Eğitim Sen: OHAL Komisyonu suç işliyor

OHAL İnceleme Komisyonu’nun AYM kararına rağmen verdiği ret kararıyla anayasal suç işlediğini belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, kararın yürütülen siyasi hesapların bir parçası olduğunu belirtti.

Eğitim Sen: OHAL Komisyonu suç işliyor
11 Kasım 2021
13:35

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), OHAL İnceleme Komisyonu'nun Barış Akademisyenleri için verdiği ret kararlarına ilişkin genel merkezlerinde açıklama yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Cihangir İslam, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve haklarında ret kararı verilen akademisyenler açıklamaya katıldı. 

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, akademisyenlerin imzaladıkları bildiri AYM tarafından düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesine rağmen verilen ret kararlarının yürütülen siyasi hesapların bir parçası olduğunu ifade etti. İhraç edilen ve en temel hakları gasp edilen akademisyenlerin hukuksuzlukla karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Kurul, “AYM ‘ Başvurucuların mahkûmiyetinin zorunlu toplumsak bir ihtiyaca karşılık gelmediği ve orantılı olmadığı, dolayısıyla demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı, bu sebeplerle ifade özgürlüğünü ihlal ettiği sonucuna ulaşmıştır’ diyerek sadece hukuki bir karar vermekle kalmamış, imzacı akademisyenlere yaşatılan eziyetin siyasi ve keyfi niteliğini de gözler önüne sermiştir” diye belirtti.

OHAL Komisyonu üyeleri kendi siyasal-ideolojik yaklaşımları doğrultusunda karar verdiğini ve hukukun en temel ilkelerini ihlal ettiğinin altını çizen Kurul, “Akademisyenlerin imzaladıkları bildiri AYM tarafından düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında görülmesine rağmen OHAL Komisyonu üyelerinin bildiriyi suç kapsamında değerlendirmesi yürütülen siyasi hesapların bir parçasıdır. Ve en önemlisi AYM kararına rağmen alınan bu kararlar, açıkça suçtur. AYM kararının hakikati karşısına ‘kurum kanaati’ gibi belirsiz, somut ve hukuki hiçbir dayanağı olmayan bir ifadeyle çıkan, dosyalarda ‘kopyala-yapıştır’ yöntemiyle karar veren OHAL Komisyonu üyelerinin ve bir bütün olarak OHAL Komisyonu'nun söz konusu kararlarını tanımamız mümkün değildir. Eğitim Sen olarak, bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyoruz, OHAL Komisyonu üyeleri açıkça suç işlemekte ve bu suçu işlemekte ısrarcı davranmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.