Dünya Bankası, askeri darbe nedeniyle Sudan'a yaptığı yardımları askıya aldı

Dünya Bankası, Sudan’daki askeri darbe nedeniyle ülkeye yaptığı yardımları askıya alındığını açıkladı.

Dünya Bankası, askeri darbe nedeniyle Sudan'a yaptığı yardımları askıya aldı
28 Ekim 2021
12:06

Sudan’da ordunun başbakan ve hükümet yetkililerini tutuklamasına uluslararası tepkiler sürüyor. Dünya Bankası Başkanı David Malpass, yaptığı açıklamada, Sudan’a yaptıkları yardımları darbe nedeniyle askıya aldıklarını belirterek, "Sudan'daki son olaylardan büyük endişe duyuyorum. Bunun, ülkenin sosyal ve ekonomik toparlanması ve kalkınması üzerinde yaratabileceği dramatik etkiden korkuyorum" dedi.

Sudan, uzun yılların ardından ilk kez geçen mart ayında dış borçlarını temizlemiş ve 30 yıl sonra ilk kez Dünya Bankası'ndan milyarlarca dolarlık hibeye erişebilmişti. Sudan’ın devrik başbakanı Abdalla Hamdok, Dünya Bankası’nın yaklaşık 3 milyar dolarlık yardımda bulunduğunu açıklamıştı.

Bu arada Afrika Birliği de ülkedeki iktidarın anayasaya aykırı bir şekilde ele geçirilmesi nedeniyle Sudan'ın üyeliğini askıya aldı. ABD ise 700 milyon dolarlık yardımı dondurdu.

IMF Başkanı Georgieva'dan 'korkunç 2022' uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF), birçok ülkenin gelecek yıl 'korkunç bir krizle' karşı karşıya olduğunu ve bazı ekonomilerin çökebileceğini söyledi. IMF Başkanı Georgieva, ‘2022'nin çok daha zorlu olacağına şüphe yok’ dedi

Disney’in 98 yıllık tarihinde ilk kadın başkan

Susan Arnold, Disney’in 98 yıllık tarihindeki ilk kadın yönetim kurulu başkanı olacak.

ABD'de liseye yapılan silahlı saldırıda 3 öğrenci öldü, 8 kişi yaralandı

ABD'nin Michigan eyaletindeki bir lisede düzenlenen silahlı saldırıda üç kişi öldü, sekiz kişi de yaralandı. Olayın ardından 15 yaşındaki zanlı teslim oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.