Diyarbakır’ın ihracatında sevindiren rakamlar, sektörler toplamında yüzde 17,74’lük artış yaşandı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre, Diyarbakır’ın ihracatı, eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 17,74 oranında arttı. Mahmut ORAL'ın haberi...

Diyarbakır’ın ihracatında sevindiren rakamlar, sektörler toplamında yüzde 17,74’lük artış yaşandı
26 Ekim 2020
11:05

GAİB verilerine göre, tarım sektöründe geçen yıl 3,79 milyon dolar olan ihracat, bu yıl yüzde 10,3’lük artışla 4 milyon 188 bin dolara yükseldi. Geçen yılın ilk 9 ayında aynı sektördeki 28 milyon 296 bin dolarlık ihracat ise bu yılın ilk 9 ayında 32 milyon doların üzerine çıktı. 

Sanayide ise yükseliş nispeten düşük oldu. Geçen yılın eylül ayında 6 milyon 137 bin dolar olan sanayi ihracatı, bu eylülde ancak 6 milyon 518 bin dolara ulaşabildi. Geçen yılın ilk 9 aylık döneminde sanayi ihracatındaki toplamda ise büyük düşüş gözlendi. Geçen yılın ilk 9 ayında yaklaşık 55 milyon dolar olan sanayi ihracatının, pandeminin de etkisiyle yüzde yaklaşık yüzde 18’lik bir düşüşle 45 milyon dolar düzeyinde olduğu görüldü. 

Madencilik sektöründe ise geçen yılın eylül ayında 3 milyon 692 bin dolar olan ihracat, bu yılın eylülünde yüzde 44,5’lik artışla 5 milyon 337 bin dolara yaklaştı. Madencilikte geçen yılın ilk 9 ayında 31,5 milyon dolar olan ihracatın, bu yılın ilk 9 ayında yaklaşık yüzde 1’lik bir artış gösterdiği ve 32 milyon dolara yaklaştığı saptandı. 

Tarım, sanayi ve madencilik sektörlerinin toplamında ise geçen yıl eylül ayında 13 milyon 626 bin dolar düzeyinde olan ihracat, bu yıl eylül ayında 16 milyon doların üzerine çıktı. Ancak 9 aylık periyotta geçen yıl eylül ayına kadar olan 114 milyon ihracatın, yüzde 5 düzeyinde daraldığı ve yaklaşık 109 milyon dolar düzeyine gerilediği gözlendi. 

Tüm dünya ekonomisini negatif yönde etkileyen pandemi nedeniyle, Diyarbakır'ın 9 aylık ihracat toplamında düşüş olsa da eylül ayındaki toparlanma ve yüzde 17,74’lük artış, üretici için umut oldu. 

 

4 ilde miting yapacak olan KESK: Türkiye'de ILO sözleşmesine göre asgari ücret belirlenmiyor

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi. Yeşil, Türkiye'nin onayladığı ancak gereklerini yerine getirmediği Birleşmiş Milletler'in bir ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi, 1994 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi

Merkez Bankası verilerine göre; Türk lirası, tarihin en düşük reel değerine geriledi. Ekim ayında 60,37 seviyesindeki reel efektif döviz kuru, kasım ayında 54,33 oldu.

DİSK, asgari ücretin en az 5 bin 200 lira olması için alanlara iniyor

Asgari ücretin en az 5 bin 200 net olarak belirlenmesi talebiyle miting düzenleyeceklerini belirten DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Geçinemeyenleri Kartal Meydanı’na çağırıyoruz” dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.