Dolar yeni rekor peşinde

Dolar yeni güne 7,8331 seviyesini görerek başladı. Euro ise en yüksek 9,1458’i gördü. Dolarda bir günlük en yüksek ve en düşük seviye arasındaki fark yüzde 2,7 oldu.

Dolar yeni rekor peşinde
29 Eylül 2020
10:51

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz artırma kararı sonrası 7,73 seviyesinden kısa süre 7,55’e gerileyen dolar/TL kuru haftaya rekorla başlamıştı. Pazartesi gece yarısından sonra 7,85 seviyesini gördükten sonra Türkiye’de piyasalar açıldığında 7,73 seviyesinde işlem gören dolar gün içerisindeki en düşük ve en yüksek seviyesi arasında yüzde 2,7’lik fark oluştu. Haftanın ikinci iş gününe ise en düşük 7,7776 seviyesinde başlayan dolar en yüksek seviye olarak 7,8331’e ulaştı (9:30 TSİ).

EURO DOLAR KARŞISINDA DA DEĞERLENİYOR
Euro ise hem dolar karşında hem de TL karşısında değer kazanmaya devam ediyor.  Geçtiğimiz hafta Merkez’in faiz kararının hemen öncesinde 8,99 TL'den işlem gören euro ise kararın açılamasının ardından 8,81 TL'ye kadar düşmüştü. Euro ise haftayı 8,89 TL bandında açmıştı. Haftanın ikinci işlem gününde euro en düşük 9,0696 en yüksek ise 9,1458 seviyesini gördü.

FAİZ KARARI ÖNCESİNİN ÜZERİNE ÇIKTI
Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı öncesi 7,73 TL'ye kadar yükselerek tarihi rekorunu kıran dolar Merkez’in kararı sonrası anlık 7,55 TL'ye kadar gerilemişti. Kısa süreli gerileme yaşanan dolar yeniden 7,64’e kadar yükselip haftayı 7,70’in altında tamamlamıştı. Dolar yeninden haftaya 7,73 seviyesinde işlem görerek başlamıştı.  Dolar faiz kararı sonrasında 18 kuruş düşmüştü. Kısa sürede karar öncesi seviyeye dönen dolar bu seviyenin üzerine 12 kuruş daha yükseldi. (anka)

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

4 ilde miting yapacak olan KESK: Türkiye'de ILO sözleşmesine göre asgari ücret belirlenmiyor

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi. Yeşil, Türkiye'nin onayladığı ancak gereklerini yerine getirmediği Birleşmiş Milletler'in bir ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi, 1994 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi

Merkez Bankası verilerine göre; Türk lirası, tarihin en düşük reel değerine geriledi. Ekim ayında 60,37 seviyesindeki reel efektif döviz kuru, kasım ayında 54,33 oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.