Eğitim Sen’den ‘torpil mülakat’ tepkisi: Bu yanlıştan dönülsün ve yazılı sınav puanları esas alınsın

Kamu görevinde “torpil mülakata” son verilmesini isteyen Eğitim Sen Diyarbakır şubeleri, yazılı sınav puanının esas alınmasını istedi. 

Eğitim Sen’den ‘torpil mülakat’ tepkisi: Bu yanlıştan dönülsün ve yazılı sınav puanları esas alınsın
09 Ağustos 2021
16:43

Eğitim Sen Diyarbakır 1 ve 2 Nolu şubeleri, müdür ve müdür yardımcılığı mülakatlarında haksız puanlamaya karşı İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. “Ayrımcılığa ve kayırmalara izin vermeyeceğiz” yazılı pankartın açıldığı açıklamaya, çok sayıda eğitim emekçisi katıldı. 

Eğitim Sen 2 Nolu Şubesi Eşbaşkanı Hasan Çıtrık, eğitim alanında yaşanan sorunların çözülmediğini, kamu yetkisinin ve ilişkilerinin dar bir grup için kullanıldığını belirterek, “Okul yöneticilerinin atanmasında liyakat, kariyer, hakkaniyet, hukuk yerine dayatılan mülakat uygulaması ilimizde çok pervasızca kullanılmıştır. Sendikamız üyesi olan, sendikasız olan, başka sendikaya üye olup imtiyazlı dar azınlık içinde yer almayan onlarca eğitim emekçisinin emekleriyle aldıkları sınav puanları, mülakat adı altında uygulanan trajikomik uygulamalarla 60 puan barajının altında değerlendirme puanı verilerek, eğitim emekçilerinin emekleriyle iradeleri yok sayılmak istenmektedir” diye belirtti.

Kentte keyfi uygulamalara başvurulduğunu dile getiren Çıtrık, “Yazılı sınavda yüksek puan alamayan, il değerlendirme kurulunda sendika temsilcimizin, kişilerin görüşlerine bakmadan hakkaniyet ölçüsünde iktidar partisinin il ve ilçe başkanlarının yakın ve tanıdıkları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yetkili kişilerin yakınları ve yandaş sendikanın bazı ayrıcalıklı kişilerine usulsüz bir şekilde verilmek istenen puanların temsilcimizin çabaları sonucu komisyonca iptal edilmesine karşın mülakat komisyonu bu yönteme başvurmuştur. Buna karşı tüm emekçilerin hakkını savunmaya, korumaya devam edeceğiz” dedi. 

Eğitim emekçilerinin emeklerini savunacaklarını vurgulayan Çıtrık, “Kamu görevinin bir avuç torpil için kullanılmasına, ayrımcılığa, kayırmacılığa derhal son verilmeli; yapılan yanlıştan bir an evvel vazgeçilmeli ve yazılı sınav puanının esas alınarak puanlamanın yeniden yapılmasını talep ediyoruz. Aksi halde yeni mağduriyetlerin sorumlusu il milli eğitim yetkilileri olacaktır” diye seslendi.

TİHV: Adli Tıp Kurumu, ideolojik raporlar veriyor

TİHV Diyarbakır İl Temsilcisi Murat Aba, hastanelerin "cezaevinde kalamaz" raporlarına rağmen hasta tutukluları tahliye etmeyen ATK'nin bilimsel olmayan ideolojik raporlar verdiğini söyledi.

Meksika'da havai fişek fabrikasında patlama: 6 ölü, 18 yaralı

Meksika'nın Puebla kentindeki kaçak olarak faaliyet gösteren bir havai fişek atölyesinde patlama meydana geldi. Patlamada 6 kişi yaşamını yitirdi, 18 kişi yaralandı.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.