Diyarbakır’a 150 milyonluk dev yatırım

Matlı Grup, 150 milyon liralık yem fabrikası yatırımı için Diyarbakır’da kolları sıvadı. Grup bünyesindeki Proyem A.Ş., İSO’nun “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasında, 2019 yılı verilerine göre 112’inci sırada yer alıyor. Matlı Grup Genel Müdürü Önder Matlı, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yapmayı planladıkları yatırım için arsa bakmaya geldi. Önder Matlı “Diyarbakır’dan pay almak istiyoruz. Diyarbakır’a güveniyoruz. Batıdan Diyarbakır’a gelen bir yatırımcı olarak bölgeye olan inancımızı ve güvenimizi göstermek açısından da ben bu yatırımı çok önemli görüyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte Diyarbakır'ımıza batıdan, Türkiye’nin her tarafından yatırım geleceğine de samimiyetle inanıyorum” dedi.

Diyarbakır’a 150 milyonluk dev yatırım

Bir süredir Diyarbakır’da yatırım yapmak için dışarıdan gelen iş insanlarının faaliyetleri ve girişimleri konuşuluyor. Kentin barındırdığı fırsatlar ve çekim gücü, yeni yatırımlara kapı aralıyor.  Gelenler yatırım yapılacak alanları görmek için iş çevreleriyle temas kuruyor.

Bu kapsamda İSO’nun ilk 500 şirket sıralamasında 112’nci olarak yer alan Proyem’i bünyesinde bulunduran Matlı Grup Genel Müdürü Önder Matlı da kente geldi. Matlı, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Oğurlu, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Özdoğan, OSB Müdürü Mehmet Özel ve diğer yetkililerle bir araya geldi. Toplantıda Matlı’ya Diyarbakır’ın dahil olduğu 6. bölgesindeki olanaklar anlatıldı.

Toplantı sonrasında Önder Matlı, tiraj.com.tr’ye Diyarbakır’a yapmayı planladıkları yatırımla ilgili açıklamalarda bulundu. Matlı “Bursa merkezli hayvan yemi üreten bir firmayız. Bu yıl 32 yılımızı doldurduk. Türkiye’nin 8 farklı ilinde tesis sahibi olduk. Konya, Manisa, Çorlu, Samsun, Gaziantep, Burdur ve Polatlı’da da tesislerimiz var. Türkiye’de hayvancılık son 15-20 yıl içerisinde çok büyük bir mesafe kat etti. Bunu çok büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim. 2002’de Türkiye’de 6 milyon ton civarında yem üretilirken, bugün geldiğimiz noktada 25 milyon ton yem üretilen bir ülke olduk. Bu rakam Türkiye’yi Avrupa’da yem üretimi konusunda en büyük ülke konumuna getirdi k gerçekten çok önemli. Türkiye’de hem nüfus artışı hem refah artışı ile beraber bundan sonraki süreçte hayvansal protein dediğimiz tavuk, süt, et, yumurta tüketimi artacak. Bu tüketimin artmasıyla beraber yem üretimi de artmaya devam edecek. Biz firma olarak bundan sonraki süreç içinde Türkiye’de hayvancılığın doğuda yeniden bir kalkınma ve şahlanma hareketi içerisinde olacağına inanıyoruz. Bu sebeple de bugün Diyarbakır’dayız. Diyarbakır’ın bu anlamda hem tarımsal altyapısı ve gücü ve hayvancılık noktasındaki pozisyonu oldukça iyi. Kent bundan sonraki süreçte, bölgedeki yatırımlarla tarımsal ve hayvansal üretimi artırma kapasitesinin çok yüksek olduğu bir il. Biz de Diyarbakır’a gelerek yatırım yapma niyetiyle araştırmalarda bulunuyoruz” dedi.

Diyarbakır’da Vali Münir Karaloğlu, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan ve diğer yetkililerin kendilerine çok sahip çıktığını ve hepsi ile ayrı ayrı değerlendirmelerde bulunduğunu kaydeden Matlı “Bizleri buradaki imkanlardan istifade ettirmek noktasında sıcak yaklaşımları oldu. Biz de nasip olursa kısa zamanda, yakın zamanda  temaslarımızı bir yatırıma çevirmek ile ilgili olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

Diyarbakır’a inandıklarını ve Diyarbakır’a güvendiklerini vurgulayan Matlı, Diyarbakır’ın gelecek zaman içerisinde yatırımlarla Türkiye’de isminden ciddi manada söz ettireceğine yürekten inandıklarını kaydetti. Matlı “Biz de burada pay almak istiyoruz. Şunu söylemek istiyorum. Batıdan Diyarbakır’a gelen bir yatırımcı olarak bölgeye olan inancımızı ve güvenimizi göstermek açısından da ben bu yatırımı çok önemli görüyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte Diyarbakır’ımıza batıdan, Türkiye’nin her tarafından yatırım geleceğine de samimiyetle inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Yatırım miktarı ve yaratılacak istihdam konusunda da değerlendirme yapan Matlı, son zamanlarda yatırım maliyetlerin arttığını kaydederek “Yaklaşık 150 milyon liralık bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Yatırımla 80 ila 90 kişilik doğrudan bir istihdam sağlayacağız. Ama bizim fabrikamızın yatırımından daha ziyade bölgenin sosyoekonomik kalkınmasına sağlayacağı katlı çok daha önemli. Hayvancılık konusunda Diyarbakır’da çok büyük bir potansiyel var. Bu potansiyelin harekete geçmesi noktasında dolaylı olarak dışarıda çiftlikler, hayvancılığın ticaretinin gelişmesi gibi ek istihdamların da yaratılacağını söyleyebilirim. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum. Ülkemizin en büyük süt firmalarından biri olan SÜTAŞ Bingöl’e bir tesis yatırımı gerçekleştiriyor. Bildiğim kadarıyla yakın zamanda bu tesis devreye girecek. Bir tarafta Diyarbakır yakınında bu süt tesisinin devreye girmesi diğer taraftan bizim yem yatırımızın devreye girmesiyle, bölgemizde tarım ve hayvancılık konusunda çok ciddi bir istihdam artışı sağlanacağını düşünüyorum. Ben yürekten inanıyorum” dedi.

Yatırım yapılacak tesisin ileri teknoloji içereceğini dile getiren Matlı, “Bölgeye bakınca biraz emek yoğun işletmeler gündeme geliyor. Ancak bizim tesisimiz emek yoğun bir tesis olmayacak. Makine ve ekipman optimizasyonunun yok yoğun olduğu bir sektör ve üretim tesisi olacak. Buradaki yatırım makine yoğun bir tesis olacak. Alt yüklenicilere dolaylı istihdam sağlanacak. Şirketimizde Türkiye genelinde 800-900 dolayında bordrolu çalışanımız var. Ama şirketimiz çevresindeki ekosistemde çalışan sayısına bakınca, bunu on binlerle ifade edebiliriz. Dolayısıyla buna bordrolu çalışandan ziyade bir ekosistem olarak bakmamız lazım. Bizim tesisimizde her gün aşağı yukarı 100’den fazla kamyon hareketi olacak. Bu hareketlilik bize entegre. Diğer hizmet sağlayıcılarımız, alt taşeronlarımız dikkate alındığında çarpan etkisi çok olacak. Yüzlerle değil binlerle ifade edilen bir istihdamdan söz edebiliriz. Biz şu anda da bölgeden aldığımız malı Gaziantep, Konya, Manisa’daki, Burdur’daki fabrikalarımıza götürüyoruz. Ama artık bu ürünler burada işlenip değerlenecek, katma değer olarak ekonomiye kazandırılacak. Asıl mesele bu. O yüzden Diyarbakır’a katma değer yaratmak noktasında da önemli bir yatırım ve girişim olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan ise “Buradan yüzlerce ton ürün alacaklar. Muş’dan Van’a, Şırnak’tan Hakkari’ye bölgenin her yerinden on binlerce ton ürünü toplayıp buraya getirecekler.  Burada da yem fabrikalarımız var ama kapasite olarak bu en büyüğü olacak. Çiftçilerimizin ürünlerinin yüzde 80-90’ı bu fabrikaya gelecek. Şu anda çiftçinin büyük bölümü ürününü Gaziantep’e satıyor. Oraya götürmek için nakliye veriliyor. Üretilen malı getirmek için tekrar nakliye ödenerek mal buraya getiriliyor. Bu giderler artık olmayacak. Maliyetler düşecek. Burada çiftçi yemi daha ucuza alması demek. Torbada birkaç liralık azalma bile çiftçiye çok büyük fayda sağlayacak” dedi.

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

Diyarbakır'da sağlıkçılar, 'İnsanca yaşamak, insanca çalışmak' için iş bıraktı

Amed Sağlık Platformu üyeleri, hastanelerde bir günlük iş bıraktı.

'Bir çocuğun maddi sebeplerden dolayı ölüm riskiyle karşı karşıya gelmesi kabul edilemez'

İstanbul'da Y.M.G.'ye doğumundan 1 ay sonra 'Kistik Fibrozis' tanısı konuldu. 3 yaşındaki çocuğun, Ivacaftor etken maddeli ilacı kullanmasının zorunlu ve hayati önem taşıdığı belirtildi. İlacın yurt dışından getirilmesi gerektiği ve tek dozunun yıllık maliyetinin 300 bin dolar olduğu öğrenilirken, aile SGK tarafından karşılanmasını talep etti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.