Eğitim kalitesine ilişkin önergeyi yanıtlayan Selçuk: Matematik ve fende puanlarını artıran birinci ülkeyiz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’nin eğitimde OECD ülkelerine göre başarısını artırdığını açıklayarak, “(Türkiye) matematik ve fen okuryazarlığı alanlarında ise puanlarını en çok artıran birinci ülke olmuştur” dedi.

Eğitim kalitesine ilişkin önergeyi yanıtlayan Selçuk: Matematik ve fende puanlarını artıran birinci ülkeyiz
03 Haziran 2021
12:05

(HABER MERKEZİ) CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, 2014 yılında eğitim kalitesi sıralamasında Türkiye’nin, 65 ülke arasında 62’nci sırada yer aldığını anımsattı. Tanrıkulu, Selçuk’a; Türkiye’nin 2021 sıralamasındaki yerini sordu.

Selçuk, soru önergesine verdiği yanıtta; Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) raporundaki sıralamayı hatırlattı. Selçuk’un yanıtı şöyle:

“PISA 2012 sonuçlarına göre, Türkiye matematik alanında 448 puanla katılımcı 65 ülke arasında 44. sırada, okuma becerileri alanında 475 puanla 41. sırada ve fen okuryazarlığı alanında ise 463 puanla 43. sırada yer almaktadır. PISA'nin en son döngüsü olan PISA 2018 uygulamasında, ağırlıklı alan okuma becerileridir. PISA araştırmasında alt boyutlara ilişkin detaylı analizler, sadece ağırlıklı alan için yapıldığından soru önergesinde yer alan matematik okuryazarlığının alt boyutlarına (matematik formüllerini anlama-formülleştirme) ilişkin puanlar oluşturulmamıştır.

PISA 2018 sonuçlarına göre, Türkiye'nin okuma becerileri alanındaki ortalama puanı 2015 yılına göre 38 puanlık artışla 466'ya ve ortalama matematik puanı 34 puanlık artışla 454'e yükselmiştir. Benzer şekilde fen okuryazarlığı alanındaki ortalama puanı da 2015 yılına göre 43 puanlık artışla 468'e yükselmiştir. Dolayısıyla araştırılan her üç alanda da ülkemizin puanlarının 2015 yılına göre yükseldiği, bir önceki döneme göre en büyük iyileşmenin fen okuryazarlığında elde edildiği görülmektedir. Türkiye OECD ülkeleri içerisinde her üç alanda da puanlarını istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artıran üç ülkeden birisi olmuştur. Hatta okuma becerileri alanında puanını en çok artıran ikinci ülke, matematik ve fen okuryazarlığı alanlarında ise puanlarını en çok artıran birinci ülke olmuştur. Bu sonuçlar, Türkiye'deki iyileşmenin diğer ülkelerin sonuçlarına kıyasla da anlamlı olduğunu ortaya koymaktadır.”

Peki fen ve matematik derslerinin üniversite sınavlarındaki başarı tablosu nasıl?

Tanrıkulu'nun önergesini yanıtlayan Selçuk'un bahsettiği yıllarda üniversite sınavlarında öğrencilerin fen ve matematik derslerine veridiği doğru cevapların ortalamasına bakıldığında dikkat çekici şu sonuçlar ortaya çıkıyor: 

2015 yılı Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre öğrencilerin 40 sorudan oluşan derslere verdiği yanıtların ortalamalarına bakıldığında, Matematik testinden doğru yanıtların ortalaması 5.2 iken, Fen Bilimleri testinde ise bu oran 3.9 olarak kaydedildi.

2018 yılında ise isim değiştiren üniversiteye giriş sınavı YKS’nin ilk oturumu TYT’de ise 2 milyon 260 bin 273 adayın testlerdeki ortalama doğru cevaplara bakıldığından; temel matematik 40 soruda 5,6 ortalama, fen bilimleri 20 soruda 2,8 ortalama.

2019 Yılında ise tüm adayların katılmak zorunda oldukları 40’ar sorudan oluşan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) adayların en başarısız oldukları testler 40 soruda 2.243 ortalama ile Fen Bilimleri ve 5.672 ile Temel Matematik.

Bir önceki yılın yani 2020 TYT'de sınavı geçerli olan 2 milyon 295 bin 890 adayın testlerdeki ortalama net (doğru) yanıtları ise Temel matematik 40 soruda 5,5, Fen bilimleri 20 soruda 2,6 olarak kaydedildi.

Her dört yılın fen ve matematik derslerine verilen doğru yanıtların ortalaması, Bakan Selçuk'un açıklamalarının tersine eğitim kalitesini sorgular nitelikte bir tabloyu karşımıza çıkarıyor.

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

7 yıl aradan sonra toplanan Milli Eğitim Şurası'ndaki oylamada 128 maddede tavsiye kararı alındı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında toplanan 20. Milli Eğitim Şurası dünkü özel ihtisas komisyonlarında görüşülen 124 madde ile genel kurula sunulan 4 yeni önerinin oylaması yapıldı. Oylama sonucu kabul edilen toplam 128 madde, 20. Milli Eğitim Şurası tavsiye kararı olarak kayıtlara geçti.

HDP, TÜİK'in Kılıçdaroğlu'na kapılarını kapatmasını eleştirdi: Görülmemiş bir rezalet

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜİK’e alınmamasını; “Ana muhalefet partisi genel başkanı TÜİK’e ziyarete gidiyor. Çok doğaldır. Bundan doğal bir şey olamaz. Ama kapılar kapanıyor. İçeri alınmıyor. Böyle bir rezalet görülmemiş bir şey” sözleri ile değerlendirdi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.