kez ressam Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” sergisiyle açılıyor.

Düzenlenecek olan sergi için Sanatçı Ahmet Güneştekin de hazırlıklarını sürdürüyor.

Acıları, sevdaları ve sevinçleri sözlere döken Dengbej Şakiro’nun Keke Xiyasedin stranı eşliğinde çekilen tanıtım videosunu paylaşan Sanatçı Ahmet Güneştekin, şunları söylüyor: “Burası benim mahallem, burası sesle söz ustaları şehri. Hafızası dolu ve yorgun şehir; Diyarbakır… Medeniyetin beşiği sayılan bu topraklara yüz sürme, söz ustaları meclisinde diz çöküp binlerce yıllık sesi duyma, yaşarken tanıklık ettiğim acının şehrine gelme zamanı… Medeniyetin duvarlara yazıldığı şehir Diyarbakır’da, duvarlarda ‘Yoktunuz’ yazıyordu. Şehrin duvarlarıyla yüzleşme ve bu şehrin hafızasını onarma zamanı… 16 Nisan 2021’de Diyarbakır’da, belleğin şehriyle, ülke tarihinin hafıza mekanıyla yüzleşme zamanı.” https://twitter.com/AhmetGunestekin/status/1315901502779789312 

Ahmet Güneştekin tanıtım videosunda 16 Nisan olarak belittiği serginin açılış tarihini, daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 5 Haziran 2021 olarak güncelledi. Sergi 3 ay süreyle açık kalacak ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Diyarbakır'ın, sergi ile yurtiçinden ve yurdışından gelecek çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapması bekleniyor.

 

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.