Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki duruma dair Komisyon'a başvuru

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan kadın tutukluların yaşadıkları hak ihlallerine ilişkin Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na dilekçe sundu.

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki duruma dair Komisyon'a başvuru
08 Haziran 2021
13:30

HDP'li Güzel, başvuru dilekçesinde kadın tutukluların İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) gönderdikleri mektuba atıfta bulunarak, cezaevinde pandemi gerekçesiyle açık görüş, spor, hobi ve kurs gibi tüm etkinliklerin yasaklandığını, çift kelepçe uygulamasında ısrar edildiğini, koğuş aramaları sırasında da çok sayıda personelle birlikte pandemi kurallarına aykırı bir şekilde sıklıkla aramalar yapıldığını, tedbirlerin yetersiz olması nedeniyle birçok kadın tutuklunun Kovid-19 testinin pozitif çıktığını ve bazı tutukluların semptom göstermesine rağmen testlerinin geç yapıldığını belirtti.

Cezaevinde hafta içi sadece 1 gün sağlık personeli bulunduğu, tatil günleri ve hafta sonu ise hiçbir sağlık personelinin bulunmadığını belirten Güzel, yaşanan diğer olumsuzlukları söyle sıraladı: “Mahpuslar semptomların ve sağlık durumlarının düzenli takip edilmediğini, hem pozitif vakalarda hem temaslılarda hem de hastaneye gittiği için karantinaya alınanlarda aynı cihazların kullanıldığını belirtmişlerdir. Mahpuslar, birebir temas halinde olan işçi mahpuslar için koruyucu kıyafet vb. hiçbir önlem alınmadığını aktarmaktadırlar. Testi pozitif çıkan ve temaslı olup karantinaya alınan mahpuslara hiçbir meyve veya ek gıda verilmediği belirtilmiştir. Mahpuslar 12 gün boyunca sebze, meyve ihtiyaçlarını kantinlerin kapalı olması sebebiyle karşılayamadıklarını belirtmektedir. Bunun yanında cezaevi genelinde karantina koğuşlarının hijyenine dikkat edilmediği için birçok sorun yaşandığı; çok kirli bırakılan koğuşlara konulan mahpusların hasta halleriyle bu koğuşları temizleme mecburiyetinde bırakıldığını belirtmişlerdir.” 

Güzeli, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’ndan cezaevine ziyarette bulunarak bahsi geçen beyanları yerinde incelenmesini, ziyaretin kısa süre içinde gerçekleşmeyecek olması durumunda ise cezaevi yönetiminden bahsi geçen iddialarla ilgili bilgi istenmesini talep etti.

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.