Durmuş Yılmaz'dan MB'nin kripto para düzenlemesine destek

Merkez Bankası’nın (MB) eski Başkanlarından Durmuş Yılmaz, MB’nin bugün yaptığı kripto para düzenlemesine destek verdi.

Durmuş Yılmaz'dan MB'nin kripto para düzenlemesine destek
16 Nisan 2021
15:03

Merkez Bankası’nın hazırladığı ve kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacağı ve ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacağına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Merkez Bankası tarafından yapılan düzenleme ile kripto paranın ortadan kaldırılmadığına dikkat çeken Durmuş Yılmaz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada kripto paraların devlet ödeme sisteminin dışında tutulmasının son derece yerinde bir karar olduğunun altını çizdi. Durmuş Yılmaz, ulusal devletin en önemli görevinin kara para aklanması, terörün finansmanın önlenmesi ve vergi kaybının önüne geçmek olduğuna dikkat çekerek, “Merkez Bankası bu konuda üzerine düşen görevi yapmıştır” dedi

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamayı değerlendiren Yılmaz, kripto varlıkların denetim ve düzenleme mekanizmasına tabi olmaması nedeniyle, yasa dışı faaliyette kullanım alanlarına sahip olduğunu belirterek, özellikle vergi kaybı konusunda devlete verdiği ciddi zararlar nedeniyle Merkez Bankası tarafından böyle bir düzenlemeye gerek duyulmuş olabileceğini söyledi.

Dünyanın önde gelen ülkeleri tarafından kripto varlıkların kara para aklaması ve terörün finansmanı gibi yasa dışı kullanım alanları olduğuna dair açıklamalar yapıldığının altını çizen Durmuş Yılmaz, “Merkez Bankası dışında hükümet de kripto paraların kullanımı ve takibi konusunda gereken yasal düzenlemeleri vakit kaybetmeden yapması gerekir” dedi.

Kripto varlıkların milyonlarca insan tarafından ihaleler dahil birçok alanda ödeme yapmak için kullanıldığının altını çizen Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, “Kripto paralarla ilgili olarak ulusal devletin üzerinde durması gereken en önemli şey bu varlıklarla yapılan işlemlerden vergi toplanıp, toplanamayacağı. Mevcut sistemde vergi toplanması son derece zor görülüyor, yeni yönetmelikle Merkez Bankası’nın terörün finansmanı, kara para aklanması gibi yasa dışı faaliyetlerin yanı sıra, vergi ödemesi yapılmamasının önüne geçilmeye çalışıldığı izlenimi ediniliyor” açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası tarafından kripto varlıkların barındırdığı önemli riskler bulunduğuna dikkat çekilerek şu açıklamada bulunulmuştu:

“Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır. Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kullanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.”

Erdoğan: 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geldiğimiz noktada durum ürkütücü bir hal almış" dedi.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya: İnşaat sektörü desteklenmelidir

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, inşaat malzemelerindeki fiyat artışının durdurulması talebinde bulunarak sektörün desteklenmesini istedi.

DİSK-AR: İşsizlik Sigortası Fonu amacına uygun kullanılmadı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Nisan 2021 dönemine ait yayınladığı İşsizlik Sigortası Fonu Bülteni’ne dair değerlendirme yazısı yayınladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.