Diyarbakır'da 6 kişi tutuklandı

Diyarbakır merkezli olarak 5 kentte 1 Ekim’de yapılan ev baskınlarında “örgüte kuryelik” yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 12 kişinin, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlandı. Gözaltı süreleri mahkeme kararıyla 3 kez uzatılan 12 kişiden 6'sı tutuklandı.

Diyarbakır'da 6 kişi tutuklandı
12 Ekim 2021
09:29

Savcılık sorguları yapılan isimlerden Çekdar Karagöz, Şeyhmus Ayaz, Mehmet Mehdi Biçimli, Ali Yıldız, Mehmet Yıldırım adli kontrol talebiyle, Fırat Bileşikçi, Hasan Bakır, Ali Osman Nadiroğlu, Ozan Oral, Nizamettin İpek, Mustafa Yaprak ve Mehmet Arif Budak ise tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Bu isimlerden Hasan Bakır, Ali Osman Nadiroğlu, Ozan Oral, Nizamettin İpek, Mustafa Yaprak ve Mehmet Arif Budak olmak üzere 6'sı hakkında "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklama kararı verdi. Diğerleri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma dosyasına dair ulaşılan bilgilere göre, 2017 yılında Mardin Artuklu ilçesi kırsalında “örgütsel yaşam malzemeleri” ve “dökümanlar” ele geçirildi. Bu dökümanlar içerisinde 12 kişinin isimlerinin yer aldığı gerekçesiyle aradan 3 yıl geçtikten sonra 2020 yılında CMK'nin 135. Maddesi kapsamında dinleme kararı alındı ve yapılan iletişim dinlemelerinin ardından 1 Ekim'de gözaltılar yapıldı.

Davutoğlu Van'dan Bakan Bilgin'e yanıt verdi: Gençler sizin çocuklarınız gibi ceplerinde dolarla yurtdışına gitmiyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “‘Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyor” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bunların gözü kör oldu. Gençleri göremiyorlar. Sayın Bakan, o gençler sizin çocuklarınız veya yakınlarınız gibi ceplerinde dolarla yurt dışına gitmiyorlar. Türkiye’de, ana yurtlarında, ana vatanlarında, ana şehirlerinde iş bulamadıkları için gidiyorlar” dedi.

'Yok öyle' diyen Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'na çıkarma yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere Merkez Bankası’na geldi.

150 öğrenci duruşma için Antep'ten Nizip'e götürülmüş

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrencinin, okulun beden eğitim öğretmeni A.S tarafından Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılan H.Ş’ye destek vermek için götürüldüğü ortaya çıktı. Velilerin tepki gösterdiği olayın ardından soruşturma açan Gaziantep Valiliği, öğretmen ile iki idarecinin açığa alındığını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.