Eğitim Sen: Okul koridorlarında ezan okutuluyor

İstanbul Eğitim Sen 3 Nolu Şubesi, kentin 5 ilçesindeki okulların salgın koşullarına uygun olmadığını belirterek, bir lisede koridorlarda ezan okutulduğunu açıkladı.

Eğitim Sen: Okul koridorlarında ezan okutuluyor
24 Eylül 2021
17:16

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İstanbul 3 Nolu Şubesi, Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Kağıthane ve Sarıyer ilçelerinde bulunan okullarda koronavirüs salgına dair şube binalarında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de katıldı.

 “Önlemleri al, okulları açık tut” yazılı pankartın asıldığı açıklamada, Eğitim Sen 3 Nolu Şubesi Başkanı Ayfer Koçak, Türkiye’nin dünya çapında pandemi döneminde eğitime en çok ara veren ülkelerin arasında olduğunu belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uzaktan yürüttüğü eğitimden binlerce öğrencinin faydalanmadığını belirten Koçak, eğitimdeki fırsat eşitsizliğinin bu süreçte daha da derinleştiğine vurgu yaptı.

Sendika olarak okulların fiziki altyapı sorunlarının giderilmesi ve derslik sayısının arttırılması yönünde yaptıkları çağrıların karşılık bulmadığını dile getiren Koçak, sözlerini şöyle sürdürdü:  “İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin, ‘Okullarda gerekli önlemleri aldık’ ifadesini kullansa da, ülke genelinde olduğu gibi bölgemizde de okulların önemli bir bölümünün salgın koşullarına uygun hale getirilmediği, gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmadığı, okul tadilat ve inşaatlarının bitirilemediği görülmektedir. Özellikle Sarıyer Alparslan Ortaokulu, Beyoğlu Dr. Tevfik Sağlam Ortaokulu gibi bir çok okul 4 yılı aşkın bir süredir inşaatları bitirilmediği için başka okullarda ikili eğitime mahkum bırakılıyor.”

Pandemi koşullarına uygun olmayan ortamlarda eğitimin yapılmaya çalışıldığını söyleyen Koçak, “Yüz yüze eğitime uzun süre ara verilmesine rağmen, ciddi bir eğitim planlamasıyla yeni eğitim ve öğretim yılı hazırlıklarının hiçbir okulda yapılmadığını görmekteyiz. Bu doğrultuda ilçemizde geçen yıldan kalan öğretmen açıkları kapatılmamış, yeni okullar, ek derslikler inşa edilmemiş, okullara yeterli yardımcı personel alınmamıştır. Okulları bu şartlarda mı hazırladınız?” diye sordu.

Okullarda birçok sıkıntıların olduğunu kaydeden Koçak, MEB yetkililerine uyarıda bulunduklarını ancak hiçbir adımın atılmadığını, çözüm ve çözümsüzlük okular dışında aranmaya çalışıldığını söyledi. Eğitimin tek tipleştirmek istenildiğini söyleyen Koçak, “İstinye Anadolu Lisesi’nde öğretmen kurul toplantılarında dua ile açılış yapılıp okul koridorlarında ezan okunması ve Kurtuluş Anadolu Lisesi’nde de Cuma namazına göre saatlerin güncellenmesi gibi pratikler eğitimin dinselleştirme, kutuplaştırma ve tek tipleştirmekle uğraşıyor” dedi.

Koçak, 55 okul hakkında hazırladıkları raporu şu şekilde paylaştı: “Bu hafta sendikamıza ulaşan 55 okul bilgilerine göre; 15 okul ikili eğitim yapıyor, 18 okulda ortalama sınıf mevcutları 30 üzerinde,  5 okulda 40 üzerinde, yani normalde dahi olması gerekenin üstünde. 7 okulda hizmetli personel yok, birçoğunda da 800-850 öğrenciye 1 temizlik görevlisi düşüyor. 10 binlerce öğretmen atama beklerken, okullarımızda ücretli öğretmenlik gibi emek sömürüsünün en ağır hali devam etmektedir. Yine çocukların büyük kısmı toplu taşımalar ile okullara ulaşmaya çalışırken bulaş ile yüz yüze kalıyor.”

Koçak, tam zamanlı yüz yüze eğitimin devam edebilmesi için tüm eğitim bileşenlerini ve kamuoyunu bu süreci daha fazla sorgulamaya, sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamı için mücadele etmeye çağırdı.

Eğitim Sen'li kadınlardan kampanya: Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi yaşamsaldır

Eğitim Sen üyesi kadınlar, eğitim sistemindeki cinsiyetçiliğe dikkati çekerek, "Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi yaşamsaldır" kampanyası başlattı.

7 yıl aradan sonra toplanan Milli Eğitim Şurası'ndaki oylamada 128 maddede tavsiye kararı alındı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında toplanan 20. Milli Eğitim Şurası dünkü özel ihtisas komisyonlarında görüşülen 124 madde ile genel kurula sunulan 4 yeni önerinin oylaması yapıldı. Oylama sonucu kabul edilen toplam 128 madde, 20. Milli Eğitim Şurası tavsiye kararı olarak kayıtlara geçti.

Eğitim Sen: Öğretmenlerin iradesi dışında masa başında hazırlanan meslek kanununu kabul etmiyoruz

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın zamanda TBMM’ye sunacaklarını söylediği ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin, “Cumhurbaşkanı’nın himayesinde yapılan 20. Milli Eğitim Şûrası’nı uyarıyoruz; öğretmenlerin iradesi dışında masa başında hazırlanan meslek kanununu kabul etmemiz mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.