Eğitim kalitesine ilişkin önergeyi yanıtlayan Selçuk: Matematik ve fende puanlarını artıran birinci ülkeyiz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’nin eğitimde OECD ülkelerine göre başarısını artırdığını açıklayarak, “(Türkiye) matematik ve fen okuryazarlığı alanlarında ise puanlarını en çok artıran birinci ülke olmuştur” dedi.

Eğitim kalitesine ilişkin önergeyi yanıtlayan Selçuk: Matematik ve fende puanlarını artıran birinci ülkeyiz
03 Haziran 2021
12:05

(HABER MERKEZİ) CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, 2014 yılında eğitim kalitesi sıralamasında Türkiye’nin, 65 ülke arasında 62’nci sırada yer aldığını anımsattı. Tanrıkulu, Selçuk’a; Türkiye’nin 2021 sıralamasındaki yerini sordu.

Selçuk, soru önergesine verdiği yanıtta; Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) raporundaki sıralamayı hatırlattı. Selçuk’un yanıtı şöyle:

“PISA 2012 sonuçlarına göre, Türkiye matematik alanında 448 puanla katılımcı 65 ülke arasında 44. sırada, okuma becerileri alanında 475 puanla 41. sırada ve fen okuryazarlığı alanında ise 463 puanla 43. sırada yer almaktadır. PISA'nin en son döngüsü olan PISA 2018 uygulamasında, ağırlıklı alan okuma becerileridir. PISA araştırmasında alt boyutlara ilişkin detaylı analizler, sadece ağırlıklı alan için yapıldığından soru önergesinde yer alan matematik okuryazarlığının alt boyutlarına (matematik formüllerini anlama-formülleştirme) ilişkin puanlar oluşturulmamıştır.

PISA 2018 sonuçlarına göre, Türkiye'nin okuma becerileri alanındaki ortalama puanı 2015 yılına göre 38 puanlık artışla 466'ya ve ortalama matematik puanı 34 puanlık artışla 454'e yükselmiştir. Benzer şekilde fen okuryazarlığı alanındaki ortalama puanı da 2015 yılına göre 43 puanlık artışla 468'e yükselmiştir. Dolayısıyla araştırılan her üç alanda da ülkemizin puanlarının 2015 yılına göre yükseldiği, bir önceki döneme göre en büyük iyileşmenin fen okuryazarlığında elde edildiği görülmektedir. Türkiye OECD ülkeleri içerisinde her üç alanda da puanlarını istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artıran üç ülkeden birisi olmuştur. Hatta okuma becerileri alanında puanını en çok artıran ikinci ülke, matematik ve fen okuryazarlığı alanlarında ise puanlarını en çok artıran birinci ülke olmuştur. Bu sonuçlar, Türkiye'deki iyileşmenin diğer ülkelerin sonuçlarına kıyasla da anlamlı olduğunu ortaya koymaktadır.”

Peki fen ve matematik derslerinin üniversite sınavlarındaki başarı tablosu nasıl?

Tanrıkulu'nun önergesini yanıtlayan Selçuk'un bahsettiği yıllarda üniversite sınavlarında öğrencilerin fen ve matematik derslerine veridiği doğru cevapların ortalamasına bakıldığında dikkat çekici şu sonuçlar ortaya çıkıyor: 

2015 yılı Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre öğrencilerin 40 sorudan oluşan derslere verdiği yanıtların ortalamalarına bakıldığında, Matematik testinden doğru yanıtların ortalaması 5.2 iken, Fen Bilimleri testinde ise bu oran 3.9 olarak kaydedildi.

2018 yılında ise isim değiştiren üniversiteye giriş sınavı YKS’nin ilk oturumu TYT’de ise 2 milyon 260 bin 273 adayın testlerdeki ortalama doğru cevaplara bakıldığından; temel matematik 40 soruda 5,6 ortalama, fen bilimleri 20 soruda 2,8 ortalama.

2019 Yılında ise tüm adayların katılmak zorunda oldukları 40’ar sorudan oluşan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) adayların en başarısız oldukları testler 40 soruda 2.243 ortalama ile Fen Bilimleri ve 5.672 ile Temel Matematik.

Bir önceki yılın yani 2020 TYT'de sınavı geçerli olan 2 milyon 295 bin 890 adayın testlerdeki ortalama net (doğru) yanıtları ise Temel matematik 40 soruda 5,5, Fen bilimleri 20 soruda 2,6 olarak kaydedildi.

Her dört yılın fen ve matematik derslerine verilen doğru yanıtların ortalaması, Bakan Selçuk'un açıklamalarının tersine eğitim kalitesini sorgular nitelikte bir tabloyu karşımıza çıkarıyor.

HDP Eş Genel Başkanlarından Kobani Davası açıklaması: Mesele Türkiye'nin geleceğidir

Kobani Davası’na ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Mesele Türkiye’nin geleceğidir. O yüzden diyoruz ki, AKP hükümeti istediği sonucu buradan asla alamayacaktır” dedi.

Pehlivanoğlu: Egemen siyasi ideolojiler eğitimle kendilerine ‘sadık’ yurttaşlar yetiştirmenin peşinde

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi de olan TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı da yapan Selçuk Pehlivanoğlu’nun Türkiye’deki eğitim sistemini ele alan “Eğitim. Seçim kurtarmak mı? Nesil Kurtarmak mı?” başlıklı kitabı raflarda yerini aldı.

Koca: Bugün 750 bin kişi Covid-19 aşısını yaptırmak için randevu aldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün 750 bin kişinin Covid-19 aşısı için randevu aldığını açıkladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.