Emine Şenyaşar randevu vermeyen savcılara ailesinin katillerini soracak

Emine Şenyaşar, hakkında açılan “hakaret” davasının duruşmasında, Adalet Nöbeti boyunca randevu vermeyen hakim ve savcılara çocuklarının katillerini soracağını söyledi. 

Emine Şenyaşar randevu vermeyen savcılara ailesinin katillerini soracak
10 Eylül 2021
10:10

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının 14 Haziran 2018 tarihinde iş yerlerinde başlayan, Suruç Devlet Hastanesi'nde devam eden saldırılarda eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar, henüz katliamın diğer failleri hakim karşısına çıkmadan “Kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla hakkında açılan dava nedeniyle 12 Kasım’da hakim karşısına çıkacak. 

Suruç Devlet Hastanesi'nde gözleri önünde katledilen eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Adil ile Celal Şenyaşar’ın dosyalarında “gizlilik” kararının kaldırılması ve tutuklu oğlunu Fadıl Şenyaşar'ın serbest bırakılması için 9 Mart’ta Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti başlatan Emine Şenyaşar'ın, bugüne kadar Cumhuriyet Başsavcısı ve dosya savcılarıyla görüşme talebi reddedildi. Adliye binasına girmek isterken defalarca engellenen Emine Şenyaşar, 12 Kasım’da ifade vermek için adliyeye girecek. 

Urfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti’nin 86'ncı gününde sarf ettiği sözlerden yola çıkılarak “Kamu görevlisine hakaret” ettiği öne sürülürken,  3 kişinin öldürüldüğü devlet hastanesindeki olaya ilişkin 3 yıl 3 aydır süren soruşturma halen davaya dönüştürülmedi. 

4 yıla kadar hapisle istemiyle hakkında dava açılan Emine Şenyaşar ve ailenin dosya avukatlarından Hidayet Enmek, açılan dava dosyasını ve ikinci dosyadaki “gizlilik” kararını değerlendirdi. 

Urfa Adliyesi önünde başlattıkları Adalet Nöbeti'nin 186’ncı gününe girdiğini hatırlatan Emine Şenyaşar, bütün engellemelere rağmen nöbeti kesintisiz sürdürdüklerini söyledi. Adliye önünde her gün ağıtlar yaktığını, ancak sesini yetkililere duyuramadığını dile getiren Şenyaşar, “Benim 2 oğlum ve eşim gözlerimin önünde katledildi ve bir tane oğlum 3 yıl 3 aydır tek kişilik hücrede tutuluyor. Ben her gün Urfa Adliyesi önünde feryat ediyorum kimse duymuyor, ancak bana dava açmışlar” dedi. 

Suruç Devlet Hastanesi’nde yaşanan katliama dair dosyadaki gizlilik kararına dikkati çeken Şenyaşar, “Neden çocuklarımı devlete ait bir hastanede katledenlere dava açmıyorlar? İnsanların hastanede katledildiği nerede görülmüş? Çocuklarımı katlettikten sonra hastaneyi aynı gece boyadılar, çünkü o duvarlarda çocuklarımın kanı vardı. Hastane görüntülerini kaybettiler. Bunları herkes biliyor. Savcılar neden bu bilgilerin üzerine gitmiyor, çocuklarımı öldürenleri soruşturmuyor? Ailemin nasıl dağıldığını görmüyorlar mı? Ciğerim parçalanıyor. Bunca acıya rağmen bana dava açabiliyorlar. Bana değil katillere dava açın” şeklinde kaydetti. 

Adalet Nöbeti tuttukları 186 günde bir çok kez savcılar ile görüşmek istediklerini ancak taleplerinin ret edildiğini hatırlatan Şenyaşar, “Bana dava açtılar ve aylardır bizden saklanan savcı ve hakimlerin karşısına çıkacağım. Hakim ve savcılara ailemin nasıl katledildiğini anlatacağım. 6 aydır adliye önünde olduğumu, sağlık sorunlarımı anlatacağım. Çocuklarımın katilleri kimler diye soracağım. Beni değil çocuklarımın katilini yargılayın diyeceğim. Çocuklarım büyük zulümler ile katledildi.  Ben kimseye hakaret etmedim, her gün onlar (Yıldız ailesi) bize hakaret ediyor” şeklinde konuştu. 

Sağlık sorunlarının her geçen gün arttığına değinen Şenyaşar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bu nöbete başlarken sağlık sorunlarım yoktu, ancak şimdi gözlerim, ellerim, ayaklarım, kalbim acıyor. Ben adaleti sağlamadan buradan kalkmayacağım. Benim oğlum eve gelmeden, suçlular yargılanmadan evde oturmayacağım. Oğlumu biran önce bıraksınlar.”  

Ailenin dosya avukatı Hidayet Enmek, 14 Haziran 2018 tarihinde işyerinde başlayıp hastanede devam eden, 3 insanın öldürülmesiyle sonuçlanan katliam üzerinden 3 yıl 3 ay geçmesine rağmen hala "gizlilik" kararı olduğunu vurguladı. Müvekkillerinin dosya üzerinde "gizlilik" kararının kaldırılması talebiyle 186 gündür adliye önünde Adalet Nöbeti tuttuğunu dile getiren Enmek, “Her adliyeye girmek istediklerinde engelleniyorlar. Başsavcı ve Başsavcı Vekili ile görüşme talepleri hep ret edilirken, 8 Ağustos’ta ilk defa kabul edildi. Aile ile birlikte Başsavcı Vekiline taleplerimizi ilettik, maalesef aldığımız cevaplar daha önce dosya savcıları ile yaptığımız görüşmelerden farklı değil. 3 yıl 3 ay bir dosyada hala gizlilik kararının kaldırılmaması bizde büyük bir kaygı yaratıyor. Bütün eksikliklerin giderildiğini bildiğimiz bir dosyada bu kadar soruşturma süresinin uzun sürdürülmesi ister istemez dosya üzerinde bir baskının olduğu kuşkusunu uyandırıyor” ifadelerini kullandı.

Emine Şenyaşar’ın adliye binasına girmeye çalışırken birçok kez engellendiğini vurgulayan Enmek, “Emine Şenyaşar, buna karşı feryatta bulunmuş, ağıt yakmış, 3 ay önce haberi yapılmış ve bunun üzerinden hakkında ‘hakaret’ iddiası ile dava açıldı. Bu 3 yıl 3 ay süren dosyanın davaya dönüşmemesi bir tarafta iken Emine Şenyaşar’ın ağıtları, adalet talebi ‘hakaret’ denilerek davaya dönüşüyorsa, burada müvekkillerimize nasıl bir hukuk uygulandığını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Emine Şenyaşar’a açılan dava ile nasıl iki taraflı hukuk uygulandığını bir kez daha gördük” diye konuştu. 

Emine Şenyaşar’ın kendisine randevu vermeyen hakim ve savcıların karşısına çıkacağını belirten Enmek, “Ailenin haklı nöbetinin ne kadar yerinde olduğunu, kaygılarımızda ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya konulmuş oldu” dedi.  Hukukçular başta olmak üzere tüm demokratik kitle örgütlerine yaşanan hukuksuzluğu bulundukları yerden dile getirme çağrısında bulunan Enmek, “Aile burada uzun bir süredir nöbet tutmakta, birçok kuruluş aileyi ziyaret etti. Kimse bu desteklerini esirgemesin. Aile en büyük gücü bu desteklerden alıyor. Ailenin ve biz avukatların adalete olan umudu hiç eksilmedi, biz her zaman adalet talep edeceğiz. Bu konuda herkesi ailenin sesine ses olmaya çağırıyoruz” diye belirtti. 

Anne Emine Şenyaşar’ın 12 Kasım 2021 tarihinde Urfa Adliyesi'nde hakim karşısına çıkacağını vurgulayan Enmek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Canice işlenen bir katliam var. Suçun failleri hakim karşısına çıkarılmadan, katliamı gören, her gözünü kapattığında acısını hisseden Emine Şenyaşar’ı yalnız bırakmamak önemli. Adalet arayışı içinde olan, adalete aç herkes, 12 Kasım’da Emine Şenyaşar’ın davasında buluşarak talep ettikleri adaleti tüm Türkiye’ye duyurmalarını bekliyoruz.”  (MA)

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.