Diyarbakır ‘Hafıza Odası’ için hazırlanıyor

5 Haziran’da ressam Ahmet Güneştekin'in “Hafıza Odası” sergisiyle yeniden açılışı gerçekleşecek olan Mardinkapı’daki Keçi Burcu çevresindeki peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları hızlandırıldı.

Diyarbakır ‘Hafıza Odası’ için hazırlanıyor
13 Nisan 2021
09:54

(TİRAJ) 2015'den beri kapalı tutulan Keçi Burcu, 6 yılın ardından ilk kez ressam Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” sergisiyle açılıyor.

Düzenlenecek olan sergi için Sanatçı Ahmet Güneştekin de hazırlıklarını sürdürüyor.

Acıları, sevdaları ve sevinçleri sözlere döken Dengbej Şakiro’nun Keke Xiyasedin stranı eşliğinde çekilen tanıtım videosunu paylaşan Sanatçı Ahmet Güneştekin, şunları söylüyor: “Burası benim mahallem, burası sesle söz ustaları şehri. Hafızası dolu ve yorgun şehir; Diyarbakır… Medeniyetin beşiği sayılan bu topraklara yüz sürme, söz ustaları meclisinde diz çöküp binlerce yıllık sesi duyma, yaşarken tanıklık ettiğim acının şehrine gelme zamanı… Medeniyetin duvarlara yazıldığı şehir Diyarbakır’da, duvarlarda ‘Yoktunuz’ yazıyordu. Şehrin duvarlarıyla yüzleşme ve bu şehrin hafızasını onarma zamanı… 16 Nisan 2021’de Diyarbakır’da, belleğin şehriyle, ülke tarihinin hafıza mekanıyla yüzleşme zamanı.” https://twitter.com/AhmetGunestekin/status/1315901502779789312 

Ahmet Güneştekin tanıtım videosunda 16 Nisan olarak belittiği serginin açılış tarihini, daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 5 Haziran 2021 olarak güncelledi. Sergi 3 ay süreyle açık kalacak ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Diyarbakır'ın, sergi ile yurtiçinden ve yurdışından gelecek çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapması bekleniyor.

 

Süryaniler Meryem Ana Başak Bayramı kutluyor

Süryani Ortodoks geleneklerinden Meryem Ana Başak Bayramı, her yıl 15 Mayıs’ta kutlanıyor. 

Şenyaşar Ailesi: Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz

Şenyaşar ailesi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün resmi Twitter hesabnı ve Adalet Bakanlığının hesabını etiketleyerek, “Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Çankaya Belediyesi'nden müzik emekçilerine destek

Çankaya Belediyesi, ekonomik destek amacıyla YouTube kanalında yayınladığı tiyatro ve konser etkinliklerinden sonra şimdi de müzisyenler için açık havada “Çankaya Bir Sahne” etkinliği düzenleyecek.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.