Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Oğurlu: Diyarbakır OSB’de tahsis edilecek sanayi parseli kalmadı

Gazetemize konuşan Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Oğurlu, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde tahsis edilecek bir alanın kalmadığını ifade etti. Oğurlu, "Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi 4 etaptan oluşmaktadır. Geldiğimiz aşamada yatırımcılara tahsis edebileceğimiz bir alanımız kalmadı" dedi.

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Oğurlu: Diyarbakır OSB’de tahsis edilecek sanayi parseli kalmadı
10 Kasım 2021
13:12

(TİRAJ ÖZEL)

1996 yılında ilk arsa tahsisi ile sanayi bölgesi olarak faaliyete başlayan ve şuan 4 etaptan oluşan Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB), toplam 915.8 hektarlık alan sahip. Diyarbakır’ın ekonomisi için önemli konumda olan OSB, gıda, metal, plastik, mobilya, tekstil ve inşaat malzemelerinin üretimine ev sahipliği yapıyor.

Üretimin önündeki engellerin kaldırılması ve daha iyi bir üretim alanı oluşturmak için sürdürülen çalışmalarda yer alan Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Oğurlu ile OSB'deki yatırımları, yatırımcıların Diyarbakır'a ilgisini, Diyarbakır OSB'de yürütülen faaliyetleri konuştuk.

DİYARBAKIR OSB’DE TAHSİS EDİLECEK SANAYİ PARSELİ KALMADI

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yatırımlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Yatırımlardaki son durum nedir?

Öncelikle Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi ve şahsım adına çok teşekkür ederim. Geçen hafta OSB’nin emektarlarından olan, inşaat mühendisi çalışma arkadaşımızı elim bir trafik kazasında kaybettik. Çok üzgünüz. Sizlerin aracılığı ile tekrar ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilemek istiyorum. (Biz de Tiraj haber olarak sizin şahsınızda ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.)

Diyarbakır OSB Yönetimi olarak hedefimizi “Bölgemizin ve Ortadoğu’nun en büyün organize sanayi bölgesi olmak” şeklinde belirlemiştik. Bu hedefe doğru ilerlediğimizi birincil olarak söyleyebilirim. Gelişmeler bizi heyecanlandırıyor ve hedefimizin doğru olduğuna inancımız her geçen gün pekişiyor.

Bilindiği üzere Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi 4 etaptan oluşmaktadır. Geldiğimiz aşamada yatırımcılara tahsis edebileceğimiz bir alanımızın kalmadığını ifade etmek istiyorum. Bu hem bizler için hem Diyarbakır için hem de ülkemiz için önemli ve sevindirici bir sonuçtur. 

Diyarbakır OSB’de 5. Etabın hizmete açılması için Müteşebbis Heyetimizin çalışmaları devam ediyor. Diyarbakır ülkemizin ve dünyanın önemli markalarına yatırım yapabilme olanakları taşıyan bir kenttir. Bu potansiyelin her geçen gün daha iyi anlaşıldığını ve ilginin arttığını görüyoruz. Yatırımcılar için cazip olan elbette ki teşvikler, genç işgücü ve buna benzer unsurlardır. Ancak göz ardı etmememiz gereken bir diğer önemli unsurda Diyarbakır’ın sosyal gelişmişlik yönüdür. Bu da ayrı ve güçlü bir çekim gücü oluşturmaktadır.

2022'DE 20 BİN İSTİHDAM DÜZEYİNE ULAŞABİLİRİZ

Diyarbakır OSB’deki istihdam konusunda neler söylemek istersiniz?

Yatımların gelişmesi ile istihdamda da önemli artışlar meydana gelmektedir. Kentimizin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğe çözüm bulmak hepimizin temel görevlerinden biridir. Çok zorlansak da insanımıza iş aş olanağı yaratmak zorundayız.

Diyarbakır OSB’de mevcut durumda 12 bin dolayında istihdam söz konusudur. Önümüzdeki yıl yapılacak yatırımlarla bu sayının 20 bin düzeyine ulaşabileceğine inanıyoruz.

30 YILLIK SORUNA KÖKLÜ ÇÖZÜM GETİRİYORUZ

Diyarbakır OSB’deki çalışmalarınızdan biraz söz edebilir misiniz?

Organize Sanayi Bölgeleri dinamik alanlardır. Üretimin olduğu yerler takdir edersiniz ki çok hareketlidir. Bu hareketi sağlayan temel girdilerden biri de enerjidir.

Diyarbakır OSB’nin 30 yıllık sorununa neşter atıyoruz. Enerji nakil hatlarını tamamen yer altına alıyoruz. Bu proje tüm sanayicilerimiz için son derece önemlidir. Mevcut yapıda elektrik kesintileri üzülerek ifade etmek istiyorum ki yaşanmaktadır. Bu kesintiler verim kaybına, işgücü kaybına ve dolayısıyla da rekabet gücünün azalmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenlerle elektrik hatlarının yer altına alınarak, enerji kesintilerinin minimuma indirilmesini çok önemsiyoruz.

Bu konuda yalnız başımıza karar almadık. Her zaman olduğu gibi katılımcı bir yöntemle karar vermeyi esas aldık. Sanayicilerimizle bir araya gelerek projeyi paylaştık. Aldığımız olumlu geri bildirimler bize güç verdi. Mühendis arkadaşlarımız projeyi hazırladı ve yakın zamanda ihaleye çıkmayı hedefliyoruz. Diyarbakır OSB2'de elektrik kesintisi problemine son vereceğiz.

Bunun yanı sıra özellikle yurt dışı alım heyetlerini ağırlayabileceğimiz ve nitelikli görüşmelerin yapılabileceği modern alanlar oluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor. Diyarbakır OSB kısa sürede yeni bir çehreye kavuşmuş olacak.

İş çevrelerinin yakında izlediği ve tam entegre tesis yatırımları için zaruri olan arıtma tesisimizin devreye girmesi, Diyarbakır OSB’ye ayrı bir ivme kazandırmıştır. Arıtma tesisinin yapılması ve hızlandırılmasında kamu otoritesinin çok büyük desteği ve katkısı olmuştur. Ancak şunu da ifade etmeden geçmek istemiyorum. Arıtma tesisinin hayata geçirilmesinde Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Mehmet Kaya’nın katkılarını ve çabalarını özellikle belirtmek ve kendilerine teşekkür etmek istiyorum.

Diyarbakır OSB olarak tüm kurum ve kuruluşlar ile ilgili STK’larla eşgüdüm halinde çalışıyoruz. Bu STK’ların başında kuşkusuz ki DTSO(Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası) geliyor.

BÜTÜN YATIRIMLARIMIZI DİYARBAKIR'A YAPACAĞIZ

Kendi sektörünüz ile ilgili neler söylemek istersiniz? Hazır giyimde Diyarbakır’ın potansiyeli nedir? Ne tür gelişmeler yaşanıyor?

Biz firma olarak sektörde 24 yılımızı doldurduk. Ve başından beri tüm yatırımlarımız Diyarbakır’a yaptık. Bu konuda hiç biz zaman konjonktürel düşünmedik. Bundan sonra da öyle olacak. Bir yatırımımız olacaksa bu Diyarbakır’a olacaktır.

Diyarbakır’da hazır giyim sektörünün gelişmesi ve Diyarbakır’ın bu alanda ünlü markaların yatırım yapmak istediği bir alana dönüşmesinde, yarattığımız markanın ve Diyarbakır’da yatırımda ısrarcı olmamızın azda olsa bir etkisi olduğunu söylemem yanlış olmayacaktır. Biz ve bizim gibi firmaların yatırımdaki kararlı ve istikralı politikaları, Diyarbakır’a Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kazandırılmasında rol oynamıştır diye düşünüyorum. Tekstil İhtisas OSB’de Diyarbakır için hayati önem taşıyan bir oluşumdur. Önümüzdeki yıllarda Tekstil OSB’nin üretim, istihdam ve ihracatta önemli bir yere geleceğine inanıyorum.

Bütüncül bir bakış açısı ile baktığımızda ise, önümüzde çözmemiz gereken ve herkesin hemfikir olduğu bazı gündemlerimiz var. Nitelikli personel sorunu bunların başında geliyor. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Tekstil OSB’nin kuruluşunda gösterdiği yoğun gayreti, nitelikli personel ve bu personelin eğitimi konusunda da göstermesini bekliyoruz. Aynı şekilde üniversitenin de bu konuda rol almasını umut ediyoruz.

Bu arada siz aynı zamanda DTSO’nun da yönetiminde yer alıyorsunuz değil mi?

Fadıl Oğurlu: Evet. Ben aynı zamanda DTSO Yönetim Kurulu Üyesiyim ve OSB’de de DTSO adına yönetimdeyim. Elbette ki buralarda olmamız sanayici kimliğimiz sayesindedir.

DTSO ÇOK YÖNLÜ FAALİYET GÖSTEREN BİR KURUMDUR

Yeri gelmişken DTSO’da faaliyetleriniz ile ilgili söylemek istediğiniz bir şey var mı?

DTSO daha multidisipliner bir organizasyon. Bir çok alanda faaliyet yürütüyor. DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Kaya’nın çok yönlü çabalarına tekrar atıf yapmak sanıyorum yerinde olacak.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya’nın geçen günlerde basına yansıyan demeçlerinde ifade ettiği “ Otellerimizde yer kalmadı” açıklaması kentimiz için sevindiricidir. Bu tablo hareketliliğin olduğunun göstergesidir. Harekette bereket var sözü yerini buluyor. Diyarbakır ekonomisine bereket geliyor.

Bu insan hareketliliğinin itici güçlerinden biri de ünlü sanatçımız Sayın Ahmet Güneştekin’in Keçi Burcu’da açtığı Hafıza Odası sergisidir. Oldukça ses getiren bu sergi için hepimizin Sayın Güneştekin’e teşekkür borcu olduğuna inanıyorum.

Sanatçı ve sanat elbette eleştirilebilir. Bu son derece doğal bir durumdur. Ancak Sayın Güneştekin’in sergisi ile gündeme getirdiği konular, birçok kitapta, birçok şiirde, müzikte, sinemada, tiyatroda farklı şekillerde ele alınmıştır. Eleştirilerin bu bakış açısıyla ele alınmasında yarar görüyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi DTSO çok yönlü faaliyet gösteren bir kurumdur. Bu sanatsal etkinliği Diyarbakır’a kazandırdıkları için tüm arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

4 ilde miting yapacak olan KESK: Türkiye'de ILO sözleşmesine göre asgari ücret belirlenmiyor

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi. Yeşil, Türkiye'nin onayladığı ancak gereklerini yerine getirmediği Birleşmiş Milletler'in bir ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi, 1994 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi

Merkez Bankası verilerine göre; Türk lirası, tarihin en düşük reel değerine geriledi. Ekim ayında 60,37 seviyesindeki reel efektif döviz kuru, kasım ayında 54,33 oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.