Emekçiler TİS taleplerini açıkladı

KESK Mersin Şubeler Platformu, görüşmeleri süren Toplu İş Sözleşmesi'ne ilişkin taleplerini açıkladı.  

Emekçiler TİS taleplerini açıkladı
06 Ağustos 2021
14:51

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, Toplu İş Sözleşmesi’ne (TİS) ilişkin Eğitim Sen binasında açıklama yaptı. KESK Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Gönül Kural Şimşek, Eğitim Sen Genel Sekreteri İkram Atabay'ın yanı sıra çok sayıda sendika üyesi açıklamaya katıldı.

KESK MYK üyesi Gönül Kural Şimşek, Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) ihraç edilen emekçilerinin görevlerine iade edilmesini ve geriye dönük tüm hak kayıplarının karşılanmasını istedi. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına ilişkin yasanın geri çekilmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, “İş güvencemizi fiilen kullanılamaz hale getiren tüm düzenlemelerin kaldırılmasını, sözleşmeli, taşeron, ücretli, vekil gibi hür türlü güvencesiz istihdama son verilmesini, tüm kamu emekçilerinin güvenceli ve kadrolu istihdam edilmesini, performans, esnek çalışma gibi kamu hizmetlerinde niteliği düşüren, kamu emekçilerini birbirinin rakibi haline getiren uygulamalara son verilmesini, yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin öğrenim durumlarına göre diğer hizmet sınıflarına sınavsız atanmalarını, başta Kovid-19 olmak üzere meslek hastalıklarının tanımlandığı yeni bir İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yasasının hayata geçirilmesini, 0-6 yaş grubundaki çocuklar için tüm kamu kurumlarında bir an önce ücretsiz kreşlerin açılmasını istiyoruz” taleplerini sıraladı. 

Eğitim Sen Genel Sekreteri İkram Atabay ise, salgın döneminde eğitim alanında yaşanan sorunlara işaret ederek, bu süreçte yaklaşık 6 milyon öğrencinin eğitimden uzak kaldığını aktardı. Pandemi sürecinde eğitim politikalarının yanlışlığının bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Atabay, eğitimdeki eşitsizliğinin giderek daha da derinleştiğine vurgu yaptı. Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk’un istifasına da değinen Atabay, Selçuk’un sadece hükümete karşı sorumlu olmadığını 75 milyon eğitim bileşenine karşı da sorumlu olduğunun altını çizdi. Atabay, Selçuk’un istifa gerekçesinin açıklanmasını istedi. 

Diyarbakır OSB, Afrika pazarı için İstanbul’a çıkarma yaptı

15-16 Eylül 2021’de İstanbul’da düzenlenen Dünya Sektörlerarası İşbirliği Forumu'na Diyarbakır OSB’den 27 firma katıldı.

İzmir'de 43 sınıfta eğitime ‘koronavirüs’ arası

İzmir'de koronavirüs nedeniyle 43 sınıfta eğitime ara verildi. Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şubesi Başkanı Veysel Beyazadam, yetersiz önlemlerin bulaş riskini arttıracağı uyarısında bulundu.

Bir yılda 178 bin 138 kişi bireysel kredi borcunu ödeyemedi

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, bireysel kredi ve bireysel kredi kartı borcunu ödememiş kişi sayısındaki artışı açıkladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.