Eğitim Sen: Yüz yüze eğitim için okullar hazır hale getirilmedi

Eğitim Sen, yüz yüze eğitim için okullardaki gerekli önlemlerin alınmadığına dikkati çekerek, eksikliklerin giderilmesi, önlemlerin alınması için yapılması gerekenleri açıkladı.

Eğitim Sen: Yüz yüze eğitim için okullar hazır hale getirilmedi
03 Eylül 2021
22:43

Eğitim Sen İzmir Şubeleri, 6 Eylül'de okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili gerekli tedbirlerin alınması için basın açıklaması yaptı. Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamada, "Tam zamanlı kesintisiz yüz yüze eğitim için; ek bütçe ayrılsın, eğitim emekçilerinin tamamı aşılansın, ek öğretmen ve ek destek personeli ataması yapılsın, ek derslik üretilsin" pankartı açıldı.

Eğitim emekçilerinin katıldığı açıklamayı Eğitim Sen İzmir Şubeleri Dönem Sözcüsü Özcan Çetin okudu.

Çetin, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in, ‘Okullarda gerekli önlemleri aldık’ açıklamasını anımsatarak, Türkiye çapında okulların önemli bir bölümünün salgın koşullarına uygun hale getirilmediğini, gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmadığını aktardı. Derslik sayılarının yetersiz olduğu için sınıf mevcutlarının arttığını söyleyen Özer, "Ek derslik ihtiyacı karşılanmadığı için derslik sorunu devam etmektedir. MEB ise okulların yüz yüze eğitime hazır olmasından 'maske, mesafe ve hijyen' kurallarına uymayı anlamaktadır" diye konuştu.

İzmir'de depreme dayanıklılık testini geçemeyen 50 okulun olduğuna dikkati çeken Çetin, 30 Ekim depreminden sonra boşaltılan 33 olmak üzere toplam 83 okulun boşaltılarak başka okullara taşındığını sözlerine ekledi. Çetin, ikili eğitimde temizlik yapılabilmesi için yeterli süre ve destek personelinin olmamasının salgında risk oluşturduğunu, bu nedenle mevcut okul inşaatlarının bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.

Çetin, eksiklikleri ve alınması gereken önlemleri şu başlıklar altında sıraladı: 

* "Okullarımızın büyük bir çoğunluğunu oluşturan kalabalık okullarda, öğrenci ve öğretmen tuvaletlerinde gerekli genişletmenin ve lavabo sayılarının arttırılıp arttırılmadığının bilgisi mevcut değildir. Öğretmen odalarının en azından ikiye çıkarılması yönünde bir hazırlık da yoktur. MEB okullara kaynak göndermeli ve ivedilikle bu düzenlemeler yapılmalıdır.

* Maske, sabun ve diğer hijyen malzemeleri konusunda okullarımızda ne düzeyde bir hazırlık yapıldığı, bu malzemelerin temininin birçok konuda olduğu gibi yine velilerimizin sırtına mı yükleneceği konusu muğlak durumdadır.

* 6 Eylül’de tüm okullarda temizlik görevlisi yardımcı personel arkadaşlarımızı görmek istiyoruz.

* Bir an önce ve en az 100 bin öğretmen atamasının yapılması önemlidir.

* Pandemi koşullarında 40 dakikalık ders sürelerinin azaltılması için eğitim emekçilerinin de görüşleri alınarak gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

* İmam hatip okullarının çoğunda kontenjanlar boştur. Öğrenci sayısı az olan imam hatip okulları kalabalık sınıf mevcutlarının seyreltilmesi için yeniden düzenlenmeli, ihtiyaç fazlası imam hatipler akademik okullara dönüştürülmelidir.”

Eğitim Sen'li kadınlardan kampanya: Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi yaşamsaldır

Eğitim Sen üyesi kadınlar, eğitim sistemindeki cinsiyetçiliğe dikkati çekerek, "Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi yaşamsaldır" kampanyası başlattı.

7 yıl aradan sonra toplanan Milli Eğitim Şurası'ndaki oylamada 128 maddede tavsiye kararı alındı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında toplanan 20. Milli Eğitim Şurası dünkü özel ihtisas komisyonlarında görüşülen 124 madde ile genel kurula sunulan 4 yeni önerinin oylaması yapıldı. Oylama sonucu kabul edilen toplam 128 madde, 20. Milli Eğitim Şurası tavsiye kararı olarak kayıtlara geçti.

Eğitim Sen: Öğretmenlerin iradesi dışında masa başında hazırlanan meslek kanununu kabul etmiyoruz

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın zamanda TBMM’ye sunacaklarını söylediği ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin, “Cumhurbaşkanı’nın himayesinde yapılan 20. Milli Eğitim Şûrası’nı uyarıyoruz; öğretmenlerin iradesi dışında masa başında hazırlanan meslek kanununu kabul etmemiz mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.